Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Gömlek yakasındaki lekeler, kirler nasıl geçer? En etkili 5 farklı yöntem

Mavikadin>Yaşam>Gömlek yakasındaki lekeler, kirler nasıl geçer? En etkili 5 farklı yöntem

Cildimiz gömlek yakası ile doğrudan temasta olduğundan vücudumuzdaki yağ, kir ve ter gömlek yakasının çabuk kirlenmesine neden olabiliyor. Maalesef bu lekeler, gömlek çamaşır makinesine atılsa, en iyi deterjanlar kullanılsa dahi kolay kolay geçmiyor. Peki gömlek yakası lekeleri nasıl geçer? Gömlek yakasındaki kirler nasıl temizlenir?

fotoğraf:freepik
fotoğraf:freepik

Gömleklerin, yakaları ve bilek kısımları en çok kirlenen yerlerden ve bunlar temizlenmesi güç lekelerden. Gömlek yakalarında lekeleri giderebilmek için aşağıda tarifini vereceğimiz sirke, karbonat gibi doğal yöntemleri deneyebilirsiniz.

GÖMLEK YAKA LEKESİNİ YOK ETMEK İÇİN NELER YAPMALI?

Gömlek yaka lekesini gidermek için marketlerde satılan leke çıkarıcıları kullanabileceğiniz gibi aşağıdaki yöntemler de bu lekelerden kurtulmakta etkili rol oynayacaktır. Gömlek yaka lekesini yok etmenin yolları şöyledir:

KALIP SABUN

Beyaz kalıp sabun kullanarak gömlek yakası lekesini yok edebilirsiniz. Gömleğin yaka kısmını ıslatın ve sabun sürüp güzelce çitileyin, 15 dakika boyunca bir kenarda bekletin. Ardından çamaşır makinesinde yıkamaya atın. Gömlek yaka lekesi önemli ölçüde geçecektir.

KARBONAT

Gömlek yakasındaki lekelerden kurtulmanın etkili yollarından biri de karbonat kullanımıdır. Karbonata biraz beyaz sirke katıp hamur haline getirin. Bunu gömlek yakasında olan yerlere sürüp çitileyin. Yarım saat bu karışım lekenin üzerinde kalsın. Ardından çamaşır makineye deterjan ekleyip her zamanki gibi yıkayın.

Yahut dört yemek kaşığı karbonatı 1/4 su bardağı ılık suyla karıştırarak bir macun yapın. Yakayı bir diş fırçasıyla ovun veya lekeleri çıkarmak için kumaşı birbirine sürtün. 30 dakika bekletin. Daha sonra gömleği çamaşır makinesinde yıkayın.

SİRKE

Sirke binbir derde devadır. Yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur, salatalara eklenir, zayıflamaya yardımcı olur. Sirkenin bir diğer özelliği de gömlek lekelerini çıkarmaktaki etkisi. 1 bardak suya 2 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin ve lekeye uygulayın. Yakayı elinizle çitileyin. Yıkamadan önce 30 dakika bekletin. Çamaşır makineye atıp her zamanki gibi yıkayın.

Gömlek yakasındaki lekeler, kirler nasıl geçer? En etkili 5 farklı yöntem

HİDROJEN PEROKSİT

Eczanelerden satın alabileceğiniz hidrojen peroksitin ağartma özelliği vardır. Bu sayede beyaz gömleğinizdeki lekelerden kurtulabilirsiniz. Terlemek gömlek yakasında leke yapabilir. Hidrojen peroksit, ter lekeleri için en etkili leke çıkarıcılardan biri. Hidrojen peroksit, terde bulunan protein ve lipitleri okside edebilir. Lekenin üzerine hidrojen peroksit uygulayın. Daha sonra eski bir diş fırçası ile gömleğin yakasını fırçayla fırçalayın. 1 saat boyunca gömlekte hidrojen peroksit kalsın. Daha sonra gömleğinizi çamaşır makinesinde normal şekilde yıkayabilirsiniz.

BULAŞIK DETERJANI

Normal çamaşır deterjanı genellikle bazı kumaşlara zarar verebilecek sert kimyasallar içerir, bu nedenle gömlek yakaları için kullanılması önerilmez. Bunun yerine bulaşık deterjanı kullanabilirsinzi. Leke üzerine sıvı bulaşık sabunu gezdirin ve parmaklarınızla kumaşa yedirin. Yakayı soğuk suyla durulayın ve gömleği her zamanki gibi çamaşır makinesinde yıkayın.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...