Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Google'a cinsiyet ayrımcılığı davası: Mahkeme, Türk kadın yöneticiyi haklı buldu

Mavi Kadın>Tekno kadın>Google'a cinsiyet ayrımcılığı davası: Mahkeme, Türk kadın yöneticiyi haklı buldu

Google'da çalışan Türk kadın yönetici Ülkü Rowe, cinsiyetinden dolayı şirket içinde ayrımcılığa maruz kaldığı iddiasıyla firmaya açtığı davayı kazandı. Mahkeme, Rowe'a tazminat ödenmesine hükmetti.

Google'a cinsiyet ayrımcılığı davası: Mahkeme, Türk kadın yöneticiyi haklı buldu

Google Cloud yöneticisi Ülkü Rowe, teknoloji devi firmaya karşı 'cinsiyet ayrımcılığı' gerekçesiyle başlattığı hukuk mücadelesini kazandı.

Rowe, Google'ın bulut bilişim hizmetlerinin yönetildiği Cloud departmanında Finansal Hizmetler Teknik Direktörü olarak çalışıyor. 2017 yılında şirkete katılan Türk yönetici, iş deneyimi az erkeklerden daha az bir maaşla ve daha düşük bir seviyede çalıştırıldığını öne sürerek Google'a dava açmıştı.

Bloomberg Law'ın haberine göre, ABD'nin New York eyaletinde davaya bakan mahkeme, Rowe'un cinsiyet temelli ayrımcılığa maruz kaldığı iddiasını kabul etti ve Google'ın 1,15 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Ancak aynı mahkeme, Google'ın New York Eşit Ücret Yasasını ihlal edecek bir davranışta bulunmadığında karar kıldı. Ülkü Rowe'un diğer iki erkek çalışandan daha düşük bir maaş aldığını kanıtlayamadığına dikkati çeken mahkeme, şirketi tazminata mahkum etmekle yetindi.

GOOGLE'IN 'RÜTBE' CEZASI VERDİĞİ İDDİASI

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre Rowe, cinsiyet ayrımcılığını Google'a ilk bildirdiğinde işler daha da kötüleşti. Şirket içerisindeki terfi imkanlarının kasıtlı olarak engellendiğini ve hatta ceza olarak rütbesinin düşürüldüğünü öne sürdü.

Bunlarla da kalmayıp, üst yöneticilerinden birinin kendisini toplantılardan, e-posta listelerinden ve erkek ekip arkadaşlarının davet edildiği saha dışı etkinliklerden dışladığını da iddia ediyor.

Davayla ilgilenen avukat Cara Greene, "Mahkeme kararı yalnızca Bayan Rowe'un Google tarafından kötü muameleye maruz kaldığını doğrulamakla kalmayıp, aynı zamanda ayrımcılık ve misillemenin iş yerlerinde tolere edilemeyeceğini gösteriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Google sözcüsü Courtenay Mencini, The Verge sitesine yaptığı açıklamada, "Mahkemenin, Bayan Rowe'un cinsiyeti nedeniyle ayrımcılığa uğradığı veya maaşı, seviyesi ve cinsiyetiyle ilgili endişelerini dile getirdiği için misilleme yapıldığı yönündeki bulgusuna katılmıyoruz." dedi.

Çalışanlarını şikayetlerini dile getirdikleri için cezalandırmadıklarını belirten Mencini, "Çalışanlarımızın endişelerini ciddiye alıyoruz. Bayan Rowe, endişelerini dile getirdiğinde kapsamlı bir şekilde araştırdık. Ve herhangi bir ayrımcılık veya misilleme olmadığını tespit ettik." ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıl Google, Kaliforniya'da 15 bin 500 kadın adına açılan toplu davayı sonuçlandırmak için 118 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Şirketin siyahi ve kadın çalışanların seviyesini düşük tuttuğunu iddia eden bir davayı sonuçlandırmak için ise, 22 milyon dolar ödedi.

Kaynak : Bloomberg Law, The Verge
Editör : Ömer Faruk Doğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...