Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Gebelikte Ikınmak Bebeğe Zarar Verirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Mavikadin>Anne çocuk>Gebelikte Ikınmak Bebeğe Zarar Verirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Amerikan Gebelik Derneğine göre kabızlık, hamile kadınların yaklaşık yarısını etkileyen bir sağlık sorunudur.

Gebelikte Ikınmak Bebeğe Zarar Verirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor

Amerikan Gebelik Derneğine göre kabızlık, hamile kadınların yaklaşık yarısını etkileyen bir sağlık sorunudur. Hamilelikteki hareketsiz yaşam, az sıvı tüketimi, stres hali, prenatal vitaminlerdeki demir ve lif oranı, düşük gıdalarla beslenme,gebelikte kabızlığa neden olan en önemli faktörlerdendir. Mayo Klinik uzman doktorlarına göre, gebelikte progesteron gibi bazı hormonların fazla salgılanması da sindirim sistemi kaslarını gevşetip, gıdaların işlenmesini yavaşlatıp kabızlık yapabilir. Yine Mayo Klinik doktorları, haftada 3'den az dışkılama yapmayı gebelikte kabızlık olarak tanımlıyor.

Sert dışkıların anüsten çıkışı zordur ve bu durum gebe kadınlarda ıkınmaya neden olabilir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Erkut Harmancılar'ın hamilelikte kabızlık ve ıkınmak bebeğe zarar verir mi? sorusuna cevabı şöyledir: (Hayır, bebeğe zarar vermez fakat kronik kabızlık ve kronik öksürük gibi durumlar karın içi basınç arttığı için erken doğrum riskini biraz artırabilir.)

Sual: 30 yaşındayım, 9 haftalık hamileyim, hamileliğin başından beri kabızlık yaşıyorum, bu nedenle sık sık ıkınıyorum, ıkınırken kasığıma ağrı giriyor. Bu durum düşüğü tetikler mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. H. Yeşim Yerçok'un cevabı: (Ikınmak düşük riskini artırabilir, kasılmaları tetikleyebilir. Doktorunuzla mutlaka görüşüp durumdan haber edin.)

Sual: 11 haftalık gebeyim, kabızlık sorunum var. Lavaboda ıkındım az miktarda kan geldi. Ikınmak gebelikte bebeğe zarar verir mi?

CEVAP

Kadın Doğum Uzmanı  Op. Dr. Seval Taşdemir'in cevabı: (Kabızlığı gidermek için doğru beslenmelisiniz. Ikınmak, makat bölgesine zarar verebilir, fakat gebeliğe zarar vermez.)


Sual: 25 haftalık hamileyim. Kabızlık sorunu yaşıyorum, bebeğim bundan zarar görür mü?
CEVAP
Kadın Doğum Uzmanı  Op. Dr. Seval Taşdemir'in cevabı: (Gebelikte kabızlık çekiyorsanız ıkınmamalısınız sıvı beslenmeye özen gösterin gerekiyor ise ilaç kullanılabilir.)
 

Gebelikte büyük abdest yaparken ıkınmak, sık sık kabızlık yaşamak, rektal kanama ve hemoroide yol açabilir. Hemoroid, rektal dokudaki şiş ve iltihaplı damarlardır. Hemoroidin belirtileri, makat bölgesinde ağrı, kaşıntı ve küçük küçük memelerdir.

Gebelikte kabızlık bebeğe zarar verir mi?

Sual: 10 haftalık hamileyim, kabızlık çekiyorum, gebelikte kabızlık bebeğe zarar verir mi?

CEVAP

Op. Dr. Haluk Erkur'un cevabı: (Kabızlık, dolaylı olarak idrar yolu enfeksiyonu riskini artıracağı için dolaylı olarak etkili olabilir. Doktorunuza danışarak, sabahları aç karına Dubhalac şuruptan 1,5 ölçek için. Tuvalete çıkış saatleriniz hep aynı olsun.)

Hamilelikte Hapşırmak Bebeğe Zarar verirmi? Uzman Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Öksürük Bebeğe Zarar Verirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Hamilelikte Ayak Yanması - Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte Koşmak Ve Koşu Bandı Kullanmak Güvenli midir? Tıklayınız

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Nabız Kaç Olmalı? Hamilelikte Normal Nabız Değerleri Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...