Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Gelincik Çiçeğinin Anlamı Ve Gelincik Çiçeğinin Hikayesi

Mavi Kadın>Yaşam>Gelincik Çiçeğinin Anlamı Ve Gelincik Çiçeğinin Hikayesi

Gelincik çiçeğinin anlamı ve hikayesi makalemizde bu çiçeğin birbirinden güzel vasıflarına, insan hayatı ile çeşitli yönlerden bağdaşmasına değindik.

Gelincik Çiçeğinin Anlamı Ve Gelincik Çiçeğinin Hikayesi

Gelincik doğada bulunan en zarif çiçeklerdendir. Gelincik çiçeğinin anlamı ve hikayesi makalemizde bu çiçeğin birbirinden güzel vasıflarına, insan hayatı ile çeşitli yönlerden bağdaşmasına değindik.

Gelincik, ince dalı, narin yaprakları ile derin anlamlar ifade eden bir bitkidir. Gelincik narin yapısı ile en ufak bir rüzgarda bile savrulup büyük darbe yer, hassas kişiler de kırıcı küçük bir olaydan bile çabuk etkilenip, yara alır...

Gelinciği topraktan kopardığınızda onun için yok oluş süreci başlar, 3-5 dakika sonra canlılığı yitirip solma emareleri gözükür, kişi de sevdiğinden ayrıldığında gelincik çiçeği gibi sararıp, solar.

Gelincik hassas yapısı ile en çok da hassas insanlarla bağdaşır. Gelinciğin kırmızı yapraklarının ince ve sedefimsi dokusu kişinin yüreğinin inceliğini, hassaslığı çiçekteki siyah çizgilerin dalın bir kısmını kaplaması ise kişinin yüreğindeki acının kimi zaman sevgiden baskın bir şekilde hissedilmesini simgeler.

Gelincik, ince, uzun yapısı, kırmızı narin yaprakları ile biraz da hüznün çiçeğidir. Hüznün en çok yakıştığı çiçeklerdendir. Gelincik hassastır, ilgi ister, naziktir sert davranmaya gelmez, hangimiz böyle değilizdir ki?

Gelinciklerin topraktan belirli aralıklarla bitmesi, sevip de kavuşamamayı da simgeler. Gelincik çiçeklerini dikkatli incelediğimizde her birinin birbirinden uzak olduğunu gözlemleyebiliriz. Belki de bu nedenle gelincik kavuşamamanın yürekte açtığı derin yarayı görselleyen en manidar çiçeklerdendir.

Gelincik Çiçeğinin Anlamı Ve Gelincik Çiçeğinin Hikayesi

Sevdiğine kavuşamayan kişi de bir müddet sonra, çaresizlikle aynı gelincikte olduğu gibi boynunu büker, kaderine razı olur. Özetle gelincik çiçeği kavuşması imkansız aşkları, ifade eden en güzel çiçeklerdendir...

Gelinciğin diğer bir anlamı da sevilen kişi tarafından sevgimizin hor görülmesidir, bu nedenle hiç acımadan bir gelincik misali koparıp attın, sen de ki değerim hiç yokmuş deyip, hüzün denizlerine dalarız…

Gelinciğin yapraklarının tül kadar ince oluşu ise duvağı çağrıştırır bize. Duvak düğününde her genç kızın giymek istediği kıymetli bir giysidir, gelincikte kırmızı duvağı ile muhteşem bir çiçektir.

Pek çok efsanede şehitlerin defnedildiği yerde gelincik çiçeği bittiği rivayet edilir, ki gelincik ölülere de rahmet olur...

Gelinciğin ömrü insan hayatına da benzetilir kimi zaman... günü yaşayan yarından habersiz...

Evde Gelincik Reçeli Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...