Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Genç ve sağlıklı bir cilt için: Ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir?

Mavikadin>Güzellik>Genç ve sağlıklı bir cilt için: Ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir?

Ayva çekirdeklerinin cilde olan olumlu etkileri göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Ayvanın tadını çıkarmak dışında cilde sayısız faydası bulunmakta. Peki ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir? İşte sorunuzun cevabı yazımızın detaylarında…

Ayva çekirdeklerinin içeriği, C vitamini açısından zengin olmaları sayesinde cilt yenilenmesine büyük katkı sağlar.
Ayva çekirdeklerinin içeriği, C vitamini açısından zengin olmaları sayesinde cilt yenilenmesine büyük katkı sağlar.

Ayva, Antalya, Akdeniz Bölgesi ve Manisa gibi bölgelerde sonbahar ve kış aylarında büyük bir bollukla yetişir. Sağlığa pek çok fayda sağlayan bu lezzetli meyve ayrıca ayva çekirdekleri de atılmadan değerlendirilmelidir. Ayva çekirdeklerinin içeriği C vitamini açısından zengin olmaları sayesinde cilt yenilenmesine büyük katkı sağlar. Aynı zamanda sinir sistemi için de önemli bir rol oynar. Ayva çekirdeklerinin faydalarını keşfetmek özellikle cilt güzelliğinizi artırmak ve lekeleri yok etmek gibi hala pek çok faydası bulunmaktadır. Peki, ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir? işte cevabı:

AYVA ÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI NELERDİR? 

En sık sorulan sorulardan biri de ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir? Ayva çekirdekleri, cilt sağlığına bir dizi olumlu katkı sağlar. İşte bu küçük etkili tohumların bazı faydaları:

 • Ayva çekirdekleri gözeneklerin temizlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olur.
 • Ciltte oluşan yanık ve sivilce izlerinin görünümünü azaltır.
 • Bu tohumlar, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu engelleyebilir ve mevcut olanların hızla kaybolmasına yardımcı olur.
 • Ayva çekirdekleri, ciltte oluşan çatlakların görünümünü hafifletebilir ve düzenli kullanımda bu görüntünün tamamen kaybolabileceği söylenir.
 • Dudaklardaki çatlakları hafifletmeye yardımcı olur.
 • Yağlanma sorunu yaşayanlar için saç sağlığını destekler
 • Ayva çekirdeklerinden demlenen çay, öksürüğe iyi gelir ve enfeksiyon riskini azaltır.
 • İçeriğinde bulunan özellikler nedeniyle, ayva çekirdeklerinin ishali iyileştirebileceği bilinir.

AYVA ÇEKİRDEĞİ NASIL KULLANILIR?

Ayva çekirdeğinin sağlığınıza olan olumlu etkilerinden yararlanmak için doğru kullanım yöntemleri büyük önem taşır. Yanlış kullanım istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Ayva çekirdeğini ağız yoluyla tüketmekten kaçınmalısınız çünkü bu tür bir tüketim ciddi yan etkilere yol açabilir örneğin karın ağrısı ve bağırsak sorunları gibi.

En güvenli ve etkili kullanım yöntemlerinden biri ayva çekirdeklerini harici olarak kullanmaktır. Ayva çekirdeğini cilt nemlendirici bir kreme veya jöle haline getirerek kullanabilirsiniz.

Genç ve sağlıklı bir cilt için: Ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir?

Ayva Çekirdeği Jeli Tarifi:

 • 1 bütün ayvadan çekirdekleri çıkarın.
 • Yarım çay bardağı temiz içme suyu veya gül suyu ile bu çekirdekleri bir kapta en az 24 saat bekletin.
 • Bekleme süresinin sonunda su veya gül suyu jelimsi bir kıvam alacaktır.
 • Bu ayva jeli elde edilen bu karışımı temiz cildinize sürün ve yaklaşık 30 dakika bekleyin.
 • Son olarak, ılık suyla yıkayın.
 • Bu işlemi günlük olarak tekrarlayabilirsiniz.

Ayva çekirdeğini jel yapmanın yanı sıra, başka kullanım yöntemleri de vardır:

 • Öksürüğü hafifletmek veya ishali durdurmak için 1 su bardağı suya 10 adet ayva çekirdeği ekleyin ve yaklaşık 10 dakika kaynatın. Ardından bu karışımdan yarısını ılıdığında için.
 • Yağlı saçlardan kurtulmak için 1 su bardağı suya bol miktarda ayva çekirdeği ekleyin (yaklaşık 25-30 gram). Bu karışımı 1 saat beklettikten sonra kaynatın. Elde ettiğiniz bu karışımı saçlarınıza uygulayın ve 30 dakika saçınızda bekletin. Daha sonra saçlarınızı yıkayın ve durulayın. Haftada bir kez tekrarlayarak yağlı saçlardan kurtulabilirsiniz.

AYVA ÇEKİRDEĞİ JELİ YÜZE SÜRDÜKTEN SONRA YIKANIR MI? 

Doğal gül suyu, jel ile birlikte kıvam alana kadar karıştırılır ve yüzünüze sürülerek yaklaşık 10 dakika bekletilir. Daha sonra ılık suyla yüz yıkanır.

Genç ve sağlıklı bir cilt için: Ayva çekirdeğinin cilde faydaları nelerdir?

AYVA ÇEKİRDEĞİ YÜZDE NE KADAR KALMALI? 

Jelleşen ayva çekirdeği maskesini pamuk kullanarak yüzünüze uygulayın ve birkaç dakika bekletin. Bu maskenin cildinizi gül suyu ve ayva çekirdeği ile nemlendirmek için etkili olduğunu göreceksiniz. Düzenli kullanımıyla cildinizde olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz.

AYVA ÇEKİRDEĞİ JELİ NE KADAR SÜREDE ETKİ EDER?

Ayva çekirdeğini kullanmak istiyorsanız, 1 adet ayva çekirdeğini temiz bir kaba alın. İsterseniz içme suyu, isterseniz gül suyu ekleyin ve kapağını sıkıca kapatın. Ayva çekirdeği gül suyu ile birlikte beklerken, bu karışımın nemlendirici etkisi daha da artacaktır. Yarım çay bardağı su eklemeniz yeterli olacaktır. Yaklaşık 1 gün beklettikten sonra bu karışımın jel kıvamına dönüştüğünü gözlemleyebilirsiniz.

AYVA ÇEKİRDEĞİ JELİ HER GÜN KULLANILIR MI? 

Ayva çekirdeği jeli, maske veya peeling olarak kullanılabilir. Maske olarak kullanmak istiyorsanız, yüzünüze sürün ve yaklaşık yarım saat beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada en fazla 2 kez kullanmanız önerilir. Peeling olarak kullanmak istiyorsanız yüzünüze sürüp yaklaşık yarım saat beklettikten sonra ılık suyla nazikçe ovalayarak cildinizden arındırın. Ayva çekirdeği jeli peeling olarak her gün düzenli bir şekilde kullanılabilir.

Kaynak : Yemek.com, Medicalpark.com.tr, Yasemin.com
Editör : Ceren Erdoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...