Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kadir Gecesi hangi gece idrak edilecek? 2024 Kadir Gecesi ne zaman hangi gün? (Diyanet)

Mavi Kadın>Yaşam>Kadir Gecesi hangi gece idrak edilecek? 2024 Kadir Gecesi ne zaman hangi gün? (Diyanet)

Kadir Gecesi'ne az bir zaman kala Kadir Gecesi'nin hangi gün olduğu vatandaşlar tarafından araştırılıyor. İslam'da Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı gece olarak kabul edilen Kadir Gecesi tövbelerin yapılacağı bin aydan daha hayırlı olarak bilinir? Peki Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 yılı dini takvimine göre Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek? 2024 Kadir Gecesi ne zaman hangi gün?

Kadir Gecesi hangi gece idrak edilecek? 2024 Kadir Gecesi ne zaman hangi gün? (Diyanet)

İslam alemi için tövbe etmek ve ibadet etmekle geçirilen gecelerin önemi büyüktür. 11 ayın sultanı Ramazan ayının bitmesine günler kala idrak edilen Kadir Gecesi de o kutlu zamanlardan biridir. Kuran'ı Kerim'de müjdelenen ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi, günahların affedildiği Allah (C.C) tarafından Müslümanlara adeta hediye edilmiştir. Peki Kadir gecesi 2021 ne zaman idrak edilecek? Kadir gecesi hangi gün gece? 

2024 KADİR GECESİ NE ZAMAN? HANGİ GÜN?

Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek gece olarak bilinen Kadir Gecesi'nin hangi gün olduğu 2024 yılı dini takviminde yer alıyor. Buna göre Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi ramazanın 27. gecesi olan 5 Nisan 2024 tarihinde idrak edilecek.

KADİR GECESİ NE ZAMAN İDRAK EDİLECEK?

İslam'da Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı Kadir Gecesi, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece olarak bilinir. Bu sene de Kadir Gecesi 5 Nisan'da idrak edilecek. 

KADİR GECESİ NASIL HESAPLANIR 

Ancak Kadir Geesi Ramazan'ın son 10 günü tek gecelerde aranır. Yani net bir tarihi yoktur. Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) son 10 günde aranması gerektiğini söylemiş ancak 27. geceyi de işaret buyurmuşlardır. Bura da amaç günahlardan arınma ayı Ramaza'ın coşkusunu, affedilme, günahlardan arınma gayretini son 10 günde daha da gayrete getirmek olarak yorumlanmıştır. Ramazân-ı şerifin ikinci yarısındaki iki cumartesi gününden 17 ve 19 gibi tek sayılı gecelerden birinde Kadir Gecesi aranır. Kadir Gecesi'nin bu ay içerisinde hangi gün olduğunun gizlenmesi müminlerin her gece çokça ibadet etmeleri için adeta bir lütuftur.  

KADİR GECESİ DUALAR KABUL OLUR MU?

Kadir Gecesi'nin öyle bir anı vardır ki o anda yapılan ibadet ve dualar mutlaka makbul olur. Bu önemli anı yakalamak için gecenin tamamını tövbe ve istiğfar ile geçirmek önemlidir. Kişinin imanını tazeleyen bu davranış gecenin bütününü ibadetle geçirmeyenler en azından teravihten sonra biraz dua etmelidir.

Kadir Gecesi hangi gece idrak edilecek? 2024 Kadir Gecesi ne zaman hangi gün? (Diyanet) 

LEYLA KADİR GECESİ NE ANLAMA GELİR?  

Dini literatürde “leyletü'l-Kadr” Kur'ân-ı Kerîm'in indirildiği gecenin adı olarak  geçer. Aynı ismi taşıyan 97. sûre bu gecenin fazileti hakkında nâzil (inmiş) olmuştur. Bin aydan daha hayırlı gece olarak olarak Kadir Gecesi'nde Kur'an indirilmiştir. 

KADİR GECESİ GÖKYÜZÜ NASIL OLUR?

