Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Greyfurtun Zararları Nelerdir, Greyfurt Nasıl Yenir?

Mavi Kadın>Yaşam>Greyfurtun Zararları Nelerdir, Greyfurt Nasıl Yenir?

“Bu makalemizde greyfurtun, greyfurt suyunun faydaları, greyfurtun zararları ve greyfurt nasıl yenir, hakkında bilgiler vereceğiz, yapılan bilimsel araştırma

Greyfurtun Zararları Nelerdir, Greyfurt Nasıl Yenir?

“Bu makalemizde greyfurtun, greyfurt suyunun faydaları, greyfurtun zararları ve greyfurt nasıl yenir, hakkında bilgiler vereceğiz, yapılan bilimsel araştırma sonuçlarını paylaşacağız.”

Turunçgiller denince ilk akla gelenler portakal, mandalina ve bazen de limondur. Fakat greyfurtun faydaları hakkıyla bilinseydi belki de ilk sırada onu sayabilirdik. Acımtırak tadı dolayısı ile fazla rağbet göremeyen greyfurt güçlü bir antioksidan, C, B6 ve A vitaminleri, potasyum, folat, tiamin, kalsiyum, demir, bakır, fosfor ve magnezyumun yanı sıra pek çok besleyici madde ve flavonoid içerir. Vücudun savunma sistemini maximum düzeye yükselterek bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Bunun yanında çok az kalori ihtiva etmesi dolayısı ile diyet yapanlarında gönül rahatlığı ile kullanacağı güzel bir meyvedir. Bizde bu yazımızda greyfurtun faydalarını konu edindik. İşte greyfurt tüketmeniz için en önemli 10 neden;

Greyfurtun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Bağışığı Güçlendirir

Özellikle çok sık hasta olanların düzenli olarak greyfurt tüketmeleri tavsiye edilmektedir.  Greyfurt, gribal enfeksiyonlar, nezle, üst solunum yolu ve idrar yolları enfeksiyonlarının geçmesinde çok hızlı çözüm sağlar. Ayrıca iltihabın atılmasını da hızlandırarak bakteri ve virüslerden vücudu arındırır. Bunun yanında bazı bağışıklık sistemi hastalıklarının iyileşmesine de (HIV vs) yardımcı olur.

Kanserden Korur

Greyfurt, kanseri önler, özellikle mide, kolon, mesane, göğüs ve yemek borusu kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Zengin antioksidan içeriği sayesinde serbest radikalleri ve toksinleri vücuttan atarak bağışıklık sitemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi kanser oluşumunu engeller. 2006 tarihli Journal of Nutritional Biochemistry tıp dergisinde yayınlanan bir araştırma greyfurtun  prostat kanseri hücrelerinde hasar görmüş DNA'nın onarımına yardım ettiğini açıklayan bir makale yayınlanmıştır.

Kötü Kolesterolü Düşürür

Greyfur flavonoidler bakımından zengin bir meyvedir. Bu sayede iyi kolesterol (HDL) yükselirken, kötü kolesterolü (LDL) düşürür. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre, günde bir greyfurt yemenin LDL kolesterol düzeylerini yüzde 15,5 ve trigliseridleri yüzde 27 oranında düşürdüğü açıklanmıştır. Greyfurtta bulunan çözünebilir elyaf, sindirim sırasında kolestrolün kan dolaşımına girmesini engeller ve bu da arterlerin sertleşmesini engeller ve çeşitli damar hastalıkları ve yüksek tansiyon riskini azaltır.

Böbrek Taşı Riskini Azaltır

Kalsiyum oksalat idrar yollarında ve böbreklerde taş oluşumunu arttırdığı düşünülen maddedir. Greyfurt suyu içen kişilerin bu maddeyi birikmesine fırsat vermeden vücuttan atar. Çaydanlığın dibinde biriken kireç gibi düşünülebilir. Greyfurtta bulunan naringenin bu maddenin vücuttan atılımını hızlandırır. Ayrıca içerisinde bulunan sitrik asit te birikmiş taşların parçalanıp atılmasında faydalıdır. 2003 tarihli British Journal of Nutrition'da yayınlanan bir çalışma günde ortalama 2 bardak greyfurt, elma veya portakal suyu içen kadınların üriner pH ve sitrik asit atılımının arttırdıkları tesbit edilmiştir. Greyfurt tüketmek sadece taşlara değil böbrek ve idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde de etkili bir yöntemdir.

