Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

İkizler hakkında muhtemelen duymadığınız 23 gerçek!

Mavi Kadın>Keşfet>İkizler hakkında muhtemelen duymadığınız 23 gerçek!

İkiz kardeşler, tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri olmak üzere ikiye ayrılır. Bu yazımızda ikiz kardeşler ile ilgili birbirinden ilginç bilgileri derledik. Tek yumurta ikizlerinin sesleri, boyları ve zekâları aynı mıdır? İkizler telepati ile iletişim kurabilir mi? İkizler birbirlerinin acısını hissedebilirler mi? İkizlerin parmak izi ve genleri aynı mı? İşte ikizlere dair merak edilenler…

Dünyada her yıl yaklaşık 1,6 milyon ikiz doğuyor. Bu, her 42 çocuktan birinin ikiz olarak doğduğu anlamına geliyor.
Dünyada her yıl yaklaşık 1,6 milyon ikiz doğuyor. Bu, her 42 çocuktan birinin ikiz olarak doğduğu anlamına geliyor.

Daha önce birbirinden ayırmakta güçlük çektiğiniz ikizlerle karşılaştınız mı? Muhtemelen karşılaştınız ve ikiz kardeşlerin, birbirlerinin kopyası olacak kadar benzerliği sizi şaşırttı. Şimdi sizi daha çok şaşırtacak, ikizler hakkında nadir bilinen gerçekleri sıralayacağız!

İKİZLER HAKKINDA 23 ŞAŞIRTICI GERÇEK

İkizler aynı parmak izlerine sahip değildirler.

Tek çocukların %10’u solak iken, ikizlerin %22’si solaktır.

İkizler zamanla birbirine daha az benzer.

Her insanın kendine has bir kokusu vardır, ikizler hariç. Bazı ikizler aynı DNA ve aynı kokuya sahiptir.

İkizler hakkında muhtemelen duymadığınız 23 gerçek!

İkizler kendi aralarında anlayabilecekleri bir dil üretir. Elbette her ikiz için söz konusu olmasa da ikizlerin kendi aralarında inkar edilemeyecek özel bir bağları olduğu aşikar.

İkiz bebeklerin farkını anlamak için en kolay yol göbek deliklerine bakmak! İkiz dahi olsa, her insanın göbek deliği yapısı değişiklik gösterir.

İkizlerin ana rahminde birbirleriyle iletişim halinde olduğunu biliyor musunuz? 14 haftalıkken birbirlerine ulaşan ikizler; 18 haftalıkken kendilerinden çok ikizlerine dokunuyor.

İkizler hakkında muhtemelen duymadığınız 23 gerçek!

İnsanlar ikizleri sürekli karşılaştırdığından, onların rekabete girdiğini düşünür. Sanılanın aksine bu durum ikiz kardeşleri hiç etkilemez.

Tek yumurta ikizlerinin aynı zekâ seviyesine sahip olma oranı yüzde 85 olurken, bu oranın çift yumurta ikizlerinde yüzde 60 civarında olduğu belirlenmiştir.

İkizler sadece birbirinin anlayabileceği özel bir dil geliştirdikleri bilinmektedir. Böylece birbirlerinin tepkilerini okuyabilirler.

İkizler hakkında muhtemelen duymadığınız 23 gerçek!

İkizler birbirlerine gelişmede, büyümede ve öğrenmede yardım ederler.

Tek yumurta ikizlerinin sesleri, boyları ve kiloları benzer.

İkizlerin yüzde 25’i ayna ikiz olarak adlandırılır. Bazı ikizler ana rahminde yüz yüze bakarak geliştiğinden birbirlerinin yansımaları olarak görülüyorlar. Örneğin biri sağlak ise diğeri solak; birinin sağ kolundaki doğum lekesinin aynısının diğerinin sol kolunda olması veya birinin sağ gözünün altındaki benin diğerinin sol gözünün altında olması gibi.

İkizler birbirinden farklı zamanlarda doğabilir. Günler, haftalar hatta aylar sonra diğer kardeş doğabilir. Kayıtlara göre 2012 yılında İrlanda'da 87 gün arayla doğan ikiz kardeşler var.

Çift yumurta ikizi genetiktir ancak tek yumurta ikizliğinin genetik olduğunu gösteren bilimsel bir kanıt yoktur.

İkizler hakkında muhtemelen duymadığınız 23 gerçek!

Dünyada en çok ikiz bebeklerin doğduğu ülke Nijerya’dır.

Çift yumurta ikizleri tek yumurta ikizlerine göre iki kat daha yaygın görünür.

İkizler, yine ikiz kardeşlerle evlenirlerse, buna “dörtlü evlilik” denir.

İkiz kız kardeşler ile ikiz erkek kardeşlerin evliliğinden doğan çocuklar kuzenden çok genetik kardeş olur.

İkizlerle ilgili diğer ilginç bilgilerden biri de anneleridir. Araştırmalar, ikiz doğum yapan kadınların genellikle daha güçlü, sağlıklı olduğunu ve daha uzun yaşayabileceklerini gösteriyor.

İkizler hakkında muhtemelen duymadığınız 23 gerçek!

Annelerin göğsü bebeklerinin sıcaklıklarına göre kendi ısısını ayarlar. Anne ikiz bebek beklediğinde ise her bir göğüs kendi tarafındaki bebeğin sıcaklığına göre kendini ayarlar.

Fazla süt ürünü yiyen kadınların ikiz sahibi olma olasılığı daha yüksek. Yer elması tüketimi de ikiz gebelik gelişimine etki ediyor.

Son olarak ikiz olmak; yalnız çocuk olmanın ne demek olduğunu bilmemek ve doğduğun andan itibaren dünyaya en iyi arkadaşla gelmek diyebiliriz…

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...