Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kadınların modunu yükselten Dopamine Dressing tarzı nedir? Dopamine Dressing nasıl giyinilir?

Mavi Kadın>Moda>Kadınların modunu yükselten Dopamine Dressing tarzı nedir? Dopamine Dressing nasıl giyinilir?

Ruh haline iyi gelen renkler her kişide farklılık gösterir. Fakat genel olarak, canlı renklerin ve desenlerin insanlara iyi geldiği, ruh halini yükselttiği tartışmasız bir gerçektir. Dopaming Dressing terimi de tam bu noktada ortaya çıkıyor. Kalıplaşmış giyim tarzlarının dışına çıkan bu akım, farklılığı normal gören kişilerin giyim tarzlarını ön plana çıkarıyor. TikTok'ta akım haline gelen bu trend sokak giyiminde farklı tarzlarda görülüyor.

Kadınların modunu yükselten Dopamine Dressing tarzı nedir? Dopamine Dressing nasıl giyinilir?

Renkli giyinmenin ruh haline iyi geldiği, kişiye iyi hissettirdiği bilimsel olarak da kanıtlanan bir gerçek. Genellikle düz renklerin ya da birbiriyle uymlu kıyafetlerin kombinlendiği bir dönemde Dopamine Dressing bundan hareketle ortaya çıkan bir akım ve capcanlı renkler, farklı desenlerle bir arada kullanılıyor. Maksimalist bir stilin öncüsü olan bu giyim tarzı podyumlardan sokak stillerine kadar her yerde görülüyor.  

DOPAMİNE DRESSİNG NEDİR?    

Dopamin vücutta iyi hissetme ve mutluluk hormonu olarak bilinir. Dopamine Dressing ise kısaca kişinin kendini iyi hissetmek için giyindiği kıyafetlere verilen tarzın adıdır. Kişinin tercih ettiği renklerin, desenlerin ya da modellerin daha mutlu olmak adına  kombinlenmesi anlamına geliyor. Aslında bu tarz yeni bir tarz değil, 2020’lerin başından beri uygulanıyor. Fakat son zamalarda trend haline geldi ve Tiktok sayfalarında paylaşılmaya başladı. Dopamine Dressing kavramı ilk olarak lakabı kıyafet doktoru olan Dawn Karen’in Dress Your Best Life kitabında geçti. Daha sonra hem podyumlarda hem de sokak stillerinde görülmeye başlandı ve TikTok’ta trend haline geldi. 

Kadınların modunu yükselten Dopamine Dressing tarzı nedir? Dopamine Dressing nasıl giyinilir?

DOPAMİNE DRESSİNG NASIL UYGULANIR? 

 • Dopaming Dressing trendine uygun olarak giyinmek için ilk önce kişinin kendi ruh halini yansıtan renkler belirlenir. Canlı ve neşeli renkler bu trendde oldukça fazla kullanılır. Canlı renkler, cesur kesimli kıyafetlerle beraber kombinlenip, özgün bir tarz oluşturulur.
 • Bu giyim trendinin asıl amacı kişinin giyfiklerinin onun mutlu etmesidir. Dolayısıyla giyinilen her şey, moda olduğu için ya da kullanımı kolay olduğu için değil,i sadece kişiyi mutlu ettiği için giyilmelidir. 
 • Dopamine Dressing maksimalist bir stildir. Çünkü kişinin istediği her kıyafeti, her renkte özgürce giyinmesini sağlar. Böylece üst üste giyilen giysiler, kat kat takılan takılar bu stil için oldukça normaldir. 

NEŞE! NEŞE! NEŞE ! 

