Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Günlük Kaç Km Kaç Adım Yürümeli Günlük Adım Sayısı Ne Olmalı?

Mavi Kadın>Yaşam>Günlük Kaç Km Kaç Adım Yürümeli Günlük Adım Sayısı Ne Olmalı?

Yürüyüş sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardandır. Çok yoğun fiziksel güç gerektirmeyen, bir çift ayakkabı ile yapılacak olan ve bir o kadar da faydalı olan yürüyüşe mutlaka her gün devam edilmelidir.

Günlük Kaç Km Kaç Adım Yürümeli Günlük Adım Sayısı Ne Olmalı?

Yürüyüş sağlıklı bir yaşam için olmazsa olmazlardandır. Çok yoğun fiziksel güç gerektirmeyen, bir çift ayakkabı ile yapılacak olan ve bir o kadar da faydalı olan yürüyüşe mutlaka her gün devam edilmelidir.

Türk toplumu genel itibari ile yürümeyi pek sevmez; hepimiz yürümek yerine asansör ve araba kullanmayı tercih etmekteyiz. Türkiye’de nüfusun %65’i hareketsiz bir yaşam sürmektedir. Bu oran izlenilen televizyon ve kullanılan bilgisayarlar ile sosyal hayattan uzak kalma ile olmaktadır. Bu tür bir yaşam tarzı sonuçları arasında ölüm bile olabilmektedir. Amerika’da yapılan bir araştırma sonucunda ‘‘ Hareketsizlikle gelen ölüm sendromu’’ ismi alan hastalığın her yıl 200-250 kişinin öldüğü görülmüştür. Bu tür kişiler hareketsiz bir yaşam sürmekte ve şeker ve kalp gibi hastalıklara yakalanıp öldüğü anlaşılmıştır.

Günde Kaç Adım Atmalı? Dr. Erkan Demirel Anlatıyor

Günlük atılması gereken adım ortalama olarak 8000-10000 arasındadır. Bu oran uzmanlar tarafından sağlıklı kişiler için belirlenmiştir ve adım sayısı bu kişilerde 7500’den az olmamalıdır. Günlük olarak bu adım sayısına ulaşan kişilerde sağlık problemleri daha az görülmekte ve kilo problemleri yaşama riski düşük olmaktadır. Yürüyüş yapan vücutta kalp ve damar sistemi düzenli çalışmaktadır. Günlük olarak 7500 veya 5000’den daha az adım atan kişilerin vücudu yağ depolamaktadır. Günlük şehir hayatında insanların attığı adım sayısı malesef en fazla 4000 olmaktadır.

Aktif misiniz Tembel mi?

 1. Hareketsiz: Günde 5 bin adımın altında
 2. Az Hareketli: Günde 5 bin -7 bin 499 adım
 3. Orta Hareketli: Günde 7 bin 500-9 bin 999 adım
 4. Hareketli: Günde 10 bin adım
 5. İdeali günde 10 bin adım

Yürümenin Faydaları Nelerdir?

 1. Yürüyüş yapmak; kemik erimesi, meme kanseri ve diyabet riskini azaltır.
 2. Yürüyüş yapmak; kilo vermeye yardımcı olur,
 3. Yürüyüş yapmak; vücuttaki yağların yakılmasını hızlandırır,
 4. Yürüyüş yapmak; stresi azaltır: Stres zamanlarında yapılan yürüyüşler çok faydalı olmaktadır. Yürüyüş ile düzene giren kan basıncı; vücutta endorfin salgılanmasına yardımcı olur ve rahat hissedilmesini sağlar.
 5. Yürüyüş yapmak; mevsim değişiklerinde görülen zor uyanma, nezle gibi durumları azaltır.
 6. Yürüyüş özellikle sabahları yapıldığında tüm gün kendini enerjik hissetmeye yardımcı olur.
 7. Yürüyüş yapmak; ömrü uzatır. Kişi eğer yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirdiyse; bu durum yaşlanmayı geciktirecektir. Araştırmalar göstermiştir ki haftalık ortalama 20-25 km yürümek; yürümeyenlere kıyasla ömrü uzatmaktadır.
 8. Yürüyüş yapmak; diyabet, yüksek tansiyon ve damar hastalıklarını tedavi etmektedir.
 9. Yürüyüş yapmak; kemikleri güçlendirir ve kemik erimesi yaşayan yaşlı kişilerde olumlu etki gösterir.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Kocaoğlu
“İki bin yıldan uzun bir süre önce Hipokrat “Yürüyüş insanın en iyi ilacıdır” demişti ve bilimsel kanıtların artması ile onun bu fikrinin ne kadar doğru olduğu anlaşılıyor’’ şeklinde ifade etmektedir.

10.000 Adım Yürümek Kaç Dakika Sürer, 10.000 Adım Kaç Kaloridir?

10 bin adım 8 km’ye eşit gelmektedir. Bu ise süre olarak 1 saat  40 dakika gibi bir zamanı almaktadır. Bu ortalamada kişinin dakikada 100 adım attığı düşünülmüştür.

Eğer zayıflamak için yürüyüşe başlayacaksanız yürüşünüz mutlaka hızlı tempoda olmalıdır. Eğer zayıflamak değil varolan formunuzu korumak istiyorsanız hafif tempo yeterli olacaktır.

10.000 Adım Kaç Kalori Yakar?

Yürüyüş ile yakılan kalori; kişinin kilosuna, yürünen mesafeye, eğime ve yürüyüşün temposuna bağlı olmaktadır.Eğer ortalama bir değer ifade etmek gerekirse 1 saat yapılan yürüyüş ile 200-400 kalori yakılmaktadır. Bu da demektir ki kişi eğer her gün 10 bin adım yürüyüp (ortalama 1,5 saat) beslenmesine de dikkat ederse haftada yarım kilodan 1 ayda toplam 2,5 kilo verecektir.

Yürüyüş eğer tempolu yapılacaksa ısınmak büyük önem taşımaktadır. Vücudun ve kasların ısınması; yürüyüşü daha da etkili hale getirecektir. Yürüyüş sonunda ise germe hareketleri aynı oranda önem taşımaktadır. Bu germe hareketleri de vücutta kaslar için çok etkili olmaktadır.

Yürüyüşü alışkanlık haline getirmek isteyen kişiler başlarda çok zorlamamalı haftada 1-2 gün dinlenmelidir.

Yürüyüşü kilo vermek amaçlı yapan kişilerde ise adım sayısı günlük en az 7500 olmalıdır. Bu tür amaçlar için adım sayısını saymak için spor mağazalarında satılan pedometreler alınmalıdır.

5-6 gün üst üste yapılan yürüyüşler için ortalama adım sayısı hesaplanmalıdır. Hesaplanan bu sayıya her gün 1000-2000 adım eklenmelidir. Bu eklenme adım sayısı 7500’ü geçene kadar devam edilmelidir. En doğru ve etkili adım sayısı günlük en az 10 bindir.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...