Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Haşlanmış yumurta kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Diyetisyenler zayıflamak isteyenlere bu besini öneriyor!

Mavi Kadın>Diyet>Haşlanmış yumurta kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Diyetisyenler zayıflamak isteyenlere bu besini öneriyor!

Haşlanmış yumurta yüzlerce yıldır özellikle kahvaltıların vazgeçilmezi bir besin. Yumurtanın bu kadar popüler bir yiyecek olmasında şüphesiz lezzetli ve uzun süre tok tutucu olması da etkili. Protein açısından zengin içeriği ile metabolizmayı hızlandırıyor böylece kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Zayıflamak istiyorsanız yapabileceğiniz en basit şeylerden biri günlük beslenmenize haşlanmış yumurta eklemek olmalı.

Haşlanmış yumurta hem tok tutuyor hem de yağların yakılmasına yardımcı oluyor.
Haşlanmış yumurta hem tok tutuyor hem de yağların yakılmasına yardımcı oluyor.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel haşlanmış yumurtanın zayıflama üzerine etkileriyle ilgili şu ifadelerde bulundu: “Yumurta, yüksek kaliteli protein içeriği ile en doyurucu temel besinlerden. Midedeki sindirimin uzun sürmesini sağlayarak kişiyi saatlerce tok tutabiliyor. Haşlanmış yumurta ayrıca düşük kalorili de bir gıda. Tokluk sürenizi uzatarak bu sayede daha az kalori almanızda etkili rol oynuyor, böylece dolayı yoldan kilo vermeyi desteklemiş oluyor.” 7 günde 7 kilo verdiren yumurta diyetinden önce yumurtanın kilo üzerinde etkisi hakkında biraz bilgi verelim:

HAŞLANMIŞ YUMURTA ZAYIFLATIR MI?

Yumurta kalorisi düşük protein açısından ise zengin bir gıda. Kaliteli proteinler içerdiğinden kişiyi uzun süre tok tutarak zayıflamaya da yardımcı oluyor. Araştırmalar, benzer kalori sayısına sahip diğer öğünlerle karşılaştırıldığında, yumurta içeren diyetlerin dolgunluk (tokluk) hissini artırdığını gösteriyor.

Connecticut Üniversitesinden araştırmacıların yaptıkları çalışmada, katılımcılar iki gruba ayrılarak eşit miktarda kalori içeren besinler tükettiler ancak bir grup yumurta içeren kahvaltı ile güne başlarken diğer grup aynı öğünde hamur işi ile beslendi. Kahvaltıda yumurta yiyen kişilerin açlık hormonu olan ghrelin düzeyinin diğer denek gruptan daha düşük olduğu ve kahvaltıyı takip eden 24 saatte yaklaşık 400 kalori daha az besin tükettikleri görüldü.

Yumurtanın kilo vermeye olan etkisi üzerine yapılan bir diğer araştırmada zayıflama odaklı beslenen kişilerle yapılan bir çalışmada, yumurta içeren yüksek proteinli kahvaltı edenler ile yüksek karbonhidratlı kahvaltı yapanlar kıyaslandı. Beş haftalık deney sonucunda yumurta ile kahvaltı yapanların karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı yapanlarla kıyasla vücut kitle indekslerinde %61, bel çevrelerinde %34 azalma ve kilo verme oranlarında ise %65 daha iyi sonuçlar aldıkları görüldü.

Haşlanmış yumurta kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Diyetisyenler zayıflamak isteyenlere bu besini öneriyor!

HAŞLANMIŞ YUMURTA KİLO ALDIRIR MI?

Yumurta anne sütünden sonraki en kaliteli protein. Yumurtadan aldığımız protein vücutta hiç kayba uğramadan kullanılıyor. Yumurtayı en sağlıklı pişirme yöntemi ise haşlanması. Yumurta; selenyum, kalsiyum, iyot ve fosfor açısından iyi bir besin kaynağı. B12, A, D, E vitaminleri ile folat, biyotin ve kolin gibi besinleri de içeriyor. Haşlanmış yumurta bu kadar yararlı besin maddeleri içerirken acaba kilo aldırıyor mu? Bu sorunun cevabına geçmeden öncelikle haşlanmış yumurtanın kalorisine değinelim. Diyetisyen Kübra Akkılıç 1 adet haşlanmış yumurtanın 69 kalori olduğunu ifade ediyor ki bu oran çok düşük. Bu şu demek oluyor, günlük kalori ihtiyacını aşmadan günde 1-2 adet haşlanmış yumurta kilo aldırmıyor aksine yukarıda da bildirdiğimiz gibi kilo vermeye yardımcı oluyor.

Ancak ben yumurta yiyerek kilo almak istiyorum diyorsanız bunun da kolayı var! Günlük kalori ihtiyacı kadınlarda 1800-2000, erkeklerde ise 2200-2500. Bu günlük kalori ihtiyacını aşacak şekilde haşlanmış yumurta tüketerek kilo alabilir yahut gece yatmadan 1 bardak süt ve 2 adet haşlanmış yumurta yiyebilirsiniz.

Haşlanmış yumurta kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Diyetisyenler zayıflamak isteyenlere bu besini öneriyor!

HAFTADA 7 KİLO ZAYIFLATAN HAŞLANMIŞ YUMURTA DİYETİ

Haşlanmış yumurta metabolizmayı hızlandırıcı, tok tutucu ve yağ yakıcı özelliği sayesinde diyet listelerinin vazgeçilmezi bir gıda. İşte haftada 7 kilo zayıflamaya yardımcı haşlanmış yumurta diyeti:

1.GÜN

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta, 2 portakal, 1 su bardağı az yağlı süt

Öğle yemeği:170 gr. haşlanmış derisiz tavuk, 1 su bardağı yoğurt

Akşam yemeği: 1 haşlanmış yumurta, 150 gram haşlanmış derisiz tavuk, et yahut balık ve bir portakal

2.GÜN

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta, 1 bardak limonata

Öğle yemeği: 150 gram haşlanmış derisiz tavuk, et yahut balık, 1 greyfurt

Akşam yemeği: 3 adet haşlanmış yumurta

3.GÜN

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta, 1 su bardağı ılık su ve 1 bardak limonata

Öğle yemeği: 170 gr. haşlanmış sığır eti, 1 greyfurt

Akşam yemeği: 3 adet haşlanmış yumurta.

4.GÜN

Kahvaltı: Soğan, maydanoz ve dereotu ile yapılan 3 yumurtalı omlet

Öğle yemeği: 150 gram haşlanmış derisiz tavuk, et yahut balık ve salata

Akşam yemeği: 1 haşlanmış yumurta, 2 portakal

5.GÜN

Kahvaltı: 2 havuç, 2 haşlanmış yumurta

Öğle yemeği: 2 havuç, 1 su bardağı taze portakal suyu

Akşam yemeği: 150 gram haşlanmış derisiz tavuk, et yahut balık, 1 haşlanmış yumurta

6.GÜN

Kahvaltı: 1 kase az yağlı yoğurt, 1 taze sıkılmış portakal suyu veya 1 adet portakal

Öğle yemeği: 2 haşlanmış yumurta, 2 greyfurt

Akşam yemeği: 1 bardak limonlu su

7.GÜN

Kahvaltı: 2 haşlanmış yumurta, yarım greyfurt

Öğle yemeği: 150 gram haşlanmış derisiz tavuk, et yahut balık, 1 portakal

Akşam yemeği: 1 bardak limonlu su

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...