26 Ekim 2020, Pazartesi 04:46

Hamileliğin Son Aylarında, Haftalarında Karın Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Hamileliğin Son Aylarında, Haftalarında Karın Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Gebelik dönemindeki en yaygın şikayetlerden biri de karın ağrısıdır. Hamilelerin karında ağrı hissetmesi farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Doğum yaklaşırken bebeğin gelişimi hızlanır ve bu durum karın bölgesinde ağrıya da yol açabilir. Hamilelikte karın ağrısı genelde bir problem olduğuna işaret etmez fakat bu ağrıya başka belirtiler de eşlik ediyorsa ağrıya neden olan farklı bir şey var demektir. Örneğin karın ağrısıyla beraber baş dönmesi, kanama, bulantı ve titreme de varsa acilen doktora başvurmanız gerekir.

7-8 Aylık Gebelikte Hamilelikte Son Aylarda Karın Ağrısı Neden Olur?

Gebeliğin 5. ayından itibaren karın ağrıları yoğunlaşır. Anne adayının karın çevresi büyümektedir ve buna bağlı olarak karın ağrılarında artış meydana gelmektedir. Hamileliğin önceki haftalarında da hissedilen bu ağrılar özellikle 5. aydan sonra iyice belirginleşir.

Rahim, hamileliğin 6. ayından sonra kendini doğum için hazırlamaya başlar. Braxton Hicks denilen rahim ağrıları da bunun bir sonucudur. Hamileliğin 7. ayında karın ağrısı Braxton Hicks kasılmaları nedeniyle olabilir. Ancak bu kasılmaların rahim ağzı (serviks) genişlemesiyle bir bağlantısı yoktur. Çoğunlukla 'yalancı doğum sancıları' diye de tanımlanır ve adet sancısı gibidir. Bu ağrı ile gerçek doğum sancısının farkı düzensiz oluşu ve hep aynı şiddette devam etmesidir. Oysa doğum sancıları düzenli aralıklarla tekrarlar ve şiddeti giderek artar. Sıcak bir duş aldıktan sonra biraz istirahat etmek ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır.

Hamileliğin 7., 8. ve 9. aylarında rahim iyice büyüdüğünden çevre dokulara daha çok baskı yapmaya başlayacak, o bölgedeki bağ dokularının gerilmesine neden olacaktır. Bu da karın ağrısına sebebiyet verebilir. Fakat bu ağrılar tehlikeli değildir ve oturuyorsa ayağa kalkıp biraz yürümek, ayaktaysa oturup dinlenmek gibi basit çözümler bu ağrıların geçmesine yardım eder.

7-8 Aylık Hamilelikte, Gebelikte Son Aylarda Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte karın ağrısı genelde normal olarak kabul edilir. Ancak bazen de dış gebelik ve düşük gibi ciddi sorunların habercisidir. Doktora danışmaksızın ilaç kullanmaktan kesinlikle uzak durulmalıdır. Tedavi doktor kontrolünde düzenli bir şekilde uygulanmalıdır. Bir terslik olursa bu hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehdit eder.

 1. Eğer 'hamileyim, karnım ağrıyor' diyorsanız size önereceğimiz şeylerden biri ılık bir duş almaktır. Yahut ağrıyan bölgenize sıcak bir havlu koymayı da tercih edebilirsiniz. Bunlar sizin rahatlamanızı sağlayacaktır.
 2. Hamilelikte karın ağrısından muzdaripseniz sıvı tüketimini artırmalısınız. Özellikle bol su içmek kasılmaların şiddetini ve sıklığını azaltan önemli bir faktördür.
 3. Evin içinde biraz yürümeniz, kendinizi zorlamadan kısa bir süre egzersiz yapmanız size iyi gelecektir. Gaz sancınız varsa bu sayede ondan kurtulabilirsiniz.
 4. Sırtüstü uzanarak dinlenmek de ağrılarınızın şiddetini azaltır.
 5. Sık sık ve azar azar yemek karın ağrılarını önlemeye yardımcı olur.
 6. Doktorunuz tarafından önerilen egzersizleri uygulamaktan vazgeçmeyin. Tabii ki egzersiz yaparken aşırıya da kaçmayın. Hiç olmazsa her gün 15-20 dakika yürümeyi alışkanlık haline getirin.
 7. Yüksek lif içeriğine sahip gıdaları tüketin. Meyveler ve sebzeler bunların başında gelir.
 8. Her gün tükettiğiniz su miktarı 8-10 bardaktan az olmasın.
 9. Yorucu aktivitelerden kaçının, vücudunuzu rahat ettirmeye özen gösterin. Bu dönemde kendinizi düşünün, konforunuzu ön planda tutun. Sakin bir hayat yaşamaya, mümkün oldukça hep istirahat etmeye çalışın.
 10. Dar giysiler giymeyin, karın bölgenizi sıkacak kıyafetler yerine geniş, bol kıyafetler tercih edin.
 11. Akşam belirli bir saatten sonra yemek yemeyin. Geceleri yemek kâbus görmeye sebep olur derler ya; bu hamilelikte de karın ağrısı yapabilir.
 12. Strese girmek mideyi ağrıtır. Bu nedenle sinirlerinize hakim olmanız ve pozitif düşünmeniz son derece önemlidir.
 13. Yemeğinizi hızlı hızlı değil, sindire sindire, iyice çiğneyerek yeyin. Yemek sırasında çok su tüketmeyin.
 14. Sıcak su torbası hazırlayarak ağrıyan bölgenize tutun.
 15. Sıcak suyla duş almak da ağrınızı dindirecektir.

Hamilelikte Mide Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer? Doktor Önerileri Tıklayınız

Hamilelikte Karın Ağrısı Olur mu, Ne Zaman Başlar İlk Haftasında Karın Ağrısı Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT