Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hem besleyici hem de dişine göre! 8 aylık bebeğinize kahvaltıda neler yedirebilirsiniz?

Mavikadin>Anne çocuk>Hem besleyici hem de dişine göre! 8 aylık bebeğinize kahvaltıda neler yedirebilirsiniz?

Bebeğinizin ek gıdaları kolayca ve keyifle yemesini mi istiyorsunuz? Öyleyse 8 aylık bebek kahvaltısı ile ilgili bu yazımız tam size göre! Minik yavrunuzun kahvaltısını doya doya yapmasını istiyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin…

Anne sütünün bebek için tek başına yeterli gelmediği zaman dilimine girildiğinde bebeğe uygun olan gıdalardan faydalanmaya başlamalısınız.
Anne sütünün bebek için tek başına yeterli gelmediği zaman dilimine girildiğinde bebeğe uygun olan gıdalardan faydalanmaya başlamalısınız.

Bebeklerin ilk bir yıl hatta bazen iki yıl, temel besini anne sütüdür. Bebek büyüdükçe sütün yanında ek gıda da tüketmeye başlar. 8 aylık bebek kahvaltısı da bebeğin şekillenmeye başlayan beslenme biçimini gösteren bir öğündür.

Besinlerde bulunan faydalı enzimlere vücutları artık hazır olan bebekler 8 aylık olduklarında hayvansal gıdaları tüketmeye başlar. Ancak bebek bu tüketime et, balık gibi gıdalar yerine yumurta sarısı gibi besinlerle adım atar. Bebeğin bir şeyleri keşfetmeye başladığı bu zaman diliminde her gıda önem taşır, bebek merak ettiği şeyleri ağzına alarak tanıma gibi bir içgüdü sergiler. Bu konuda dikkatli olması gereken ebeveynler bebeği beslerken hem onun tüketmekten zevk alacağı hem de faydalı olan besinleri tercih etmelidir.

Hem besleyici hem de dişine göre! 8 aylık bebeğinize kahvaltıda neler yedirebilirsiniz?

Kaşık ile beslenmeyi istemeyen bebeklerin bir mama sandalyesinde ya da ebeveynlerinin gözetiminde bir noktada oturması gerekir. Böylece bebek istediği şekilde, eliyle ya da kaşıkla özgürce beslenmektedir. BWL yöntemi olarak tanımlanan bu yöntem bebeğin beslenmesinde kullanılan yaygın bir yoldur. Bu yol ayrıca bebeğin yiyecekleri kendisinin kavramasına imkân verir.

Bir bebeğin kahvaltısı esnasında da bu şekilde beslenmesi mümkündür. Bebek ebeveyninin ona verdiği besinler arasında kendi tercihini yapar, besinleri kendisi tanır. 8 aylık bebek kahvaltısı da bebeğin tüketmekte ve kavramakta zorlanmayacağı gıdalardan oluşmalıdır.

8 AYLIK BEBEK KAHVALTISINDA NELER OLUR?

Beslenme alışkanlığının ilk düğümü bebeğin ek gıdaya geçtiği dönem atılır. Anne sütünün büyümekte olan bebek için tek başına yeterli gelmediği zaman dilimine girildiğinde bebeğe uygun olan gıdalardan faydalanmaya başlamalısınız. 8 aylık bebek kahvaltı menüsü de bebeğe uygun olan gıdalar ile hazırlanır.

Yumurta sarısı bir bebeğin tüketeceği en uygun protein dolu besindir. Bebek alerjik bir reaksiyon göstermediği sürece yumurtanın sarısı güne başlaması için ideal bir kahvaltılıktır. Fakat bebek kahvaltıda yalnızca protein odaklı besinler yemek zorunda değildir. Parmak gıdalar bebeğin eliyle yediği, zorlanmadığı yiyecekleri ifade eden bir kalıptır.

Bu kalıp altında yer alan haşlanmış havuç, patates, karnabahar, brokoli gibi vitamin bakımından bonkör olan sebzeler de bebeğin tüketebileceği gıdalardır. Bunun yanı sıra meyve püreleri de bebek için doyurucu ve faydalı besinlerdir. Muz, şeftali, armut gibi yumuşak meyvelerden yapılan püreleri bebek rahatlıkla yutar.

Hem besleyici hem de dişine göre! 8 aylık bebeğinize kahvaltıda neler yedirebilirsiniz?

Ek gıdaya geçmiş bir bebeğin kahvaltı sırasında tüketmesinin uygun olduğu besinler bunlardır. Bebeğin ek gıdadan sahiden yarar alabilmesi için ebeveynlerin doğru besini seçmesi önem taşır.

8 AYLIK BEBEK EKMEK YİYEBİLİR Mİ?

Bebeklerin beslenme biçimi onların sindirim sisteminin gelişimiyle paralel ilerler. Altı aydan sonra katı gıdaları tüketmeye başlayan bebek yavaş yavaş birçok besinle tanışır. 8 aylık bebek kahvaltısı bebeğin bildiği ya da öğreneceği besinlerden oluşur.

Bu besinler bebeğin zorlanmadan yutacağı yumuşaklıktadır. Ağız ve diş yapısı henüz gelişmekte olan bebeklerin bu zaman diliminde sert bir şey yememesi gerekir. Çünkü bebek sert yapılı besinleri ağzında öğütemez. Ekmek de bebeğin tek başına yiyemeyeceği bir sertliktedir. Fakat süt ya da suyla yumuşatılan ekmeğin iç kısmının ufak parçalarla bebeğe verilmesinde bir sakınca yok.

Yine de bebeğin kahvaltısı için ekmek yerine daha kolay tüketilen besinleri tercih etmek doğru olur.

EN SAĞLIKLI 8 AYLIK BEBEK KAHVALTISI NASIL OLMALI?

Yeni beslenme alışkanlıkları ile tanışan bebek için en iyi kahvaltı faydalı enzimlere sahip besinlerden oluşur. 8 aylık bebek kahvaltısı bebeğin protein, vitamin gibi yararlı minerallerle tanışması için uygundur.

Bu yüzden protein bakımından zengin yumurta sarısı ya da bir meyve püresi bebeğin doyması için ideal bir kahvaltı olarak görülebilir. Bu kahvaltının parmak gıdalar ile de renklenme şansı vardır. Bebek için sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve ek gıdalarla tanışması için bu kahvaltı idealdir.

Ek gıdalara merhaba diyen bir bebeğin 8 aylıkken tatmaya başladığı kahvaltı besinleri bebeğin gelişiminde büyük bir role sahiptir.

Kaynak: dergipark.org.tr, www.cshd.org.tr

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...