21 Haziran 2021, Pazartesi 13:50

Ispanak Mevsimi Ne Zaman Hangi Ayda ve Mevsimde Çıkar

Ispanak Mevsimi Ne Zaman Hangi Ayda ve Mevsimde Çıkar

Mevsiminde tüketilmesi gereken sebzelerden biri de ıspanaktır. Sağlık açısından çok şifalı olan ıspanak, kış mevsiminin vazgeçilmez sebzeleri arasında ilk sırada yer alır. Kış aylarında soframızdan eksik etmememiz gereken ıspanağın sağlığa birçok faydası vardır. Başta kanser olmak üzere birçok hastalığa karşı vücudu muhafaza eder. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücudu hastalıklara karşı dirençli kılan ıspanağın kalp ve beyin sağlığına da birçok olumlu etkisi vardır.

Ispanak Hangi Mevsimde Yetişir?

Ispanak, kış mevsimine ait bir sebzedir. Ispanak kış mevsiminin Kasım, Aralık ve Ocak aylarında hasat edilir ve bu aylarda marketlerde, pazarlarda piyasaya sürülür.

Ispanak, sonbaharın sonunda hasat edilmeye başlanır ve kış mevsiminin sonuna kadar hasat edilmeye devam edilir. Dolayısıyla tüm kış mevsimi boyunca pazar ve manav tezgahlarında ıspanağı görmek mümkündür. Kış mevsiminin en yararlı sebzelerinden olan ıspanağı, Kasım, Aralık, Ocak aylarında tüm marketlerin sebze reyonunda ve pazar tezgahlarında bulabilirsiniz.

Ispanak A, B, C ve E vitaminleri, demir, fosfor, magnezyum, çinko ve protein açısından oldukça zengin olan bir sebzedir. Vitamin ve mineral açısından zengin olan ıspanak, göz sağlığı için önemli olan lutein-zeaksantin barındırır. Ayrıca her sebzede bulunmayan ancak nadir meyve ve sebzelerde bulunan Karoten beta maddesi ıspanakta da bulundurur. Ispanak , karoten beta maddesi sayesinde ciltteki hücrelerin yenilenmesini ve cildin senelerce genç görünmesini sağlar.

Ispanağın Sağlığa Muhteşem 7 Faydası

 1. Kemikleri Güçlendirir

Ispanak içerdiği yüksek oranda kalsiyum K vitamini ve fosfor sayesinde kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kemikleri güçlendirerek kemik rahatsızlıklarının önüne geçer. Ispanak tüketimi, ilerleyen yaşlarda görülebilecek osteoporoz, kemik erimesi gibi hastalıkların oluşumunu engeller.

 1. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Ispanak bol miktarda magnezyum içerir. İçerdiği magnezyum ise metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı olur. Böylece ıspanak, hazmı kolaylaştırarak kişinin daha hızlı kilo vermesini sağlar. Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler ve diyette olanlar gün içerisinde ıspanak tüketerek kolayca kilo verebilirler.

 1. Cilde Muhteşem Faydalar Sağlar

Ispanağın sağlığa olan fadaları kadar cilt sağlığına da muhteşem etkileri vardır. Ispanakta A, C, E ve K vitaminleri bulunur. Bu vitaminler cildin sağlığını korur ve cilde canlılık kazandırır. Ayrıca bu vitaminler, cilt kırışıklarının önüne geçerek cildin genç kalmasını sağlar. Zengin vitamin ve mineral özelliği sayesinde cildi içeriden onarır ve sivilce akne gibi problemleri ortadan kaldırır.

 1. Kanser Hastalığına Karşı Koruyucudur

Ispanağın içerisinde, kanserle savaşabilecek çok güçlü antioksidanlar bulunur. Antioksidan özelliği sayesinde ıspanak, vücuttaki hasarlı hücrelerin yenilenmesine destek sağlar. Aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek kanser hastalığını önler. Ispanak, çağımızın vebası olan kanser hastalığına karşı vücudu koruyan sebzelerin en başında yer almaktadır.

 1. Göz Sağlığını Korur

Ispanakta, göz sağlığı için önemli olan lutein ve zeaksantin bulunur. Lutein, ve  zeaksantin sayesinde ıspanak, gözlere kuvvet verir ve körlüğe sebep olan katarak hastalığının oluşumunu engeller.  

 1. Kalp Sağlığını Korur

Ispanak bol miktarda nitrat içerir. Nitrat ise kan basıncı seviyesini düşürmek için oldukça önemli bir bileşendir.Böylece ıspanak, kan basıncı seviyesini düşürür ve kalp hastalıklarına karşı vücudu koruma altına alır.

 1. Beynin İşlevselliğini Arttırır

Ispanak, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliği sayesinde beyin sağlığına katkıda bulunur. Zihni geliştirir ve Alzheimer hastalığı riskini en aza indirir.

Ispanağın Yan Etkileri Nelerdir?

 • Ispanak çok sağlıklı bir sebzedir. Ancak bazı kişilerde ıspanak yan etkiye neden olmaktadır. Ispanak, içerisinde çok fazla oksalat ve kalsiyum barındırır. Kalsiyum ve oksalat ise böbrek taşı oluşmasına sebep olur. Bu nedenle, böbrek taşı olanlar ve böbrek taşı oluşma riski olan kişiler ıspanağı daha az miktarda tüketmeli yahut ıspanak tüketimi için doktora danışmalıdırlar.
 • Ispanağın bir diğer özelliği ise kan pıhtılaşmasını yavaşlatmasıdır. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaç kullananların muhakkak bir uzmana danışarak ıspanak tüketmeleri gerekir. Aksi taktirde ıspanak tüketimi kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilere zarar verebilir.
 • Ispanak yüksek lifli gıdalar arasında yer alır. Lifli gıdalar ise bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar. Ispanak da lifli bir besin olduğundan ıspanak fazla tüketildiğinde ishale neden olabilir.
 • Aynı zamanda ıspanakda pürin maddesi bulunur. Pürin maddesi ise vücuttaki ürit asit seviyesini arttırır. Bu sebeple fazla ıspanak tüketimi, gut hastalığına eğilimi olanlarda eklem ağrılarına, ve şişkinliklere neden olabilir.
 • Ispanak bazen alerjiye de sebep olmaktadır. Ispanağın içerisinde histamin maddesi bulunur ve histamin maddesi de kişide alerjiye sebep verebilir. Yani ıspanak çok nadir de olsa kişide alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

Ispanak Buzlukta Nasıl Saklanır? 3 Pratik Yöntem Resimli Anlatım Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT