Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hakiki zeytinyağını bir bakışta şıp diye anlayabilmenin en kolay yolu!

Mavikadin>Yaşam>Hakiki zeytinyağını bir bakışta şıp diye anlayabilmenin en kolay yolu!

Zeytinyağının orijinal olup olmadığını anlamak için uygulayabileceğiniz bazı testler var. İşte hakiki zeytinyağını anlamanın püf noktaları...

Hakiki zeytinyağını bir bakışta şıp diye anlayabilmenin en kolay yolu!

Tüketicilerin zeytinyağı satın alırken düşündüren bir soru; “Gerçek zeytinyağı nasıl anlaşılır?” Zeytinyağının sahte olup olmadığını anlamanın birkaç yöntemi var. İlk olarak, hakiki zeytinyağı, sahte olanından daha yoğun kıvamlıdır, keskin kokuya ve daha açık renge sahiptir. Zeytinyağı nasıl test edilir? Birkaç püf nokta sahte zeytinyağını ele veriyor. İşte detaylar.

SAHTE ZEYTİNYAĞINI ANLAMA YOLLARI

İçerisinde yeşil boya, zeytin esansı, pamuk yağı ve birçok tehlikeli madde tespit edilen sahte yağlar, ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Yeniakit.com sitesinde yer alan içerikte; Gerçek zeytinyağının nasıl anlaşılacağına dair bilgiler paylaşıldı. İşte hakiki zeytinyağını anlamak için uygulayabileceğiniz yöntemler…

DONMA TESTİ

Zeytinyağının donma noktası hakiki olup olmasının önemli bir göstergesi. Gerçek zeytinyağı 0 ve -6 derece arasında donmaya ve kristalleşmeye başlar. Bir çay bardağı zeytinyağını dondurucuya koyun ve yarım saat beklettikten sonra çıkarın. Eğer aldığınız zeytinyağı bu sıcaklık aralığında donuyorsa gerçek, bir kısmı donmuş, bir kısmı sıvı kalmışsa orijinal değil demektir.

SU TESTİ

Bir diğer yöntem ise su testi. Bir bardağa ılık su koyun ve üzerine az miktarda zeytinyağı ekleyin. Gerçek zeytinyağı baloncuklar çıkartarak suyun üzerine çıkar ve su yüzeyinde kalır. Ancak sahte zeytinyağı baloncuk çıkartmadan su yüzeyine çıkar ve bir süre sonra suya karışmaya başlar.

Hakiki zeytinyağını bir bakışta şıp diye anlayabilmenin en kolay yolu!

TUZ RUHU TESTİ

Çay bardağının yarısına zeytinyağını doldurun ve üzerine bardak doluncaya kadar tuz ruhu ilave edin. Bardak dolmasına rağmen tuz ruhuyla bütünleşmiyor ve sarı rengini koruyorsa gerçek, sıvının rengi pembeye dönmeye başlarsa sahte olduğu anlamına gelir.

TADIM TESTİ

Zeytinyağını satın almadan gerçek olup olmadığını anlamak için bir çay kaşığı zeytinyağının tadına bakın. Gerçek zeytinyağı boğazda yakıcı his bırakır ve bu his mideye kadar inmez. Eğer zeytinyağı genzinizi yakıyorsa orijinaldir.

KOKU TESTİ

Zeytinyağında baskın bir zeytin kokusu olur. Ancak boyaya benzer bir koku alıyorsanız zeytinyağı sahtedir ve oksitlenmiştir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...