Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

İlişkileri zehirleyen Breadcrumbing sendromu nedir, nasıl anlaşılır?

Mavi Kadın>Yaşam>İlişkileri zehirleyen Breadcrumbing sendromu nedir, nasıl anlaşılır?

İlişkilerde son dönemde sık sık duyduğumuz Breadcrumbing terimi halk arasında yaygınlaştı. Aslında tanıdık bir davranış tarzı olabilir fakat Breadcrumbing ifadesini ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Anlamı "zehirli ekmek kırıntısı" olan bu durum hakkında uzmanlar uyarıyor. Breadcrumbing nedir, nasıl yapılır? Detaylar haberimizde.

İlişkileri zehirleyen Breadcrumbing sendromu nedir, nasıl anlaşılır?

Uzmanlar, Breadcrumbing sendromu da denilen bu zehirli ekmek kırıntısı durumuna karşı uyarıyorlar. Peki nedir Breadcrumbing sendromu? Aslında daha çok bağlanma korkusu olarak özetlenebilecek bu durumda kişiler, kendilerini yetersiz hissedebilir ve sağlıklı bir ilişki kurmakta zorlanabilir. 

Son dönemde özellikle sosyal medya üzerinden ilişki kuran insanlar, her şeyi hızlı tükettiği gibi ilişkileri de hızlı tüketiyor. İnsanların sosyal medya üzerinden birbirine manipülasyon yapması çok daha kolay. Bu ilişki biçimine alışan insanlar günlük yüz yüze iletişimlerinde manipülasyona başvurabiliyor ya da maruz kalabiliyor. 

Daha Derin Bir Sağlık: Stresi, Ruh Halini, Kaygıyı ve Travmaları Fethetmek " kitabının yazarı klinik psikolog Dr. Monica Vermani, Breadcrumbing ile ilgili yaptığı açıklamada kasıtlı olsun ya da olmasın, bir kişinin ilgiliymiş gibi davranması ve ilişkiye yatırım yapıyormuş gibi davranmasını içeren bir manipülasyon biçimi olduğunu belirtti. Breadcrumbing'i kasıtlı olarak yanıltıcı şekillerde yapanlar, bunu dikkat çekmek, onaylanmak veya kontrol etmek için yapabilirler. Bazen de bağlanmaya gerek kalmadan bir ilişkinin eğlenceli olması için de bu "sahte" ilgilenme halini kullanabilirler.

BREADCRUMBİNG DÖNGÜSÜ

San Bernardino'daki California Eyalet Üniversitesi'nden psikoloji profesörü Dr. Kelly Campbell, zehirli ekmek kırıntısı döngüsünün ara sıra kazanç sağlayan, mutluluk ümidi ile ilişkiye devam etmeye neden olabileceğinin altını çiziyor. 

İlişkileri zehirleyen Breadcrumbing sendromu nedir, nasıl anlaşılır?

Ne yazık ki çoğu insan, incinip aldatılana kadar bu kırıntılara maruz kaldıklarını çoğu zaman anlamazlar. Bunun sizin de başınıza gelmesini önlemek için Campbell, dikkat etmeniz gereken dört kırmızı işareti vurguluyor.

  • İlgilendiğiniz kişi bir araya gelmeye sizden daha az yatırım yapıyor. Campbell, "[Breadcrumbers] sizinle planlar yapıyor ancak iptal ediyor veya gelmiyor ve sizin için çok meşgul görünüyorlar" diye açıklıyor Campbell. "Hatta belli bir süreliğine ortadan kaybolabilirler."
  • Onlarla nerede durduğunuzu asla bilemezsiniz. Campbell'e göre ekmek kırıntıları "ara sıra, tutarsız ve size olan ilgilerini ifade etmede öngörülemez".
  • Size karşı sıcak görünürler ama sonra soğurlar. Örneğin Campbell, "mesajlarınıza cevap vermeleri uzun sürüyor" ifadesini bu davranışa örnek olarak gösteriyor.
  • Eylemlerini anlayamıyor ve açıklayamıyorsunuz. Campbell, "Onlarla etkileşime girdikten sonra sıklıkla kafanız karışır veya hayal kırıklığına uğrarsınız" diye açıklıyor.


BREADCRUMBING'İN ARKASINDAKİ NEDENLER

Campbell'e göre, ekmek kırıntılarının ardındaki nedenler, kişiden kişiye farklılık gösterse de, insanlar genellikle ekmek kırıntılarına yöneliyor çünkü "özsaygıları, başkalarından ne kadar ilgi görebileceklerinden etkileniyor."

Ayrıca şunları da ekliyor Campbell;

"Başkalarından ne kadar çok ilgi görürlerse, kendileri hakkında o kadar iyi hissederler." Üstelik bunlar genellikle sürekli onaylanmaya ihtiyaç duyan insanlardır, çünkü "başkalarından sürekli güvence almadıkça kendilerini rahat veya güvende hissetmezler."

Breadcrumbing'de diğer sebep?

Bu davranışta bulunan inanlar genellikle narsisttir. "Başkalarını manipüle etme ve insanların duygularıyla oynama konusunda kendilerini suçlu hissetmiyorlar." diyen Campbell, "son olarak ve tartışmasız en şok edici olanı, bazılarının birisiyle ilişkisi olmasına rağmen hala diğerlerinden ilgi beklemesidir" ifadesini kullanıyor. 

Kaynak : Mavi Kadın, brides.com
Editör : Kübra Öz
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...