Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ihlamur Süt Yaparmı? Anne Sütünü Artıran Ihlamur Çayı Tarifi

Mavikadin>Anne çocuk>Ihlamur Süt Yaparmı? Anne Sütünü Artıran Ihlamur Çayı Tarifi

Uzmanlar, ıhlamurun emziren anneler için güvenli bir bitki olduğunu bildiriyor. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, ıhlamur çayı yapmak için...

Ihlamur Süt Yaparmı? Anne Sütünü Artıran Ihlamur Çayı Tarifi

Uzmanlar, ıhlamurun emziren anneler için güvenli bir bitki olduğunu bildiriyor. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, ıhlamur çayı yapmak için bir su bardağı kaynar suya 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş ıhlamur atıp, yaklaşık 20 dk demleyip öyle tüketmeyi tavsiye ediyor.

*Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Hande Seven Avuk, emzirirken ısırgan, dereotu, kimyon, adaçayı, rezene, melisa ve ıhlamur gibi bitkilerin, hem anne sütünün artmasına hem de bebekteki gaz, uykusuzluk ve huysuzluk gibi problemlerin giderilmesinde faydalı olduğunu bildiriyor.

*Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Aysu Bekçi de, anne sütünün büyük bir kısmı sudan oluştuğundan dolayı, anne sütünü artırmada sıvı alımının çok önemli rolü olduğunu, emzirirken 3 litre yani gün boyu toplam 12 bardak sıvı alımını tavsiye ediyor. Ve bu sıvının 1,5-2 litresinin sudan, kalan kısmının ise rezene, ıhlamur, anason, papatya, kuşburnu, komposto, çorba, limonata, ayran gibi içeceklerden oluşmasını öneriyor.

*Beslenme ve Diyet Uzmanı İpek Ağaca Özger ise, emzirme döneminde ıhlamur çayı tüketimini 2-3 bardakla sınırlamak gerektiğini bildiriyor.

*Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Elif Bilgin de, emzirme döneminde sıvı alımının anne sütü yapımında çok etkili olduğunu, sıvı ihtiyacının su, şekersiz kompostolar, süt, ıhlamur, rezene, papatya çayı ile karşılamak gerektiğini, az ve sık yemeyi, gece emzirmeye kalkınca da hurmanın yenebileceğini bildiriyor.

 Anne sütünü artıran ıhlamur çayı tarifi

Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Ayça Kaya, anne sütünü artıran ve emzirme yoluyla bebeğe geçip bebeğin gazını gideren bitki çayı tarifini şöyle veriyor

  1. 1 yemek kaşığı ıhlamur
  2. 1 yemek kaşığı rezene
  3. 1 yemek kaşığı papatya
  4. 1 tatlı kaşığı anason
  5. 1 tatlı kaşığı kimyon

Yapılışı

Demliğe bu malzemeleri koyup üzerine 2 su bardağı kaynar su dökün, demliğinizi havlu ile örtüp çayın sıcak kalmasını sağlayın. Yemeklerden sonra bu çayı için.

Kavun Anne Sütünü Artırırmı Ve Kavun Anne Sütünde Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Karpuz Anne Sütünü Artırırmı Ve Karpuz Anne Sütüne Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Hurma, Kayısı, Kuru İncir Ve Çemen Otu Tohumu Süt Yaparmı? Tıklayınız

Anne Sütü Neden Azalır?  Anne Sütünün Azalma ve Kesilme Nedenleri Tıklayınız

Emziren Anne Yeşil Çay İçilebilir mi? Emzirirken Yeşil Çay Tüketimi Tıklayınız

Emziren Anne Soda Veya Maden Suyu İçebilirmi? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Emziren Anne Muz Yiyebilirmi, Muz Süt Yaparmı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

Humana Çayı Süt Yaparmı, Ne Kadar İçilmeli? Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Ihlamur Süt Yaparmı? Anne Sütünü Artıran Ihlamur Çayı Tarifi


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...