Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

İbn-i Sina asırlar önce önermişti! Beyne hemen etki ediyor ve kum gibi dağılıyor...

Mavi Kadın>Keşfet>İbn-i Sina asırlar önce önermişti! Beyne hemen etki ediyor ve kum gibi dağılıyor...

Batılıların Avicenna olarak isimlendirdiği İbn-i Sina, asırlar öncesinde El-Kanun fi't-Tıb kitabında bu baharatı yazdı. Tesiri yalnızca beyne değil üstelik.

İbn-i Sina asırlar önce önermişti! Beyne hemen etki ediyor ve kum gibi dağılıyor...

Hafıza problemleri ciddi bir sorun. Son yıllarda Alzheimer hastalığının görülme riski giderek artıyor. Kalıtımsal etkilerinin yanı sıra beslenme ve çevresel faktörlere bağlı olarak da unutkanlık sorunu ciddi anlamda insanlığı tehdit ediyor. Unutkanlık problemi konusunda kendinizde bir sıkıntı hissettiğiniz anda bir uzmana başvurmanız önerilir. İbn-i Sina tarafından tavsiye edilen çay ağacı yaprakları, kuru nane ve okaliptus bitkilerinin baş ağrısı ve unutkanlığa iyi geldiği ortaya çıktı. 

İBN-İ SİNA'NIN ASIRLIK REÇETESİ

Bilimsel çalışmalar ışığında paylaşılan rapora göre, İbn-i Sina'nın yüz yıllar öncesinde kitabında yazdığı reçete paylaşıldı. Söz konusu reçeteye göre çay ağacı yaprakları, kuru nane ve okaliptus bitkilerinden yararlanmanız gerekiyor. İşte İbn-i Sina'nın o reçetesi:

İşte İbn-i Sina'nın önerdiği reçete:

Bir tencerenin içine 5 bardak içme suyu koyun.

Akabinde içine çay ağacı yaprakları, kuru nane ve okaliptus bitkilerden birer tutam koyun.

Bu su kaynarken tenceredeki buharı iyice solumaya çalışın.

Alın kısmına yukarı doğru masaj yaparak buradaki kaslarınızı gevşetin.

Banyo yaparken son yıkanmada bir kovanın içine kaynatılmış deniz suyu koyun ve suyu burnunuza çekin geri sümkürün. Kalan suyu baştan aşağı tüm vücudunuza dökün. Bu yöntemde baş ağrısına iyi gelmekte ve beyni rahatlatmaktadır.

İbn-i Sina asırlar önce önermişti! Beyne hemen etki ediyor ve kum gibi dağılıyor...

İBN-İ SİNA'NIN ÖNERDİĞİ 4 BAHARAT

Tıp dünyasının en büyük alimlerinden kabul edilen İbn-i Sina; yaşamı boyunca El-Kanun fi't-Tıb, Kitabü'ş-Şifa, Avicenna: Ibn-I Sina'nin Sifa Kitabi, İşaretler ve Tenbihler gibi kitapları kaleme almıştır. Bu kitaplarında genellikle felsefe, tıp, astronomi ve simya alanlarında yazılar yazmıştır. Özellikle alternatif tıp dalında 4 baharatı tüm kitaplarında önermiştir: 

  • Zerdeçal
  • Zencefil
  • Hardal
  • Safran

 

HAFIZAYA İYİ GELEN BESİNLER

Hafızanın dört dörtlük çalışması için mutlaka beslenme düzenin en iyi şekilde uygulanması gerekir. Bu uygulamanın yanı sıra değerleri hafıza iyi gelen besinler tercih edilmelidir. Acibadem.com.tr sitesinde aktarılan bilgilere göre yaban mersini hafıza dostu besinler listesinde ilk sıralarda geliyor. İşte yaban mersinin besin değeri ve tüm merak edilenleri...

Yaban mersini ve diğer koyu renkli çilek gibi meyveler, tıpkı yeşil yapraklı sebzeler gibi anti-inflamatuar ve antioksidan etkilerinin oldukça güçlü besinler. Antioksidanlar beynin yaşlanmasına ve nörodejeneratif hastalıklara zemin hazırlayan oksidatif strese karşı savaş açarlar. Özellikle yaban mersininin, içindeki antioksidanlarla beyin hücreleri arasındaki sinyal iletimini geliştirebileceği gösterilmiştir.

Yaban mersini aynı zamanda hafızayı iyileştirmeye ve kısa süreli hafıza kaybını geciktirmeye de yardımcı olur. Mevsiminde taze yemenizin önerildiği koyu renkli çilek gibi meyvelerden, mevsimi dışında dondurulmuş ya da kurutulmuş olarak tüketerek de faydalanabilirsiniz.

Kaynak : Mavikadin.com, Acibadem.com.tr
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...