Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Z kuşağı Google'ın tahtını sallıyor! Gençler artık YouTube ve TikTok'ta arıyor

Mavi Kadın>Yaşam>Z kuşağı Google'ın tahtını sallıyor! Gençler artık YouTube ve TikTok'ta arıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir araştırmaya göre, Z kuşağı internet üzerinde bilgi ararken Google'ı tercih etmek yerine, Tiktok ve Youtube gibi sosyal medya platformlarını kullanmayı seçiyor.

Z kuşağı Google'ın tahtını sallıyor! Gençler artık YouTube ve TikTok'ta arıyor

YPulse adlı kamuoyu araştırma şirketinin genç nüfusa odaklanan bir çalışmasına dünyanın en popüler arama motoru Google gençlerin gözünden düşüyor. ABD'li 18-24 yaş grubundaki gençlerin geçnlerin sadee %48'i internet aramalarında Google'ı tercih ediyor. Bu yaş grubundaki gençlerin %21'i TikTok'u, %5'i ise YouTube'u kullanıyor. 25-39 yaş grubu için ise Google'ı ilk arama motoru olarak görenlerin oranı %58.

GOOGLE ETKİSİNİ YİTİRİYOR MU?

Google'ın en genç kullanıcılar arasındaki egemenliğini kaybedebileceği yönünde yapılan analizler bu yıl boyunca da devam etti. Bazı hesaplamalara göre, Z kuşağından gelen veriler Google'da arama yapmayı tercih etmeyen kişilerin olduğunu öne sürüyordu. ABD medyasına sızdırılan iç verilere göre, bu kuşaktaki kullanıcıların yaklaşık %80'i Google hizmetlerinde arama yapmak yerine direkt olarak TikTok, Youtube ve Instagram gibi platformlarda arama yapmayı tercih ediyor. Örneğin yemek tarifi veya moda konularında arama yapacakları yer Tiktok olabiliyor.

GENÇLERİN TERCİHİ DEĞİŞTİ

Google, gençler arasında tercih değişiklikleri gözlemlenmesine rağmen hala en popüler arama motoru olarak kabul edilirken, bu tercih değişikliklerinin uzun vadede ortalama internet kullanıcı alışkanlıklarını etkileyebileceği düşünülüyor.

TikTok'un daha etkileşimli olması ve Z kuşağının gezinme tarzına daha uygun olması gibi nedenlerin yanı sıra, TikTok'un arama sonuçlarına verdiği yanıtların tamamen değiştirici olduğu da belirtilmektedir. TikTok'taki arama sonuçları, kısa süre içinde ultra yoğun veriler içeren videolar şeklinde sunulmaktadır.

Times'ın analizi, bu yeni trendi destekleyen tek analiz değildir. eMarketer verileri de aynı şekilde TikTok'un Z kuşağı üzerindeki etkisini göstermektedir. TikTok, yalnızca büyüyen bir kullanıcı kitlesine sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda onları farklı amaçlar için de kullanmalarına da teşvik ediyor.

 

Z kuşağı Google'ın tahtını sallıyor! Gençler artık YouTube ve TikTok'ta arıyor

DİJİTAL DÜNYANIN GERÇEK YERLİLERİ 

Google'ın değişimde etkili bir nedeni, 2000'li yıllarda internet kullanımına başlayan kişiler için neredeyse internetin temeli olarak görülürken, günümüz gençlerinin dijital dünyanın doğal sakinleri olmaları ve çok daha fazla seçenekle büyümüş olmalarıdır. Google'ın arama sonuçlarında fazla reklam içeriğine yer vermesi, genç kullanıcıların farklı seçeneklere yönelmelerinde rol oynadığı belirtilmektedir.

Gelirinin önemli bir bölümü arama sonuçlarına dayalı reklamlardan gelen 2 trilyon dolarlık şirketin, yapay zekâ destekli arama motoru özelliklerine odaklanmasının geleceği değiştirebileceği konusunda değerlendirmeler yapılmaktadır.

Z KUŞAĞI TİKTOK, İNSTAGRAM VE YOUTUBE’DA

Dünyanın en popüler arama motoru Google gibi görünse de gizli kahramanlar Tiktok, instagram ve Youtube. Gençler gündemdeki tüm gelişmeleri ve trendleri anında bu uygulamalar üzerinden öğrenebiliyor. Bir anda hep beraber bir etkinlik bile gerçekleştiriyorlar biliyorlar. Sosyal medya uygulamalarını bilgi ağı o kadar gelişmiş durumdaki dünya üzerindeki tüm olaylardan haberdar olabiliyorlar.

Yeni bir yer mi keşfetmek istiyorlar anında instagram üzerinden araştırma yaparak bunu öğrenebiliyorlar. Farklı ve sansürsüz programları izleyebilmek için Youtube kanallarını tercih ederlerken eğlenceli ve komik kısa videolar için Tiktok uygulamasında saatlerce zaman harcıyorlar. Ayrıca tüm bu sosyal medyalardan gelirde elde edebileceklerini bildiklerinden Z kuşağının bilgi almak için tercihi daha çok bu alanlar oluyor.

Kaynak : Mavi Kadın, onurkurtay.com.tr, dergipark.org.tr
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...