Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte böğürtlenin hamile kadına ve bebeğe faydaları, zararları nelerdir?

Mavi Kadın>Anne çocuk>Hamilelikte böğürtlenin hamile kadına ve bebeğe faydaları, zararları nelerdir?

Böğürtlen C vitamini, folat, potasyum ve lif açısından zengin içeriği sayesinde hem hamile kadın hem de bebek için çok faydalıdır. Gebelikte kabızlığa iyi gelir, kanserle savaşır, kemikleri güçlendirir, anne karnındaki bebekte doğum kusurlarını önler.

Hamilelikte böğürtlenin hamile kadına ve bebeğe faydaları, zararları nelerdir?

Böğürtlen yaz aylarının lezzetli ve sevilen meyvelerindendir. Marketlerden, manavdan ve pazarlardan temin edilebilir. Böğürtlen yüksek vitamin ve mineral içeriği ile hamileler için çok faydalıdır. Gebelikte böğürtlen yemenin faydaları şöyledir:

HAMİLELİKTE BÖĞÜRTLENİN FAYDALARI NELERDİR?

Böğürtlen en sağlıklı meyvelerdendir. Bağışıklığı güçlendirir, hastalıkları önler… Gebelikte böğürtlenin bebek ve anne için yararları:

DOĞUM KUSURLARINI ÖNLER

Böğürtlen folat açısından zengin içeriği ile anne karnındaki bebeği doğum kusurlarından korur. Hamilelik sırasında böğürtlen yemek, spina bifida, doğuştan kardiyovasküler hastalıklar ve diğer doğuştan sakatlık türlerinin gelişme riskini önler. Ayrıca böğürtlen, düşük yapma riskini azaltmaya  da yardımcı olur.

VİTAMİN İHTİYACINI KARŞILAR

Böğürtlen, A vitamini , B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 ​​vitamini , folat, C vitamini (askorbik asit), E vitamini ( alfa-tokoferol) ve K vitamini gibi vitaminler ve kalsiyum , demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller içerir. Tüm bu vitamin ve mineraller hamile kadının bağışıklık sistemini güçlendirir, hem anneyi hem de bebeği hastalıklardan korur.

Hamilelikte böğürtlenin hamile kadına ve bebeğe faydaları, zararları nelerdir?

KABIZLIĞA İYİ GELİR

Kabızlık gebelikte sık karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Hamilelikte hormonlardaki değişim sindirim sistemini olumsuz etkiler ve kabızlık meydana gelebilir. Böğürtlen, sindirim sisteminin optimum işleyişi için gerekli olan hem çözünmeyen hem de çözünen lif kaynağıdır.  Böğürtlen, gebelikte günlük önerilen günlük lif miktarının yaklaşık yüzde 21'ini karşılar, yüksek lif içeriği ile sindirim sistemini çalıştırır, çözünmeyen lif içeriği ile de hamilelik sırasında kabızlığı önler.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Hamile kadınların büyük çoğunluğunda gebelik döneminde diş problemleri hatta diş kaybı görülür. Böğürtlen, kalsiyum ve magnezyum içeriği ile kemiklerinizi ve dişlerinizi güçlendirir, gebelikte diş problemlerini önler. Böğürtlendeki magnezyum, potasyum ve kalsiyumun vücudunuzda kolay emilmesini kolaylaştırır ve anne karnındaki bebeğin kemik gelişimini destekler.

Hamilelikte böğürtlenin hamile kadına ve bebeğe faydaları, zararları nelerdir?

KANAMA RİSKİNİ ÖNLER

Böğürtlendeki K Vitamini içeriği, kan pıhtılaşmasını destekler ve hamilelik sırasında aşırı kanama riskini önler. Ayrıca bu meyvedeki vitamin içeriği hızlı iyileşmeyi destekler ve osteoporozu önler.

KANSERİ ÖNLER

Kanser hamilelik dönemi dahil her zaman yaşanabilecek bir sağlık sorunudur. Böğürtlende bulunan fenolik asitler, flavonoidler ve flavonoller, özellikle antosiyanositler gibi bileşenler kötü huylu hücrelerin büyümesini ve yayılmasını engeller ve sizi kanserden korur. Böğürtlen meyvesi, akciğer kanseri, kolon kanseri ve yemek borusu kanseri dahil olmak üzere kanser gelişimini engeller.

Hamilelikte böğürtlenin hamile kadına ve bebeğe faydaları, zararları nelerdir?

KALP SAĞLIĞINI KORUR

Böğürtlendeki antosiyaninler ve diğer flavonoller, sağlıklı bir kalbe sahip olmanıza yardımcı olur. Meyvede bulunan lif ve magnezyum içeriği atardamarlarınızda tıkanma riskini önler ve kan dolaşımının çalışmasını sağlar. Bu nedenle hamilelik sırasında böğürtlen yemek sizi ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi kalple ilgili çeşitli rahatsızlıklardan korur.

CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR

Hamilelikte hormonlarda değişime bağlı olarak cilt sorunları görülebilir, böğürtlen C vitamini, E vitamini ve diğer güçlü antioksidanlar sayesinde cilt problemlerini önler, cildinizin parlak, sağlıklı görünmesini sağlar.

Böğürtlende bulunan E Vitamini, cilt sağlığını korumanıza ve erken yaşlanma belirtilerinin ortaya çıkmasını da önlemenize yardımcı olabilir. Böğürtlendeki C vitamini ise, cilt sağlığını oksidatif hasara karşı korumanın yanı sıra, bağ dokusunun temeli olan kolajen oluşmasından ve güçlenmesinden de sorumludur.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Böğürtlen, fitoöstrojenler, vitaminler ve mineral içeriği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Düzenli olarak böğürtlen tüketimi çeşitli zararlı patojenlerle savaşmaya yardımcı olur ve vücudu enfeksiyonlardan ve diğer ölümcül hastalıklardan korur.

Hamilelikte böğürtlenin hamile kadına ve bebeğe faydaları, zararları nelerdir?

HAMİLELİKTE BÖĞÜRTLEN YEMENİN ZARARLARI NELERDİR?

Hamilelikte makul miktarda böğürtlen yemenin herhangi bir zararı yoktur. Ancak çok miktarda böğürtlen tüketimi ishal, karın ağrısı, ciltte kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlara yol açabilir.

Hamilelikte bebeğin zeka gelişimi için mutlaka yenilmesi gereken 20 besin Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...