Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Günler boyunca hayalini kurduğumuz hafta sonu tatilini Ford’a borçluyuz!

Video>Yaşam>Günler boyunca hayalini kurduğumuz hafta sonu tatilini Ford’a borçluyuz!
Cuma sabahı, içimizi sevinçle dolduran, hem dört gözle bekleyip hem de iple çektiğimiz ve hiçbir zaman yetmeyen hafta sonu tatilinin Henry Ford’un otomobil satışlarını artırmak için ortaya çıkarttığını biliyor muydunuz?

Peki Henry Ford kimdir? 1903 senesinde kurulan Ford otomobil fabrikasının kurucusu ve dünyanın ilk seri üretim bandının mucidi. 1926 yılında bir gün tüm işçilerine cumartesi ve Pazar günleri tatil yapmalarını söyler. Sizce işçileri çok sevdiği için mi böyle bir karar alır? Elbette hayır.

Henry Ford’un ali-cengiz oyunu aslında tarihe yön verecek türdendir.

Günler boyunca hayalini kurduğumuz hafta sonu tatilini Ford’a borçluyuz!

Ford pek çok otomobil üretiyordu ama bu otomobillerini dilediği sayıda satamıyordu. Ucuza ürettiği otomobillerini çalışan kesime satabilmesi için o insanlarda otomobil sahibi olma ihtiyacı oluşturması gerektiğini biliyordu. Ancak sürekli çalışan insanların iş dışında vakti olmadığı gibi o otomobilleri kullanmaya zamanları da yoktu.

Dolayısıyla Henry Ford araç satışlarını kat kat artırabilmek için önce insanların vaktinin olması gerektiğini fark etmişti. İşte tam da bu sebeple “hafta sonu” kavramını çıkarması gerektiğini anladı. Hatta bu durum diğer sektörlere de yansıdı. Amerika’daki tüm işçiler ve işçi sendikaları da aynı hakkı kazanmış 1938 yılında çıkan yasayla hafta sonu tatili tüm işçilere resmi olarak tanındı. Daha sonra da tüm dünyaya…

Günler boyunca hayalini kurduğumuz hafta sonu tatilini Ford’a borçluyuz!

İşte Ford’un kurnazca planıyla insanlar gezmeye, eğlenmeye, alışveriş yapmaya daha çok vakit bulmuşlardı. Tüketim çılgınlığı sebebiyle herkes otomobilin artık lüks değil ihtiyaç olduğuna inanmaya başlamıştı.

Henry Ford bu algı yönetimiyle Amerika’da bir kahraman olarak anılmaya başlamıştı oysak onun amacı sadece cebini doldurmaktı.


Editör : Sevim Kipritçi