Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Folik Asit Kullandıktan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

Mavi Kadın>Anne çocuk>Folik Asit Kullandıktan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

 Folik asit hamile kalmayı kolaylaştıran bir vitamindir. Hamile kalmak isteyenler, gebeliği planlamadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlamalıdır.

Folik Asit Kullandıktan Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

Folik asit, suda çözünen bir B Vitamini çeşitidir.Vücudun ihtiyaç duyduğu folik asit, bu besin öğesinin bulunduğu yiyecekleri tüketmek veya folik asit vitamin hapı almak suretiyle giderilir. Folik asit bakımından zengin gıdaların başında brokoli, pazı, ıspanak ve buna benzer yeşil yapraklı sebzeler gelir. Öte yandan greyfurt, mandalina, portakal, muz, kavun gibi meyveler de iyi bir folik asit kaynağıdır. Bunun yanı sıra narenciye, domates suyu, baklagiller, mısır, bezelye, kümes hayvanları, yumurta ve karaciğer de bol miktarda folik asit içerir. Folik asit hamile kalmayı kolaylaştıran bir vitamindir. Hamile kalmak isteyenler, gebeliği planlamadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlamalıdır. Günde 1 tablet kullanılır. Folbiol tablet veya folidoce veya b12 plu emme tablet, herhangi birisi kullanılabilir.

Folik Asit Kullandıktan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Folik asit kullanmaya başladıktan itibaren o ay hamile kalınabilir, 3 ay sonra hamile kalınabilir, hatta hiç hamile kalınmayabilir de. Bu durum kişiden kişiye göre değişir. Belli bir tarih vermek doğru olmaz.

Folik Asit Hamile Kalmayı Kolaylaştırır mı?

Düzenli olarak folik asit vitamin hapı içmenin hamile kalma olasılığını artırdığı tespit edilmiştir. Ancak folik asit ihtiyacının karşılanması için vitamin hapı kullanmak şart değildir. Folik asit barındıran gıdaları yemek de yeterli miktarda folik asit alınmasını sağlayacaktır. Folik asit yalnızca anne adayları için değil baba adayları için de oldukça mühimdir. Sperm kalitesinin ve miktarının artmasında büyük rol oynayan folik asit, doğurganlığı olumlu yönde etkiler. C ve D vitaminleri, folik asit, çinko ve kalsiyum ihtiva eden besinler çok sayıda güçlü ve hareketli sperm oluşmasına yardım eder.

Dr. Murat Berksoy hamile kalmadan folik asit kullanmanın önemini şöyle bildiriyor;,

"Anne adaylarının hamilelikten en az 1 sene önce folik asit kullanmaya başlamaları tavsiye edilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki folik asit daha kaliteli sperm üretimine destek olmaktadır. Folik asit yetersizliği sperm sayısında azalmaya sebebiyet vermektedir."

Hamile Kalmadan Önce Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlamalıdır?

Hamilelik planlaması yapan kadınların folik asit almaya erkenden başlaması önerilir. Folik asit kullanımı hamileliğin en az 3 ay öncesinden başlamalıdır. Uzmanlar hamile kalınmadan 3 ay önce folik aside başlanıp gebeliğin 12. haftası bitene kadar her gün 400 mikrogram oranında folik asit alınmasını tavsiye etmektedir. Fakat şu unutulmamalıdır ki vücut folik asidi depolayamaz. Bu nedenle günlük kullanımı şarttır.

Hamilelikte ve Hamilelik Öncesi Folik Asit Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Gebelikte ve gebelik süresince kullanılan folik asit vitamin hapları bebeğin beyninde ve omurgasında hasar oluşmasını önler. Folik asit kullanımı bebekte beyin ve omurilik kusurlarının, özetle sinir yolu kusurlarının meydana gelmesini engeller. Alınan folik asit takviyesi bu tür problemlerin görülme riskini %70 oranında düşürür.

Norveç’li araştırmacılar hamilelikte folik asit kullanan anne adaylarının çocuklarını 9 yıl boyunca takip altında tutmuş ve folik asit takviyesi almanın otizmden koruduğunu saptamışlardır. Doğum yılı 2002-2008 arasında değişen 85 bin bebeğin dahil edildiği bu araştırmaya göre hamileyken folik asit alan annelerin çocuklarında otizm görülme olasılığı diğer çocuklardan %40 daha azdır.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

Dr. Murat Berksoy  bu konuda şu bilgileri vermektedir; Folik asit kaynakları şunlardır; Muz, fasulye, brokoli, turunçgiller ve suları, yumurta, folik asit katkılı  ekmekler ve tahıllar, yapraklı yeşil sebzeler, mercimek, karaciğer, bezelye, ıspanak, çilek, ton balığı, buğday tohumu, yoğurt, avokado.

Kolay Ve Hızlı Hamile Kalmanın Yolları Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalı? Tıklayınız

Folik Asit Folat B9 Eksikliği Düşüklüğü Belirtileri Nedenleri Tedavisi Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...