Kan Şekerini Dengeler

Amerikan Diyabet Derneği şeker hastalarına greyfurt tüketimini özel olarak tavsiye etmektedir. Genelde meyvelerinde yasak olduğu şeker hastalarının greyfurt tüketerek hem meyve ihtiyacını karşılamaları hem de kan şekerinin düzenlenmesi sağlanır. Greyfurtta  bulunan naringenin ve flavonoid maddeleri vücudun insüline duyarlılığını arttırır ve aynı zamanda antioksidan etki göstererek vücudu toksinlerden temizler. Ayrıca vücuttan ödemi ve iltihabı atarak daha sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenme sonucu vücudumuzda yağ dokusu oluşur. Buda istenmeyen bir görünüme yani şişman bir vücuda neden olur. Greyfurtta bulunan C vitamini ve asidik yapısı yağların yakımını hızlandırır. Lifli yapısı ve tadı iştah giderici etki sağlar. Aynı zamanda kandaki şekerin ve toksinlerin atılmasını sağlar. 2006 tarihinde Journal of Medicinal Food dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre her yemekten önce yenilen yarım greyfurtun kilo vermede önemli etkisini açıklayan bir yazı kaleme alınmıştır. Bu etkilerden yararlanmak için her yemekten önce yarım greyfurt yiyebilir veya tam 1 greyfurtu sıkıp suyunu içebilirsiniz.

Kalp Sağlığını Korur

Kanda bulunan C vitamini oranı yükseldikçe kalp damar hastalıklarında belirgin bir düşüş gözlemlenmiştir. 

Kalp Sağlığını Korur

Kanda bulunan C vitamini oranı yükseldikçe kalp damar hastalıklarında belirgin bir düşüş gözlemlenmiştir. Hazır gıdalar & paketlenmiş ürünler, gazlı içecekler ve yağlı yemekler kanda dolaşan zehir etkisi yaparlar. Kan damarlarında biriken bu zararlılar direk kalp sağlığını bozucu etkiye sebep olurlar. Greyfurt'taki yüksek potasyum ve naringen maddesi bulunur, bunlarla etkili bir şekilde savaşarak kalp sağlığımızı korumamıza yardımcı olur. 2012 yılında Amerikan kalp derneğinde yapılan bir çalışma portakal ve greyfurt tüketiminin arttırılması istemik inmeleri önemli ölçüde(%19) azalttığı tespit edilmiştir.

Cilt Sağlığını Güçlendirir

C vitamini, sağlıklı kolajen üretmek için gereklidir, cildinizin dolgun ve pürüzsüz olmasını sağlar. Greyfurtta da yüksek randa C vitamini bulunduğundan cildinizin sağlık düzeyini arttırır. Bakteri ve virüslere bağlı oluşan sivilce akne gibi cilt hastalıklarından da hızlıca arınmanızı sağlar. Ayrıca, antioksidan yapısı zararlı serbest radikallerin tetiklediği vücudun hücre yaşlanmasına karşı savaşır. Asidik yapısı cilt pigmentlerini uyararak cilt lekelerinin oluşumunu engeller. İçeriğindeki potasyum ultraviyole ışınların etkisini önleyerek kırışıklık ve yaşlılığa bağlı cilt lekelerini engeller. Bunun için her gün 1 greyfurtu sıkıp suyunu için. Diğer bir kullanım şekli ise; yarım greyfurt suyuna 1 yemek kaşığı bal ve yarım su bardağı yulaf ezmesi katarak elde ettiğiniz bu macunu yüzünüze sürmektir. Kurumasının ardından yüzünüzü su ile durulayarak bu maskeyi çıkarın. Cildinizin sağlıklı hale geldiğini fark edeceksiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı

