Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hayao Miyazaki'nin son filmi Çocuk ve Balıkçıl rekor açılışla zirvede

Mavi Kadın>Yaşam>Hayao Miyazaki'nin son filmi Çocuk ve Balıkçıl rekor açılışla zirvede

Japon yönetmen Hayao Miyazaki'nin son animasyonu, ABD ve Kanada'daki açılış hafta sonunda Açlık Oyunları'nın ön bölümünü ve Godzilla Eksi Bir'i geride bıraktı. Studio Ghibli'nin Çocuk ve Balıkçıl (The Boy and the Heron) filmi vizyona girdiği ilk hafta sonunda 12,8 milyon dolarlık gişe yaptı.

Hayao Miyazaki'nin son filmi Çocuk ve Balıkçıl rekor açılışla zirvede

Japon animasyon sinema ustası Hayao Miyazaki'nin son filmi olduğu söylenen The Boy and the Heron (Çocuk ve Balıkçıl), Kuzey Amerika'da vizyona girdiğinde gişeleri alt üst ederek zirveye oturdu. Çocuk ve Balıkçıl, Miyazaki açısından rekor rakamlara ulaştı.

Comscore'dan elde edilen ön gişe sonuçlarına göre, The Boy and the Heron'un (Çocuk ve balıkçıl) açılış haftasonunda ABD ve Kanada'da 12,8 milyon dolar hasılat elde etti. Gişedeki bu başarı 9,4 milyon dolar hasılat yapan The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes'ın çok daha ötesinde. Üçüncü sırada ise 8,3 milyon dolarla bir başka Japon filmi olan canavar filmi Godzilla Minus One yer aldı.

Miyazaki daha önce Çocuk ve Balıkçıl'ı yapmak için emekliliği bırakmıştı ve Studio Ghibli yapımcısı Toshio Suzuki de ünlü yönetmenin çoktan bir sonraki filmi üzerinde çalışmaya başladığını söylemişti. Merakla beklenen Çocuk ve Balıkçıl tüm beklentileri karşılayarak büyük bir başarı elde etti.

Hayao Miyazaki'nin son filmi Çocuk ve Balıkçıl rekor açılışla zirvede

ÇOCUK VE BALIKÇIL'IN KONUSU NEDİR?

Genzaburō Yoshino'nun bir romanından esinlenilen The Boy and the Heron (Çocuk ve Balıkçıl), annesi öldükten sonra kendini gizemli bir fantastik dünyada bulan sorunlu bir çocuğun öyküsünü anlatıyor. Yönetmen Miyazaki'nin 2013'te "emekliye ayrıldığı" son filmi The Wind Rises'ı konu alıyor.

Miyazaki gelecekteki projeleri hakkında henüz bir açıklama yapmadı ancak yönetmenin yapım üssü olan Tokyo'daki Studio Ghibli'den, bunun Miyazaki'nin son filmi olduğuna dair söylentilerin gerçekten doğru olduğunu ileri sürdü.

Miyazaki'nin Kuzey Amerika'da en çok hasılat yapan filmi Ponyo'dur. 2009'da vizyona girdiğinde toplam 15,1 milyon dolar hasılat elde etmiş ve Çocuk ve Balışçıl'ın ilk hafta sonu rakamları Ponyo'nun hasılatını geçebileceğini gösteriyor. Miyazaki'nin Oscar ödüllü animasyonu Spirited Away, 2002'de ABD ve Kanada'da toplam 10 milyon dolar hasılat elde etti, ancak yönetmenin tüm filmleri gibi Spirited Away de 383,9 milyon dolarlık küresel gişe hasılatı ile ABD dışında çok daha popüler olduğunu kanıtladı.

Çocuk ve Balıkçıl, Temmuz ayında Japonya'da tek bir poster dışında neredeyse hiçbir tanıtım olmadan gösterime girdi ve yapımcı Toshio Suzuki o dönemde "Derinlerde, sanırım sinemaseverlerin son zamanlarda arzuladığı şey bu." dedi.

O zamandan bu yana kendi ülkesinde 8,2 milyar Yen'in (56,2 milyon ABD Doları) üzerinde gelir elde etti.

Kaynak : Mavi Kadın, Comscore
Editör : Kübra Öz
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...