2021-10-29 00:28:28 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:27

Hamilelikte egzersiz yapmanın anne ve bebeğe 8 muhteşem faydası

Hamilelik döneminizde hem formunuzu ve sağlığınızı korumak için hem de bebeğinizin daha sağlıklı gelişmesi için günlük egzersiz yapmak çok mühimdir.

Hamilelikte egzersiz yapmanın anne ve bebeğe 8 muhteşem faydası

Anne olan kadınlar hamileliğin çok güzel bir süreç olduğunu sürekli dile getirirler. Ancak en hızlı kilo alınan süreçlerden biri de hamilelik dönemidir. Hayatımızın her döneminde olduğu gibi, bu süreçte de spor yapmak çok önemlidir.

Uzmanlar, hamilelik sürecinde her gün olmasa bile, günde yarım saat mutlaka egzersiz yapmaları gerektiğini vurgulamaktadır. Hamilelik sürecinde egzersiz yapmak; daha fit bir görünümde olmanızı, kaliteli uyku uyumanızı, bel ve kasıl ağrılarının azalmasına, fiziksel ve psikolojik olarak doğum sürecinize hazırlanmanıza ve kendinizi daha huzurlu hissetmenize katkı sağlayacaktır.

Hamilelikte Spor Yapmanın 8 Harika Faydası

Gerginliği ve stresi giderir;

Hamilelik döneminde duygu durumları değişkenlik gösterebilir. Bu süreçte egzersiz yapmak endorfin hormonunun salgılanmasını sağlar. Yani vücuda neşe ve mutluluk verir. Böylece gerginliğinizi ve stresinizi azaltarak ruh durumunuzu düzeltir. 

Vücut direncinizi arttırır;

Hamilelik sürecinde egzersiz yapmak, gün içerisinde enerji düzeyini arttırır ve kendini daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Düzenli olarak spor yaptığınızda tüm yorgunluğunuzun ve bitkinliğini geçer ve kendinizi daha dinç hissedersiniz.

Doğumunuzu kolaylaştırır;

Hamilelik döneminizde egzersiz yapmanızın en önemli faydalarından biri de doğumunuzu kolaylaştırmasıdır. Gebelikte spor yapan anne adaylarının, doğumunun daha kısa sürede gerçekleştiği ve doğum esnasında daha az gerilim yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bebekleri sıhhatli ve formda doğar. Aynı zamanda doğumdan sonra bedenin daha çabuk toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Daha kaliteli uyku uyumanızı sağlar;

Hamilelik süreci ilerledikçe, gece boyu uyumakta zorluk çekilir. Düzenli olarak egzersiz yapan anne adaylarının ruh hali iyileşir, daha rahat uyurlar ve yataktan zinde kalkarlar. Aynı zamanda egzersiz yapan annelerin bebekleri gece boyu daha rahat uyur ve kesintisiz uyumaya daha erken alışır.

Gebeliğe bağlı şekeri önler (gestasyonel diyabet);

Hamilelik döneminde egzersiz yapmak kan şekeri seviyelerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Bu süreçte egzersiz yapmak gebeliğe bağlı şeker hastalığı riskini azaltır.

Bel, kasık ve bacak ağrılarınızı azaltır;

Anne adaylarının hamilelik sürecinde muzdarip olduğu konulardan biri de sırt ve bel ağrılarıdır. Hamilelikte egzersiz yapmanın en önemli faydalarından biri de bel ve sırt ağrılarını dindirmesidir.

Karın ve sırt kaslarının güçlenmesini sağlayan egzersizler vücudun esnemesini sağlar. Egzersiz yapmak; bacaklarda meydana gelen krampları giderir ve kasılan kasları gevşetir.

Bebeğinizin zeka gelişimini etkiler;

Gebelik sürecinde egzersiz yapmanın bir diğer faydası da bebeğinizin beyin gücünü attırmasıdır. Yapılan çalışmalarda hamileyken egzersiz yapan annelerin bebeklerinin genel zeka testlerinde daha çok puan aldığını göstermektedir. 

                                                            

Bağırsak florasını düzenler;

Hamilelik döneminde bağırsak florasının dengesi bozulabiliyor. Bu süreçte sıkıntısını çektiğiniz kabızlık, düzenli yaptığınız egzersiz veya 20 dakikalık yürüyüşünüz sayesinde bağırsaklarınız düzene girecektir.

Mavi Kadın