Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

İlham Gencer hayatını kaybetti: Acı haberi oğlu Bora Gencer paylaştı

Mavi Kadın>Magazin>İlham Gencer hayatını kaybetti: Acı haberi oğlu Bora Gencer paylaştı

Türk caz müzisyeni ve piyanist şantör Bozkurt İlham Gencer, tedavi gördüğü Bodrum'daki bir hastanede hayatını kaybetti. Gencer'in vefat haberini, şarkıcı oğlu Bora Gencer sosyal medya hesabından duyurdu.

İlham Gencer hayatını kaybetti: Acı haberi oğlu Bora Gencer paylaştı

Türkiye'nin ilk piyanist şantörlerinden biri olan caz müzisyeni Bozkurt İlham Gencer, özel bir hastanede Bodrum'da tedavi gördüğü sırada vefat etti. 98 yaşındaki Bozkurt İlham Gencer'in ölüm haberini, şarkıcı oğlu Bora Gencer sosyal medya hesabından duyurdu.

ACI HABERİ OĞLU DUYURDU

Bora Gencer paylaşımını babasının acı haberini bu sözlerle duyurdu; "Babam, Türkiye'nin babası, benim canım, varlığımın sebebi, dünya iyisi insan, adam gibi adam, Bozkurt İlham Gencer'i kaybettik. Gereken bilgileri daha sonra vereceğim. Büyük üzüntü içerisindeyiz, çok uğraştık çok emek verdik. Keşke elimizden daha fazlası gelebilseydi."

İlham Gencer hayatını kaybetti: Acı haberi oğlu Bora Gencer paylaştı

BİR VARMIŞ BİR YOKMUŞ ŞARKISINI İLK SÖYLEYEN KİŞİDİR

"Bak Bir Varmış Bir Yokmuş", Fransızca C'est écrit dans le Ciel adlı şarkıya Fecri Ebcioğlu'nun 1961'de yazdığı Türkçe sözlerden oluşan bir aranjmandır. Türk pop müziğini başlatan şarkı olarak kabul edilir.

Sözleri André Tabet ve Georges Tabet'e, müziği Alex Alstone'a ait Kasım 1960 tarihli C'est écrit dans le Ciel (Kaderimizde Yazılı), Lübnan asıllı Fransız şarkıcı Bob Azzam'ın seslendirmesiyle meşhur olmuş bir şarkıdır. 1961 yılında, Fecri Ebcioğlu'nun yazdığı sözlerle, ilk defa 1961 yılında İstanbul'un Şişli semtindeki Çatı Kulübü adlı eğlence mekanında İlham Gencer tarafından seslendirildi. Bu şarkı ile Türkiye'de batılı şarkıların Türkçe sözler ile söylenmeye başlamış ve "aranjman" müzik akımı olarak adandırılan bu dönem on yıl kadar sürmüştür.

Şarkı, Türkiye'de ilk olarak taş plak formatında piyasaya çıktı. Daha sonra da 45'lik vinil plak olarak yayınlandı.

İlham Gencer hayatını kaybetti: Acı haberi oğlu Bora Gencer paylaştı

BOZKURT İLHAM GENCER KİMDİR?

Bozkurt İlham Gençer (d. 30 Ağustos 1922, İstanbul), Türk caz piyanisti, şarkıcı.

Türkiye'nin ilk piyanist şantörlerinden biri olan Gencer ülkede caz müziğinin yaygınlaşmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Türkçe sözlü pop müziğini başlatan isim olarak tanınan Gencer hâlâ aktif olarak şarkı söylemektedir. 30 Ağustos 2022'de Bodrum'da özel bir etkinlik ile 100. yaşını kutlamıştır. Gecede sanat dünyasına kazandırdığı Ajda Pekkan şarkı söylemiştir. Oğlu Bora Gencer'in organize ettiği geceye bir çok ünlü katılmıştır.

 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Sema Acar
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...