2022-12-02 22:03:38 | Son Güncelleme : 2022-12-02 22:27:11

İyi ki öğrendim diyeceksiniz: Hangi bitki çayları kaynatılır, hangileri demlenir? İşte kaynatılması ve demlenmesi gereken çaylar

Bitki çaylarının hazırlanma yönteminin birbirinden farklı olduğunu biliyor muydunuz? Pek çok kişi, bazı bitki çaylarının demleme usulü, bazılarının ise kaynatılarak tüketilmesi gerektiğini bilmiyor. Peki, hangi bitki çayları demlenir, hangileri kaynatılır? İşte detaylar…

Ihlamur çayını demleme usulü hazırlamanız sağlık açısından daha faydalı olacaktır.
Ihlamur çayını demleme usulü hazırlamanız sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Bitki çayları nasıl hazırlanır sorusu bilhassa bitki çayından maksimum verim elde etmek isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri. Soğuk algılığına, kilo vermeye, yorgunluğa, cilde ve daha birçok şeye sağladığı faydalarıyla ön plana çıkan bitki çayları, bu özellikleri sayesinde hemen hemen herkes tarafından tercih ediliyor. Bitki çaylarının şifasından en iyi seviyede faydalanabilmek için bazı püf noktaları bilmek gerekir. 

BİTKİ ÇAYLARI DEMLENİR Mİ KAYNATILIR MI?

Tüm bitki çaylarını aynı yöntemde hazırlarsanız hem şifasından hem tadından istediğiniz verimi alamazsınız. Bitki çaylarını iki şekilde hazırlama yöntemi var.  Bitki çaylarının etkilerinden en iyi seviyede yararlanmak için, bazılarını normal çay demler gibi demlemeli, bazıları da kaynatarak tüketmelisiniz. Bitki çaylarını hazırlamanın 2 yöntemi şöyle:

1) DEKOKSİYON (KAYNATMA)

Bitkilerin kök ve odunsu (kabuk, odun, kök, tohum) kısımlarında kaynatma yöntemi tercih edilir. Bu yöntemle hazırlamak için çaydanlığın içerisine bitkiyi koyun, üzerine yeterli miktarda su ekleyin ve kaynatın. Kaynamaya başladıktan 5-10 dakika kısık ateşte kaynatın.

2) İNFÜZYON  (DEMLEME)

Bitkilerin çiçek, yaprak gibi yumuşak kısımları ise infüzyon yani demleme yöntemi için uygundur. Demlenecek bitkiyi bir çaydanlık, demlik ya da fincan içerisine koyun. Üzerine kaynatılmış içme suyu ilave ederek kapatın. Önerilen miktarda bekledikten sonra süzüp içebilirsiniz. Bu süre bitki çayının çeşidine göre 5-15 dakika arasında değişkenlik gösterebilir.

KAYNATILMASI GEREKEN ÇAYLAR

Kaynatılarak içilmesi gereken bitkiler arasında; meyan kökü, zerdeçal, tarçın kabuğu, zencefil gibi sert bitkiler yer alıyor. Bu çayları kaynatarak içerek daha fazla faydasını görebilirsiniz.

DEMLENMESİ GEREKEN ÇAYLAR

Demlenerek içilmesi gereken bitkiler arasında; yeşil çay, papatya çayı, nane çayı, adaçayı, gül çayı, ve rezene çayı gibi yumuşak bitki çayları yer alıyor. French press, çelik ya da cam demlikte bu çayları demleyebilirsiniz.

IHLAMUR NASIL HAZIRLANIR?

Ihlamur hazırlamanın iki yöntemi var. Kimileri demlikte suyla beraber kaynatarak tüketirken, kimileri ise ıhlamuru kaynatamdan, sıcak suyun içerisine atarak demleme usulü hazırlıyor.

Ihlamurdan tam anlamıyla lezzet almak istiyorsanız ıhlamurlarınızı bir demliğin içerisine alın ve üzerine su ilave ederek kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın. 15-20 dakika kadar dinlendirin. İçerisindeki çiçekleri süzerek afiyetle tüketin.

Diğer yöntem ise çok daha pratik. Kaynayan suyun içine ıhlamuru atın ve rengi dönene kadar demleyin. Bu işlemi bir bardağın içerisinde ya da cam bir demliğin içerisinde yapabilirsiniz. Ocağın üzerinde kaynatarak değil, bu şekilde yapmanız sağlık açısından da daha faydalı olacaktır. Ardından çiçeklerini süzdürüp tüketebilirsiniz. Her iki çeşitte içerisine dilerseniz zencefil, limon ya da tarçın ilave edebilir, son aşamada ise içerisine bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Yaşam
|
01 Şubat 2023 - 12:20
Oje arama derdine son! İnce çorabın kaçmaması için bakın ne gerekiyormuş
Her kadının ömrü hayatında bir kere de olsa yaşadığı durum; çorap kaçması. Özenle giyilen ince çorapların ummadık zamanda yırtılıp bir de şerit halinde uzayıp gitmesi oldukça can sıkıcı. Sanırsın külotlu çoraplar kaçmak için yapılmış... İlk üretildiğinden bu yana teknoloji level atladı ancak kadınlar hala kaçan çoraba çözüm arıyor. Tiktok'ta paylaşım yapan genç kadın bugüne kadar ince çorapları yanlış giydiğimizi söyleyerek çorabı kaçırmadan giymenin tek kolay yolunu paylaştı.
Yaşam
|
02 Şubat 2023 - 16:16
Kıtlık döneminde bir tek o ayakta kalabilecek! Canan Karatay’dan 2025 için çarpıcı iddia!
“Amerika 2025 yılını kıtlık yılı olarak hesaplıyor. Biz zeytin memleketiyiz ve zeytin memleketinin cennetiyiz. Bunun kıymeti bilmemiz lazım, zeytin ağaçlarını kesmenin cinayetten farkı yoktur. Kıtlık döneminde tek ayakta duracak ağaç zeytin ağacı olacaktır” sözleriyle dikkat çeken Prof. Canan Karatay hem doğaya hem de insan sağlığına faydaları azımsanmayacak zeytin ağaçlarının, kıtlık yaşamamızı engelleyeceğini iddia etti.
Yaşam
|
23 saat 32 dakika önce
10 gün toz almayacaksınız: Mıknatıs gibi çekiyor, mobilyaları parlatıyor
Özellikle büyük şehirlerde dışarıdan gelen kirli hava akımının pencereyi açmamızla içeri dolması evin gün aşırı tozlanmasının başlıca nedenleri arasında yer alıyor. Bazı evler var ki her gün toz alsanız bile sanki hiç silinmemiş gibi toz tabakasına mahkûm kalıyor. Neyse ki vereceğimiz tozsavar iksir tarifi ile uzun süre toz alma derdinden kurtulacaksınız.