Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Greyfurt ve İlaç Etkileşimi Nasıldır Tansiyon İlacı Kullananlar Yiyebilir mi

Mavi Kadın>Yaşam>Greyfurt ve İlaç Etkileşimi Nasıldır Tansiyon İlacı Kullananlar Yiyebilir mi

Greyfurt yüksek antioksidan ve meyve içeriği ile sağlık için çok faydalıdır. Ancak fazla miktarda tüketilmesi fayda yerine zarara neden olabilir. Hatta bazı kişiler az miktarda greyfurt yese bile bu meyve ona dokunabilir.

Greyfurt ve İlaç Etkileşimi Nasıldır Tansiyon İlacı Kullananlar Yiyebilir mi

Greyfurt yüksek antioksidan ve meyve içeriği ile sağlık için çok faydalıdır. Ancak fazla miktarda tüketilmesi fayda yerine zarara neden olabilir. Hatta bazı kişiler az miktarda greyfurt yese bile bu meyve ona dokunabilir.

Greyfurtun Sağlığa Zararları Nelerdir?

 1. Greyfurt bol miktarda asit içerir. Mide hassasiyeti olanlarda mide ekşimesi, mide yanması, karında ağrı ve benzeri şikayetlere sebep olabilir.
 2. Düzenli olarak ilaç kullananlar greyfurtu meyve olarak tüketirken ya da suyunu içerken dikkatli olmalıdır. Çünkü bu gıdalar ilaçlarla etkileşime girerek etkilerinin azalmasına veya artmasına yol açabilir.
 3. Greyfurt, doğum kontrol haplarının, antibiyotiklerin, kolesterol ilaçlarının etkinliğini azaltabilir veya artırabilir.
 4. Greyfurt yüksek asidik içeriği ile diş minesini aşındırabilir.
 5. Greyfurt bolca lif içeren bir meyvedir. Bundan dolayı aşırı derecede greyfurt yemek midede kramp, gaz, ishal ve buna benzer sindirim sistemi rahatsızlıkları meydana getirebilir.
 6. Yapılan bilimsel çalışmalar meme kanseri ile greyfurt tüketimi arasında bir ilişki olabileceğini göstermiştir. Menopoz dönemine girmiş olan bir grup kadın üzerinde gerçekleştirilen bir deneyde, katılımcıların düzenli olarak greyfurt tüketmesi istenmiştir. Her gün 1/4 oranında veya daha fazla greyfurt tüketenler ile ara sıra greyfurt tüketenlerin sonuçları karşılaştırılmış; greyfurt tüketmeyi alışkanlık haline getirenlerin meme kanseri bakımından daha yüksek risk taşıdığı belirlenmiştir. Bu araştırmaya göre greyfurtun aşırı tüketilmesi meme kanseri ve bu gibi östrojen bağımlı kanser türlerini tetiklemektedir. Bu meyve, östrojen hormonuyla metabolize olan bir enzimi baskılamaktadır.
 7. Böbrek taşı oluşumunun bir nedeni de idrarda kalsiyum birikmesidir. Yapılan araştırmalar, greyfurt, elma, kızılcık ve portakal suyunun kalsiyum oksalat seviyelerini artırdığı ve bu da böbrekte taş oluşumuna yol açabileceğini göstermiştir.
 8. Greyfurtun tansiyon ilaçlarıyla birlikte tüketiminden şiddetle kaçınılmalıdır. Ancak ilacı kullanmadan 3 saat önce veya ilacı kullandıktan 3 saat sonra tüketilmesinde sakınca yoktur.
 9. Greyfurtun etkileşime girebildiği ilaç türlerinden biri de kan sulandırıcı ilaçlardır. Greyfurt tüketirken bu ilacı kullanmak ilacın etkinliğinde artışa veya azalmaya sebep olabilir. Bu tarz ilaçlarla tedavi görenlerin doktoruna danışmadan greyfurt tüketmemesi gerekir.
 10. Greyfurt; uyku haplarının, epilepsi ve psikiyatrik bozuklukların tedavisinde kullanılan ilaçların daha çabuk kana karışmasına ve idrarla dışarı atılmasına yol açmaktadır. O yüzden bu tür ilaçlarla birlikte greyfurt yememelidir.
 11. 1 adet greyfurt ortalama 100 kaloridir. Gereğinden çok tüketildiği takdirde kilo alımına zemin hazırlayabilir. İdeal miktarda tüketmek sağlık açısından oldukça faydalıdır. Ancak greyfurt kalorisi göz önünde bulundurulmalı ve aşırıya kaçılmamalıdır.
 12. Greyfurt, flavonoid naringin isimli bir madde içerir. Bu madde de birtakım ilaçlarla etkileşime girerek etkisinin azalmasına sebebiyet verebilmektedir. Kimi zaman da ilacın emilimini hızlandırabilmektedir.
 13. Greyfurt çok fazla tüketilirse baş dönmesi yapabilir. Daima ölçülü tüketilmesi lazımdır.

Greyfurt Tansiyonu Yükseltir mi?

Hipertansiyon ciddi bir sağlık problemidir ve kontrol altında tutulması çok önemlidir. Aksi takdirde felç, böbrek yetmezliği, kalp krizi ve beyin kanaması gibi kritik sorunlar meydana gelebilir. Kan basıncının dengelenmesi için uzman bir doktor tarafından düzenlenecek beslenme programına uyulmalı; sebzeler, meyveler, bitki çayları ve doğal gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir. Greyfurt da tansiyon yüksekliği için faydalı bir meyvedir. Bolca potasyum ve C vitamini içeren greyfurtun kendisini tüketmek de suyunu içmek de tansiyona şifalıdır. Ancak hipertansiyondan dolayı bir tansiyon ilacı kullanılıyorsa doktora sormadan greyfurt tüketilmemelidir. Tansiyon ilacı alındıktan sonra 4 saat geçmeden greyfurt yenmemelidir.

Greyfurtun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

 1. Greyfurt, C vitamini bakımından zengin içeriği ile, soğuk algınlığı, grip ve boğaz ağrısıyla savaşmak için harika bir meyvedir.
 2. Kalsiyum, folik asit, fosfor ve potasyum bakımından yüksektir.
 3. Greyfurt kötü kolesterolü düşürür.
 4. Şeker hastaları için güvenlidir, güvenle yenilebilir.
 5. Greyfurt mide sularının akışını artırarak sindirimi teşvik etmeye yardımcı olur
 6. Greyfurt uyku kalitesini artırır, uykusuzluğa iyi gelir.
 7. Greyfurtun güçlü antioksidan özellikleri ile kanseri önleyicidir.
 8. Greyfurt kolon kanserine karşı koruma sağlar.
 9. Greyfurt, yağ yakıcı bir enzim içerdiğinden kilo kaybını destekler

Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...