Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamile Yastığı Kullananlar Memnun mu Tavsiye Edilir mi ?

Mavi Kadın>Yaşam>Hamile Yastığı Kullananlar Memnun mu Tavsiye Edilir mi ?

Çoğu kadın bireyin bildiği üzere gebeliğin ileri süreçlerinde sağlıklı bir uyku çekmek güç bir hal almaktadır.Bebeğin ağırlığının artması yada anne adayının bebeğe zarar vereceği fikri kişinin istediği biçimde ve rahatça uyumasına engel olabilmektedir

Hamile Yastığı Kullananlar Memnun mu Tavsiye Edilir mi ?

Çoğu kadın bireyin bildiği üzere gebeliğin ileri süreçlerinde sağlıklı bir uyku çekmek güç bir hal almaktadır. Bebeğin ağırlığının artması yada anne adayının bebeğe zarar vereceği fikri kişinin istediği biçimde ve rahatça uyumasına engel olabilmektedir. Bilhassa gebeliği son dönemlerinde baş gösteren sırt ve bel bölgelerindeki ağrılar sağlıklı bir uykunun önüne geçmektedir. Bu duruma çözüm olmak adına hamile yastığı kullanılabilmektedir. Avrupa bölgesinde yakın geçmişten itibaren kullanılan hamile yastığı, bu günlerde Türkiye’de de yaygınlaşmaya başlamış durumda. Bu yaygınlaşmanın en temel sebebi hiç şüphesiz kullanıcıların olumlu geri dönüşü olmuştur.   Hamile yastığı kullananlar bu yastıktan çok memnun kaldıklarını bildiriyorlar. Hamile yastığı fiyatı markasına göre 50-200 TL arasında değişmektedir.

Gebe Yastığı Nedir, Ne İşe Yarar?

Hamile yastığı olarak bahsi geçen gebe yastığı, gebelik süresince ortaya çıkan uyku problemleri baz alınarak imal edilmiş ve hızla anne adaylarının en büyük yardımcısı olmuştur. Birçok kadın doğum uzmanı ve ortopedistin tavsiyelerinde yer edinmiş olan hamile yastığı, uyku halinde vücudun büyük bir bölümünü desteklemeye yardımcı olmaktadır.

Hamile Yastığının Faydaları

 1. Hamile bireylerin uyku konforunu yükseltir,
 2. Yaşanan bel ve sırt ağrılarının etkisini düşürür,
 3. Bilhassa ayak bölgesinde görülen ödem seviyesini düşürür,
 4. Kan dolaşımının artmasına destek olur,
 5. Soluk alıp vermeyi kolaylaştırarak nefes darlığı sorununun önüne geçer,
 6. Basınca bağlı olarak meydana gelen sırt ve bel ağrılarının dindirilmesine yardımcı olur,
 7. Mide yanmasının yanında ağza su dolması durumlarını engellemeyi destekler,
 8. Nefes alış kalitesini artırır,
 9. Sindirim sistemini düzenler,
 10. Karın bölgesine sağladığı destek itibari ile kasıklarda yaşanan basıncı giderir,
 11. Özellikle bacak ve ayak bölgesinde baş gösteren kramp yada ödem problemlerinin giderilmesine destek olur,
 12. Bebeğe daha çok oksijen ve besin sağlanmasına destek olur,
 13. Dolaşım sistemini düzenlerken kan akışının hızlandırılmasına yardımcı olur,
 14. Daha rahat ve konforlu uyku çekilmesine olanak tanır,
 15. Gebeliğin ardından emzirme yastığı olarak da kullanıma uygundur.

Hangi Hamile Yastığını Tercih Etmelidir?

Gebe yastıkları çeşitli materyallerden üretilir. Polyester elyaf, strafor top, mikro boncuk dolgu ve hafızalı köpük kullanılan materyaller arasındadır. Kaliteli destek açısından dolgu seçimi mühim bir konu olarak göze çarpar. Ancak her bir dolgunun farklı avantajları ve dezavantajları bulunur. Örnek verilmesi gerekirse strafor topu iyi bir destek sağlar, ancak hareket esnasında ses çıkmasına ve kişinin rahatsız olmasına neden olmaktadır. Polyester elyaf ise yumuşak bir yapıda olması itibari ile destek sağlar fakat hava geçirgenliği seviyesi düşük olduğundan dolayı terleme sorunlarına yol açabilir.

Ayrıca söz konusu yastıkta kullanılacak dolgu yastığın ücretini doğrudan etkilemektedir. Hamile  yastığı seçimi yapılırken kişinin hali hazırda kullandığı yorgan ve yastığı göz önünde bulundurması tavsiye edilir. Her yastıkta farklı materyaller kullanılabilmektedir. Dolayısı ile kişi kullandığı yastığa bakarak rahat ettiği dolgu malzemesinin ne olduğuna karar verebilir.

Ancak en iyi dolgunun mikro boncuk ve hafızalı köpük olduğu belirtilmektedir. Mikro boncuk ele alındığında; ses çıkarmayan ve hava geçirgenlik seviyesi iyi düzeyde bir dolgudur. Hafızalı köpüğe gelindiğinde ise vücudun yapısına uyum sağlaması ve iyi bir destekçi olması bu dolgunun en büyük artılarındandır. Ek olarak hafızalı köpük son derece sağlamdır ve iyi bir hava geçirgenliği seviyesi bulunmaktadır.

Belirtilen bu dolgu türlerine ek olarak pamuk ve yün gibi basit materyaller ile üretilen yastıklarda tercih çerçevesi arasındadır. Diğer yastıklara kıyasla piyasada bulunması daha güç olmasına karşın bu yastıklara organik ürün mağazalarından veyahut ilgili firmalarda bulunabilmesi mümkündür. Bunun yanında yün ve pamuk yastıklar isteğe bağlı olarak değişik model ve motiflerde dikilebilmektedir.

Hamile Yastığı Nerede Satılır?

Gebe yastığı temin edecek bireylerin aklını en sık kurcalayan konulardan biriside hamile yastığının nerelerde satıldığıdır. Ufak bir araştırma ile hamile yastığı satışı yapan pek çok web sitesine ulaşmak mümkündür.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...