Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ferdi Özbeğen'in hayatı film oluyor: Efsane sanatçıyı oynayacak isim belli oldu

Mavi Kadın>Magazin>Ferdi Özbeğen'in hayatı film oluyor: Efsane sanatçıyı oynayacak isim belli oldu

Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden, usta piyanist ve ses sanatçısı Ferdi Özbeğen'in hayatı film oluyor. Çekimlerine yakında başlanacak filmde, usta sanatçıyı başarılı oyuncu Burak Deniz oynayacak.

Ferdi Özbeğen'in hayatı film oluyor: Efsane sanatçıyı oynayacak isim belli oldu

"Dilek Taşı", "Kandil" gibi unutulmaz eserler bırakan, taverna müziğinin usta ismi Ferdi Özbeğen'in hayatı beyaz perdeye taşınıyor.

2013 yılında yaşamını yitiren Ferdi Özbeğen’in hayatını konu alacak filmde ayrıntılar belli olmaya başladı. "Usta sanatçıyı kimin oynayacağı" merak konusu olmuştu.

Ferdi Özbeğen'in hayatı film oluyor: Efsane sanatçıyı oynayacak isim belli oldu

USTA SANATÇIYI BURAK DENİZ OYNAYACAK

Önümüzdeki haftalarda çekimlerine başlanması beklenen biyografi filminin başrolü için ünlü oyuncu Burak Deniz’le anlaşma sağlandı.

Deniz, Ferdi Özbeğen’in hayatını konu alan film için yoğun bir şekilde çalışmalarına başladı. 

Ferdi Özbeğen'in hayatı film oluyor: Efsane sanatçıyı oynayacak isim belli oldu

YAPIM ŞİRKETİ CAST ÇALIŞMALARINA BAŞLADI

Genç oyuncu, rolüne usta sanatçı ile ilgili tüm dokümanları okuyarak ve Özbeğen’in videolarını izleyerek hazırlanıyor.

Geniş bir cast çalışmasına başlayan yapım şirketinin, Ferdi Özbeğen’in sanat hayatında önemli yeri bulunan Sezen Aksu, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Tanju Okan gibi usta sanatçıları da yeni nesil oyunculardan seçeceği belirtildi.

Ferdi Özbeğen'in hayatı film oluyor: Efsane sanatçıyı oynayacak isim belli oldu

FERDİ ÖZBEĞEN KİMDİR?

Ferdi Özbeğen 1941 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Özbeğen anaokul ile ilkokul birinci sınıfı Şişli Terakki Vakfı Özel Işık Koleji'nde okudu. Ortaokulda müzik öğrenimine başlayan Usta sanatçı, 1960'ta İzmir Özel Türk Kolejinden mezun oldu ve daha sonra İstanbul'da İktisat Fakültesini kazandı. Babasının 1963'te vefat etmesi üzerine eğitimini yarıda kesmek zorunda kalan Ferdi Özbeğen, ilgi alanı olan müziğe yöneldi. Ferdi Özbeğen, Hürriyet Gazetesi'nin 1965'te düzenlediği "Altın Mikrofon" yarışmasında "Kes Kes" ve "Sandığımı Açamadım" şarkılarını yorumladı.

Kurduğu grubun dağılmasının ardından 1977 yılında ilk albümünü çıkaran Özbeğen, "Sohbet" adlı plağıyla "Altın Plak" ödülünü, "Mutluluklar" ile de "Platin Plak" ve "Altın Piyano" ödüllerinin sahibi oldu.

Müzikal yaşamına 28 albüm sığdıran Özbeğen, 1980'de, Gülşen Bubikoğlu, Tanju Gürsu ve Hulusi Kentmen ile "Tanrıya Feryat" adlı filmde oynadı. Banu Alkan ile "Piyanist" adlı yapımda yer alan sanatçı, 1980'li yılların en popüler yapımlarından biri olan "Perihan Abla" adlı dizide de konuk oyuncu olarak rol aldı.

1960'lı ve 1970'li yıllarda plaklarıyla çok sayıda ödül kazanan Özbeğen, "Kandil", "Büklüm Büklüm", "Yaktı Geçti", "İşte Bu Bizim Hikayemiz", "Sevda", "Piyanist" ve "Ağla Halime" gibi klasik şarkılara sesiyle hayat vermişti.

12 yıl prostat kanseriyle mücadele eden Ferdi Özbeğen, solunum yetmezliği nedeniyle 28 Ocak 2013 tarihinde Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

30 Ocak tarihinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törenin ardından Ferdi Özbeğen'in cenazesi Levent Camii'ne getirildi, burada öğlen kılınan cenaze namazının ardından da Ulus Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : İrem Çınar
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...