Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

İyi ki öğrendim diyeceksiniz: Hangi bitki çayları kaynatılır, hangileri demlenir? İşte kaynatılması ve demlenmesi gereken çaylar

Mavikadin>Yaşam>İyi ki öğrendim diyeceksiniz: Hangi bitki çayları kaynatılır, hangileri demlenir? İşte kaynatılması ve demlenmesi gereken çaylar

Bitki çaylarının hazırlanma yönteminin birbirinden farklı olduğunu biliyor muydunuz? Pek çok kişi, bazı bitki çaylarının demleme usulü, bazılarının ise kaynatılarak tüketilmesi gerektiğini bilmiyor. Peki, hangi bitki çayları demlenir, hangileri kaynatılır? İşte detaylar…

Ihlamur çayını demleme usulü hazırlamanız sağlık açısından daha faydalı olacaktır.
Ihlamur çayını demleme usulü hazırlamanız sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Bitki çayları nasıl hazırlanır sorusu bilhassa bitki çayından maksimum verim elde etmek isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri. Soğuk algılığına, kilo vermeye, yorgunluğa, cilde ve daha birçok şeye sağladığı faydalarıyla ön plana çıkan bitki çayları, bu özellikleri sayesinde hemen hemen herkes tarafından tercih ediliyor. Bitki çaylarının şifasından en iyi seviyede faydalanabilmek için bazı püf noktaları bilmek gerekir. 

BİTKİ ÇAYLARI DEMLENİR Mİ KAYNATILIR MI?

Tüm bitki çaylarını aynı yöntemde hazırlarsanız hem şifasından hem tadından istediğiniz verimi alamazsınız. Bitki çaylarını iki şekilde hazırlama yöntemi var.  Bitki çaylarının etkilerinden en iyi seviyede yararlanmak için, bazılarını normal çay demler gibi demlemeli, bazıları da kaynatarak tüketmelisiniz. Bitki çaylarını hazırlamanın 2 yöntemi şöyle:

1) DEKOKSİYON (KAYNATMA)

Bitkilerin kök ve odunsu (kabuk, odun, kök, tohum) kısımlarında kaynatma yöntemi tercih edilir. Bu yöntemle hazırlamak için çaydanlığın içerisine bitkiyi koyun, üzerine yeterli miktarda su ekleyin ve kaynatın. Kaynamaya başladıktan 5-10 dakika kısık ateşte kaynatın.

2) İNFÜZYON  (DEMLEME)

Bitkilerin çiçek, yaprak gibi yumuşak kısımları ise infüzyon yani demleme yöntemi için uygundur. Demlenecek bitkiyi bir çaydanlık, demlik ya da fincan içerisine koyun. Üzerine kaynatılmış içme suyu ilave ederek kapatın. Önerilen miktarda bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Bu süre bitki çayının çeşidine göre 5-15 dakika arasında değişkenlik gösterebilir.

KAYNATILMASI GEREKEN ÇAYLAR

Kaynatılarak içilmesi gereken bitkiler arasında; meyan kökü, zerdeçal, tarçın kabuğu, zencefil gibi sert bitkiler yer alıyor. Bu çayları kaynatarak içerek daha fazla faydasını görebilirsiniz.

İyi ki öğrendim diyeceksiniz: Hangi bitki çayları kaynatılır, hangileri demlenir? İşte kaynatılması ve demlenmesi gereken çaylar

DEMLENMESİ GEREKEN ÇAYLAR

Demlenerek içilmesi gereken bitkiler arasında; yeşil çay, papatya çayı, nane çayı, adaçayı, gül çayı, ve rezene çayı gibi yumuşak bitki çayları yer alıyor. French press, çelik ya da cam demlikte bu çayları demleyebilirsiniz.

İyi ki öğrendim diyeceksiniz: Hangi bitki çayları kaynatılır, hangileri demlenir? İşte kaynatılması ve demlenmesi gereken çaylar

IHLAMUR NASIL HAZIRLANIR?

Ihlamur hazırlamanın iki yöntemi var. Kimileri demlikte suyla beraber kaynatarak tüketirken, kimileri ise ıhlamuru kaynatamdan, sıcak suyun içerisine atarak demleme usulü hazırlıyor.

Ihlamurdan tam anlamıyla lezzet almak istiyorsanız ıhlamurlarınızı bir demliğin içerisine alın ve üzerine su ilave ederek kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. 15-20 dakika kadar dinlendirin. İçerisindeki çiçekleri süzerek afiyetle tüketin.

Diğer yöntem ise çok daha pratik. Kaynayan suyun içine ıhlamuru atın ve rengi dönene kadar demleyin. Bu işlemi bir bardağın içerisinde ya da cam bir demliğin içerisinde yapabilirsiniz. Ocağın üzerinde kaynatarak değil, bu şekilde yapmanız sağlık açısından da daha faydalı olacaktır. Ardından çiçeklerini süzdürüp tüketebilirsiniz. Her iki çeşitte içerisine dilerseniz zencefil, limon ya da tarçın ilave edebilir, son aşamada ise içerisine bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Melike Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...