Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamilelerde Nabız Kaç Olmalı? Gebelikte Normal Nabız Sayısı

Mavi Kadın>Anne çocuk>Hamilelerde Nabız Kaç Olmalı? Gebelikte Normal Nabız Sayısı

Hamilelik bir kadının vücudunda birçok değişikliği de beraberinde getirir. Bunlardan biri de nabızdaki değişimdir.

Hamilelerde Nabız Kaç Olmalı? Gebelikte Normal Nabız Sayısı

Hamilelik bir kadının vücudunda birçok değişikliği de beraberinde getirir. Bunlardan biri de nabızdaki değişimdir. Nabız, kalbin kan pompalama sayısının ölçümüdür, yani kalbin atış hızıdır. Kalp atış hızı yani nabız sayısı kalbimizin 1 dakikada kaç kere çarptığını gösterir. Gebelikte dinlenik vaziyetteyken ölçülen nabız her kadında değişim gösterebilir.

Gebelik öncesi düzenli spor yapıp yapmamanız, genel sağlık durumu ve yaş gibi faktöler bu değişimde etkilidir. Doktorunuz hamilelik boyunca nabız sayınızı ölçüp, buna göre size bazı tavsiyelerde bulunabilir.

Hamilelikte kalp atış hızı (nabız) kaç olmalı?

Hamile kadının nabız oranı bir çok faktöre göre değişiklik gösterir. Yaş, spor yapıp yapmama, hamile kalmadan önceki sağlık durumu bu faktörlerden bazılarıdır. Ancak, yetişkin bir kadın için istirahat halinde nabız dakikada 75 atarken (Sağlıklı bir erişkinde nabız 60 ile 80 arasıdır diyebiliriz), yine dinlenme halinde ise hamilelikte nabız sayısı ise dakikada yaklaşık 80'dir. Yani gebelikte nabız genelde 80 hatta bazen de 90’dır, bu durum hamilelikte dinlenik haldeyken kalbinizin 80-90 kez çarptığını gösterir.

Hamilelikte nabız neden yükselir?

İstirahat halinde ölçmüş olsanız bile gebelikte normal nabız seviyeniz, normalden daha yüksek olacaktır. Hamile kadının nabzının artmasının nedeni kalbe daha çok kan pompalanmasıdır. Kanın çoğu rahime de gittiğinden, kalp, vücudun geri kalanına kan göndermek için daha çok çalışır. Bazı gebe kadınlarda hamilelikte nadir de olsa nabız düşüklüğü görülebilir.

Hamilelikte nabız nasıl ölçülür?

Sabahları dinlenik vaziyetteyken nabzınızı ölçmek için ideal zamandır. Nabız ölçümü kalbin atardamarlar üzerinden yapmış olduğu basıncın vücudumuzdaki bazı özel noktalara yansımasıdır. Bu noktalar eklem bölgelerinde bulunur, eklem noktaları vücutta cildimize yüzeyel geçtiği için biz bu atan yerleri hissederiz.Bu atan yerler ön kol el bileğine yakın kısımda ve şah damarında bulunmaktadır. Nabzı boyunda şah damarınızdan yahut ön el bileğine yakın kısımdan ölçebilirsiniz. Tansiyon aleti ile de nabzınızı ölçebilirsiniz.

Evde tansiyon aleti yoksa bileğimizin üst kısmınızın iç bölgesine 3 parmağımızın uçlarını nabız bölgesine koyun, elimizdeki saatle 15 saniye boyunca atan damarı sayıp dörtle çarpın. Mesela bildirdiğimiz şekilde 15 saniye sonunda damarın 19 kez attığınızı saydınız, bu 19 rakamını 4 ile çarptığınızda hamilelikteki nabız sayınız ortaya çıkar.

Gebelikte Tansiyon Düşüklüğü - Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavisi Tıklayınız

Hamilelikte Minoset  Veya Parol Kullanılırmı? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Koşmak Ve Koşu Bandı Kullanmak Güvenli midir? Tıklayınız

Hamilelikte İştahsızlık Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

Hamilelikte El Ayak Yanması Neden Olur, Nasıl Geçer?

Hamilelikte Nabız Yüksekliği Neden Olur? Tıklayınız

Hamilelikte Nabız Düşüklüğü Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Nabız Düşüklüğü (Düşük Nabız) Belirtileri Nelerdir? Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...