Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

İftar sonrası enerji kaynağı hurma çekirdeğinden kahve! Üstelik tam bir antioksidan deposu

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>İftar sonrası enerji kaynağı hurma çekirdeğinden kahve! Üstelik tam bir antioksidan deposu

İftardan sonra birçoğumuz enerji düşüklüğü yaşarız. İftar sofralarının baş tacı, çöpe attığımız hurmanın çekirdeği tam da bu noktada çözüm sunuyor. Hurma ekirdekleri yapılan kahve gün içinde aç ve susuz kalan vücudun kaybettiği enerjiyi geri kazandırıyor. Üstelik tam bir antioksidan deposu...

İftar sonrası enerji kaynağı hurma çekirdeğinden kahve! Üstelik tam bir antioksidan deposu

Ramazan'da sofraların yıldızı hurma, sadece lezzetiyle değil, besleyiciliğiyle de gönülleri fethediyor. Peki, hurmanın sadece 'etinden' mi faydalanıyoruz? Hurmanın çekirdekleri de tam bir şifa deposu.

Hurma çekirdeklerinden lezzetli ve sağlıklı bir kahve hazırlayabilirsiniz.

Diyetisyen Hatice Nur Ege'nin hurma çekirdeğiyle hazırlanan kahve tarifi, iftar sonrası keyfinizi ikiye katlayarak gün boyunca aç ve susuz kalan vücudunuzun enerjisini geri kazanmanıza yardımcı olacak. 

HURMA ÇEKİRDEĞİ İLE KAHVE KEYFİNİZİ İKİYE KATLAYIN

Öncelikle hurma çekirdeklerini çıkardıktan sonra, üzerlerindeki tüm kalıntıları temizleyin. Ardından, iyice yıkayıp kuruladığınız çekirdekleri ya tavada ya da fırında 175 derecede 30-40 dakika kadar kavurun. Ancak çekirdekleri yakmamanız gerekiyor yoksa kahveniz acı bir tat alabilir.

Kavrulan çekirdekleri öğütücüden veya blenderdan geçirerek toz haline getirin. Artık elde ettiğiniz bu toz, güçlü bir antioksidan kaynağı haline gelmiş olacak. 

1 tatlı kaşığı kadar hurma tozunu sıcak suda demleyip içebilirsiniz. 

Ayrıca isteğe bağlı olarak, tozu filtre kahve yapar gibi demleyebilir veya Türk kahvesi gibi pişirebilirsiniz.

İftar sonrası enerji kaynağı hurma çekirdeğinden kahve! Üstelik tam bir antioksidan deposu

TAM BİR ANTİOKSİDAN DEPOSU

Diyetisyen Hatice Nur Ege, hurma ve çekirdeklerinin sağlığa olan faydaları hakkında şunları söyledi:

  • Güçlü bir antioksidandır.
  • Demir eksikliğine iyi gelir. Hurma çekirdeği demir minerali açısından zengindir. Demir, vücutta oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gereklidir ve demir eksikliği anemisine karşı korunma sağlar.
  • Lif içeriği ile kan şekerini dengeler. Lif, sindirimi yavaşlatır ve kan şekerinin ani yükselmesini önleyerek insülin hassasiyetini artırır.
  • Diyabet ve komplikasyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur. Hurma, lif içeriği ile glisemik indeksi düşük olması ve doğal şekeri sayesinde diyabet hastaları için önerilir.
  • Karaciğeri ve böbrekleri korur. İçerdikleri lifler ve antioksidanlar ile vücuttaki toksinleri temizler
  • Vücudu oksidatif strese karşı korur. Özellikle E vitamini, C vitamini, selenyum ve çinko gibi antioksidan vitaminler ve mineraller, vücudu oksidatif strese karşı korur ve hücrelerin hasar görmesini önler.
  • Antiviral özelliği ile viral enfeksiyonlara karşı koruma sağlar.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...