Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Genlerimiz kaderimiz olmaktan çıktı! Dünyaca ünlü doktor genç kalmanın sırrını açıkladı

Mavi Kadın>Güzellik>Genlerimiz kaderimiz olmaktan çıktı! Dünyaca ünlü doktor genç kalmanın sırrını açıkladı

Güzellik için neler yapmıyoruz ki? Kimi bıçak altına yatıp estetik yaptırıyor, kimi doğal yöntemlerle cildini zamana karşı korumaya çalışıyor, kimi de genlerine güvenip rutin cilt bakımıyla yaşlanmaya karşı önlem alıyor. Zamana karşı koymak imkansız olsa da zamanın izlerini en aza indirmek mümkün. Amerikalı Doktor Mark Hyman her zaman genç kalabilmenin sırrını açıkladı.

Genlerimiz kaderimiz olmaktan çıktı! Dünyaca ünlü doktor genç kalmanın sırrını açıkladı

Daha çocuk yaşlarda bir an önce büyümek için sabırsızlanırız ama 30'lu yaşların sonuna geldiğimizde de keşke hep çocuk kalsaydık diye yakınıp dururuz. Gençliğinde ekranlarda fırtına gibi esen ünlü isimleri yıllar sonra medyada gördüğümüzde "Yıllar ona acımamış" klişe cümlesini yapıştırıveririz. Bazı isimler için de durum tam tersidir, "Yıllar güzelliğinden hiçbir şey götürmemiş" der ilerleyen yaşına rağmen nasıl bu kadar genç göründüğünü merak ederiz. Bazıları güzelliğini bol su içmeye bağlarken bazıları da yüz yogası ile açıklar genç kalmasının sırrını. Genç kalmak hepimizin hayali olsa da doğanın değişmez kanunudur: İnsanlar doğar, büyür, yaşlanır ve ölürler. Her ne kadar zamana karşı koyamasak da yaşının en iyisi olmak herkesin hakkı tabii ki! Peki, genç kalmak için neler yapılmalı? 

Amerikalı Doktor Mark Hyman'a göre genç kalmak için yapılması gereken en önemli şey, sabah 6'da uyanmak.

Uyandıktan sonra 20 dakikalık meditasyon yapan doktor, kaslarını korumak ve geliştirmek için 30 dakikalık bir kuvvet antremanını da ihmal etmiyor. Hyman'ın rutini geleneksel bir duş yerine buhar duşu ve soğuk bir dalışla devam ediyor. Kahvaltıda ise yaban mersini, protein tozu, kabak ve chia tohumlu bir karışım tüketiyor. Dr Hyman, 180 yaşına kadar yaşamayı hedeflediğini söylüyor.

Yaşam tarzınızda yapacağınız değişikliklerin yanı sıra genç bir cilde sahip olmak için başka neler yapabilirsiniz? Evet, kabul ediyoruz biraz meşakatli bir yol ama imkansız değil. 

Pürüzsüz, genç ve ışıl ışıl parlayan bir cilt için istikrarlı olmak şart. Günlük cilt bakımını aksatmak sizi genç görünme hayalinden uzaklaştırabilir.

Genlerimiz kaderimiz olmaktan çıktı! Dünyaca ünlü doktor genç kalmanın sırrını açıkladı

GÜNEŞ KREMİNİ İHMAL ETMEYİN

Cildi yaz kış güneşin zararlı etkilerinden korumak için en az 30 faktörlü güneş kremi kullanmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Unutmayın, güneş ışınları cildin yaşlanmasında en önemli etkenlerden sadece bir tanesi. Az miktarda dahi  UV ışını deri kırışıklıklarının oluşumunu tetikler. Güneş ışınları derinin 2-4 kat kalınlaşmasına neden olur, ciltte kırışıklıklar oluşur. Güneşe fazla maruz kalmanın sonucu olarak cilt yüzeyinde lekelenmeler ve damarlanmalar görülebilir. Tüm bu etkiler de cildin erken yaşlanmasına sebep olur. Özellikle yaz aylarında 11-16.00 saatleri arasında direkt güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmak gerekir.

SİGARADAN UZAK DURUN

Cildinize bu kötülüğü yapmayın, sigaradan uzak durun. Sigara ciltte kırışıklık oluşmasının yanı sıra kollajen kırılmasına da neden olmaktadır. Sigara ciltteki su miktarını azaltırken cildin kuru ve mat bir görünüm almasına sebep olur. Diğer olumsuz etkisi de nikotin cilt damarlarında daralma yaparak cildin kan akımını azaltır. Sigarayı bıraktıktan kısa bir süre sonra siz hiçbir şey yapmasanız bile cildinizin sağlıklı yenilenmesine ve iyileşmesine şahit olacaksınız.

Genlerimiz kaderimiz olmaktan çıktı! Dünyaca ünlü doktor genç kalmanın sırrını açıkladı

BOL SU

Su gereğinden az içildiğinde cilt kurur ve canlılığını kaybeder. Cilt bakımının ilk şartı bol su içmektir. Uzmanlar vücut ve cilt sağlığı için günde ortalama 2 litre su içilmesini tavsiye ediyor. Su tüketimi vücut ve cilt sağlığının korunmasını sağlar. Su cilt hücrelerini yenileme özelliğine sahiptir, cildin elastikiyetini artırır. Cilt yüzeyindeki yenilenen hücreler sayesinde de kırışıklık izleri yok olur.
Yapılan araştırmalar ile kuru ciltlerin daha hızlı kırıştığı gözlemlenmiştir. Deri altı hücreleri, yetersiz su sebebiyle yenilenmemektedir. Yenilenme ve ciltte canlı bir görünüm için suya ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır.

C VİTAMİNİ KULLANMAYI İHMAL ETMEYİN

C vitamini ciltte ince çizgilerin görünümünü en aza indirir. Cildin daha parlak görünmesine yarayan bu vitamin kızarıklıklara, lekelere ve göz altında oluşan halkalara iyi gelmektedir. C vitaminini cilt bakım rutininize mutlaka dahil etmelisiniz! C vitamini serumlarını sabahları tonikten sonra ve güneş kreminden önce kullanmanız çok daha etkili bir bakım sağlayacaktır.

Genlerimiz kaderimiz olmaktan çıktı! Dünyaca ünlü doktor genç kalmanın sırrını açıkladı

GÖZ ÇEVRESİ BAKIMI

Göz çevresi yaşınızı ele veriyor. Göz altı halkaları ve göz çevresi kırışıklıkları yaşlı, yorgun ve bakımsız bir görünüme neden olur. Göz çevresi yüzümüzde yılların izlerini ilk ele veren bölgedir. İşte tam da bu nedenle göz çevresi için iyi bir bakım şarttır. Konumuz göz çevresi olduğunda nemlendirme olmazsa olmazdır. Göz çevresi kuruyunca ince çizgi ve kırışıklık görünümü ortaya çıkar. Bu durumun önüne geçmek için de göz çevresini sürekli nemli tutmak bir zorunluluktur. Göz çevresi kırışıkları genellikle ciltte belirli bir yaştan sonra azalan kolajen miktarından dolayı oluşur. Bu durumla başa çıkmak için dışarıdan takviye almak gerekir. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...