 • Kıyafetler kişiye neşe vermelidir. Bu sebeple, daha canlı renkler kullanılır. Örneğin kırmızı ve pembe renk, yeşil ve mor renk bir arada kullanılır. 
 • Bu giyim trendini uygulamak iiçin herhangi bir şey satın almaya gerek yok. Çünkü genellikle zaten mutlu eden kıyafetler satn alındığı için, gardroptaki kıyafetler bu trendi uygulamak için yeterli olacaktır. 
 • Dopamine Dressing trendini çok beğeniyorum ama böykle kombinleri nasıl yapacağımı bilmiyorum diyorsanız eğer, sosyal medyanın gücünden yararlanabilirsiniz. Örneğin bu tarz giyinen kişilerin hesapları ya da paylaşımları kaydedilebilir ve daha sonra bu şekilde kombinler yapılabilir. 

RENK TERAPİSİ

Renk terapisi yüyıllardır kişinin psikolojik olarak ruh halini yükseltmek için kullanılıyor. Dopamine Dressing de bu noktada renk terapisini bolca kullanıyor. Örneğin her ne kadar belirli renkler belirli renk ya da desenlerle kombinlense de, kişi nasıl istiyorsa o şekilde tarzını oluşturmalıdır. Örneğin çizgili desenli bluzun altına mor çiçekli bir etek giymek istiyorsa giyebilir. Ana fikir her zaman kişinin kendi mutluluğudur. 

Kadınların modunu yükselten Dopamine Dressing tarzı nedir? Dopamine Dressing nasıl giyinilir?

FARKLI KESİMLER, FARKLI DESENLER, FARKLI RENKLER

Dopamine Dressing için ruh halini yükseltecek renkler kadar, giyinilen kıyafetlerin şekilleri ve desenleri de önemli. Birbirinden alakasız ya da bağımsız gibi duran bir çok parça, bu tarzda giyilebilir ve beraber kombinlenebilir. Uzun bir eteğin üstüne blazer bir ceket ya da keten pantolonun üzerine, örgü bir bluz giyilebilir. 

DOPAMİNE DRESSİNG OLMAZSA OLMAZI NEDİR?

 • Canlı renkli giysiler
 • Çiçek desenli etekler / bluzlar 
 • Zıt renkli kıyafetler
 • Klasik ve spor tarzın kombinlenmesi
 • Yeşil, kırmızı ve mavi renklerin yoğun kullanımı
 • Renkli topuklu aykkabılar
 • Taşlı spor ayakkabılar
 • Kısa desenli etekler
 • Neon renklerde pantolonlar

DOPAMİNE DRESSİNG TAKILARI

Dopamine giyimin en önemli özelliği kişiyi mutlu eden renklerin kullanılmasıdır. Dolayısıyla bu tarzda renkli takılar oldukça çok kullanılır. Maksimalist çizgiler içeren bu tarzda gösterişli küpeler, taşlı yüzükler ve canlı renkte kolyeler kullanılır. Birbiri üstüne takılan kolyeler de bu tarzın bir özelliğidir.  

Kadınların modunu yükselten Dopamine Dressing tarzı nedir? Dopamine Dressing nasıl giyinilir?

DOPAMİNE DRESSİNG TIRNAKLARDA NASIL YAPILIR?

Dopamine Dressing tek başına bir kıyafet değil, baştan ayağa bütün bir tarzı fade eder. Dolayısıyla tırnaklarda da bu etki görülür. Neon renkli ojeler, tırnaklarda taş kullanımı, nail artlar vs. oldukça fazla kullanılır. 

DOPAMİNE DRESSİNG MAKYAJI NASIL YAPILIR?

Dopamine Dressing sadece giyimde değil, farklı makyaj tarzıyla da ön plana çıkıyor. Bu tarz için artık bir kült haline gelen ruj ve rimel ikilisinden kesinlikle vazgeçilmelidir. Özellile far kullanımında canlı renkler tercih edilmelidir. Tam bir festival makyajı havasında olan Dopamine Dressing makyajında neon renkler de kullanılır. Göz kenrlarında ya da göz kapaklarında küçük taşlar kullanılabilir. Allık bu makyajda oldukça çok kullanılır. Yüzde rengarenk görüntü sağlayan bu makyajda farklı renkteki rujlara da oldukça yer verilir. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...