Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte zencefil zararlı mı? Ne kadar tüketilmeli? Uzman doktor uyarıyor!

Mavikadin>Anne çocuk>Hamilelikte zencefil zararlı mı? Ne kadar tüketilmeli? Uzman doktor uyarıyor!

Zencefil C vitamini, B6 vitamini, E vitamini, magnezyum, potasyum, lif ve diğer mikro besinler açısından zengin, makul miktarda tüketildiğinde hamileler için çok faydalı bir bitkidir. Peki zencefil hamilelere faydaları neler? Zencefil gebelikte düşüğe neden olur mu?

Gebelikte günde 2 bardak zencefil çayı güvenle içilebilir.
Gebelikte günde 2 bardak zencefil çayı güvenle içilebilir.

Zencefil gebeler için en şifalı bitkilerden. Hamilelerde bağışıklık sistemini güçlendiriyor, mide bulantısına iyi geliyor, öksürüğe şifa oluyor, kan şekerini dengeliyor, kötü kolesterolü düşürüyor… Ancak sınırın aşılması fazla zencefil tüketimi ise düşük yapma gibi istenmeyen durumlara neden olabiliyor.

HAMİLELİKTE ZENCEFİL KULLANIMI GÜVENLİ Mİ?

Dr. İlknur Sayar hamilelikte zencefilin az miktarda yemeklere eklenmesi veya çay olarak tüketilmesinin güvenli olduğunu, mide bulantısına şifa olabileceğini söylüyor.

  • Hamile bir kadın için günlük zencefil limiti sınırlı olmalıdır - sadece 1 gram kuru zencefil (sallama çay poşetleri dahil) veya 4 gram taze zencefil, bu sınır aşılmamalı. Daha yüksek tüketim bebeğe zarar verebilir; hatta düşüğe bile neden olabilir.
  • Hamile kadınlar günde 1 grama (1.000 mg) kadar zencefili güvenle tüketebilirler. Bu durum günde 2 bardak zencefil çayının gebelikte güvenli olması demektir. Hamilelik sırasında çok fazla zencefil çayı tüketmekten kaçının. 2 bardak çayı aşmayın.
  • Özellikle düşük, erken doğum, kan pıhtılaşma sorunları ve hamilelikle ilgili diğer komplikasyonları olan kadınların çok fazla zencefil tüketiminden uzak durmaları önerilir.

Hamilelikte zencefil zararlı mı? Ne kadar tüketilmeli? Uzman doktor uyarıyor!

HAMİLELİKTE ZENCEFİLİN FAYDALARI NELERDİR?

Zencefilin hamile kadınlarda kan dolaşımını iyileştirmek, sabah bulantısını önlemek, kolesterol seviyelerini düşürmek, soğuk algınlığı ve öksürüğü tedavi etmek ve kan şekeri seviyelerini korumak gibi pek çok sağlık yararı vardır. Zencefil gebeler için en bilinen faydaları şöyledir:

Sabah bulantılarına ve mide bulantısına şifa oluyor: Sabah bulantısı, hamilelikte özellikle ilk üç aylık dönemde kadınların %80'inde görülüyor, hafif mide bulantısından kusmaya kadar çeşitli belirtilere yol açabiliyor. Zencefil mide bulantısına doğal çözümdür. Zencefilde bulunan zencefiloller, shogaoller, zingiberol, sesquiphellandrene, bisapolene kimyasalların bulantıya iyi geldiği bilimsel çalışmalarca da ispatlandı. 2016 yılı Şubat ayında yapılan çalışmada zencefilin gebelikte bulantı ve kusmayı önlediği tespit edildi.

Öksürük ve soğuk algınlığına iyi geliyor: Hamilelikte hormonlarda değişimle birlikte bağışıklık sistemi zayıflayarak kişi hastalanmaya daha yatkın hale geliyor. Zencefil, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olan antioksidanlar ve antimikrobiyal özelliklerle dolu. Zencefil immün sisteminin çalışmasını destekliyor, sağlıklı bir gebelik geçirmenize yardımcı oluyor.

Kan dolaşımını artırıyor: Zencefil vücuttaki kan dolaşımını artırıyor bu sayede anne karnındaki bebeğe kan akışının yeterli miktarda gitmesini sağlıyor. Zencefilde bulunan doğal bir asidik bileşen olan 'Salisilat', kan sulandırıcı vazifesi görüyor. Hamilelik sırasında zencefil çayı içindeki salisilat, gereksiz pıhtıları önlediği, dolaşımı iyileştirdiği ve fetüse rahat kan akışını sağladığı için çok faydalıdır.

Kabızlığı önlüyor: Hem hormonal hem de anatomik değişiklikler nedeniyle, kadınların yaklaşık yüzde 50'si hamilelik sırasında kabızlık sorunu yaşıyor. Zencefilin sindirim sistemi üzerinde kabızlığı önleyebilen veya kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilecek uyarıcı etkileri olduğu düşünülmektedir. Zencefil sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenler, vücudu toksinlerden arındırır ve rahat sindirimi destekler. Sonuç olarak hazımsızlık, kabızlık, şişkinlik gibi sorunları giderir.

Ağız sağlığını koruyor: Zencefilin anti-mikrobiyal ve anti-fungal özellikleri onu ağız sağlığı için harika kılar. Ağız kokusunu ortadan kaldırır, boğazdaki mikrobiyal büyümeyi giderir ve bağışıklığı geliştirmek için mükemmeldir.

Ağrıları dindiriyor: Zencefilin eklem ağrılarını ve krampları geçirdiği de bilinmektedir. Hamilelikte sık görülen bacak krampları ve sırt ağrıları, yeterli zencefil alımı ile azaltılabilir

Vücuttaki toksinleri atıyor: Zencefil çayı antioksidan içeriği ile meşhurdur. Oksidatif stresi azaltabilir ve toksinlerin vücudunu serbest bırakabilir. Hamilelik sırasında zencefil çayı, toksinleri hızla atarak toksinsiz bir metabolizmanın korunmasına yardımcı olabilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...