Greyfurt içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde ağız içindeki bakterilerle savaşırken aynı zamanda diş ve diş etlerinin sağlığını da korur. Bunun için her gün yarım greyfurt yiyin veya tam 1 greyfurtu sıkıp suyunu için. Ayrıca 1 çay bardağı greyfurta 2 adet aspirin atıp, elde ettiğiniz bu karışım ile ağzınız çalkalar ve gargara yaparsanız aftların giderilmesi ve ağrı kesici özelliğinden faydalanırsınız.

Karaciğeri Temizler

Sağlıksız beslenme ve abur cuburların karaciğerde yağlanma ve toksin birikmesine sebep olduğu bilinmektedir. Greyfurt da antioksidan etki göstererek karaciğerin temizlenmesi ve detoksifikasyonuna yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan olan Glutathione, serbest radikalleri nötralize eder ve karaciğerden ağır metalleri temizler. Bu sayede karaciğer yağlanması hastalığının önüne geçer.

Greyfurtun zararları nelerdir?

 1. Greyfurt asit oranı yüksek bir meyve olduğundan özellikle midesi hassas olan kişilerde mide yanması, ekşimesi ve karın ağrısı gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.
 2. Greyfurt ve suyu çok sayıda ilaçla etkileşime girip o ilaçların etkilerini artırabilir veya azaltabilir.
 3. Bazı klinik araştırmalar greyfurt tüketimi ve meme kanseri riski arasındaki olası bağlantıyı göstermektedir. Greyfurt alımı yapan kişiler (bir greyfurtun dörtte birini ya da daha fazlasını tüketen) menopoz sonrası denekler kapsamında, günlük olmayan tüketicilere göre meme kanserinin önemli ölçüde riskinin artmış olduğu bir sonuca varmışlardır. Çalışmalar sonucunda, çok greyfurt yemek, meme kanseri gibi östrojen bağımlı kanserlerin riskini artırabilir. Greyfurt östrojen ile metabolize rol oynayan bir enzimin inhibe olmasıdır.

Greyfurt nasıl yenir?

 1. Damak tadınız ekşimtırak gıdaları seviyorsa greyfurtun kabuğunu soyup normal meyve olarak tüketebilirsiniz.
 2. Greyfurtu meyve olarak yemeyi sevmiyorsanız sıkıp suyunu içmek de meyveyi yemekle aynı faydayı sağlayacaktır.
 3. Greyfurtu tüketmenin bir yolu da onu salatalara katmaktır. Yeşil yapraklardan oluşan salatanıza greyfurt katıp onu lezzetli bir hale getirebilirsiniz.
 4. Greyfurtu ayrıca mandalina, elma, portakal muz gibi çeşitli meyvelerle karıştırıp meyve salatası hazırlayabilirsiniz.

Greyfurtla ilgili uzmanlardan öneriler

 1. Tadı acı geliyorsa sıktığınız greyfurta portakal suyu, çilek, elma suyu veya bal ilave edin.
 2. Greyfurt suyu ve limon suyu karışımını sivilce ve aknelerinizde kullanabilirsiniz. (kuruduktan sonra cildinizi soğuk su ile durulayın)
 3. Ayak kokuları için, ayaklarınızın girebileceği kadar küçük bir leğene su, bir greyfurtun suyu ve 5-6 damla nane yağı koyun. Haftada 2-3 gün ayaklarınızı bu karışımda 15 dakika bekletin.
 4. Düzenli kullandığınız bir ilaç varsa bu ilacı etkileyebileceğini unutmayın. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Greyfurtun Cilde Faydaları Ve Greyfurt Maskesi Tarifleri Tıklayınız

Alıçın, Alıç Çayının Faydaları, Zararları Bilimsel Araştırma Sonuçları Tıklayınız

Portakalın Ve Portakal Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Greyfurt Suyu Zayıflatırmı Ve Kaç Kalori? Diyetisyen Cevaplıyor Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...