  •  Kadir gecesi gökyüzü açık ve sakin olur. Ne sıcak ne soğuk olup bulut olmaz. Yağmur ve rüzgar da yoktur.
  •  Ertesi gün güneş kızıl olur şuasız doğar. Yükselinceye kadar sanki büyük bir tabak şeklini alır.
  •  Kadir gecesi köpek sesi yoktur diyen alimler de vardır. 

KADİR SURESİNİ 41 DEFA OKURSAK NE OLUR?

Kadir Suresini kim gönülden olursa istediği dileği yerine getirilir. Cuma gecesinde bu sureyi okuyan kişilerin Hz. Muhammed'i rüyasında göreceğinden bahsedilir. Bir dileği olan kişinin bu sureyi 41 defa okursa dileğinin gerçekleşeceğine inanılır.

KADİR GECESİ NAMAZDA KADİR SURESİNİ BİLMİYORSAK NE OKUNUR?

Kadir Gecesi namaz kılarken iki rekatta bir tahiyyat okunmalıdır. Selam verdikten sonra 11 defa ''Allah-u Ekber, Allah-u Ekber, Lailahe illahu valahu ekber Allah-u Ekber velillahi hamd''  denilmelidir. Daha sonra da 100 defa İnşirah suresi ve 100 defa da Kadir suresi okunabilir. 

KADİR GECESİ KANDİL Mİ?

Osmanlı İmparatorluğu zamanında 2. Selim bu geceyi cami minarelerinde kandil yakarak kutladığı için Kadir Gecesi Kandil olarak adlandırıldı. İslam alemi tarafından kandil olarak görülen aynı şekilde Berat, Miraç, Regaip ve Mevlit geceleri de kandil olarak isimlendirildi. İslam alemi bu önemli gecelerin her birini kandil olarak anmaya başladı. Kadir Gecesi de bu nedenle 'kandil' olarak bilinir.

Kadir Gecesi hangi gece idrak edilecek? 2024 Kadir Gecesi ne zaman hangi gün? (Diyanet)

KADİR SURESİ OKUNUŞU

- Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.
1. İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr.
2. Ve mâ edrâke mâ leyletul kadr.
3. Leyletul kadri hayrun min elfi şehr.
4. Tenezzelul melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emrin.
5. Selâmun, hiye hattâ matlaıl fecr.

Kadir Suresinin Anlamı, Meali

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
1. Doğrusu Biz, onu (Kurân'ı) Kadir gecesinde indirdik.
2. Kadr gecesinin ne olduğunu bilir misin sen?
3. Kadr (Kadir) gecesi; bin aydan daha hayırlıdır.
4. O gece Rab'lerinin izniyle Ruh ve melekler, her türlü iş için iner de iner.
5. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

Kadir Suresi Tefsiri

Kur’an’ın Kadir Gecesi indirildiği bildirilmekte ve bu gecenin öneminden bahsedilmektedir. 

KADİR GECESİ İLE İLGİLİ AYETLER

Kadir Gecesi'ni konu edinen ayetler vardır. Bu ayetleri okuyan kişiler bu önemli gece hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler. 

Allah, Duhan suresinde tüm kullarına şu şekilde buyuruyor: "Biz Kuran-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz zaten insanları her daim uyarmaktayız."

Duhan suresinde buyrulduğu üzere Kur'an-ı Kerim bu gece inmeye başladı. Kadir suresinde de öneminden bahsedilir. 

Allah Kadir suresinde bu gece için şunları buyuruyor: 

"Kadir Gecesini bilir misiniz? Biz Kuran'ı o gece indirmeye başladık. O gece, bin aydan daha hayırlı bir aydır. Kadir gecesinde melekler ve ruhlar Allah'ın emriyle çeşitli işleri yerine getirmek için yere inerler. O gece yeryüzü güneş doğana kadar serin ve esnek olur."

KADİR GECESİ İLE İLGİLİ HADİSLER

Kadir Gecesi'ne yönelik söylenmiş onlarca hadis bulunur. Bu hadislerde bu gecenin anlamından öneminden en iyi şekilde insanlara anlatılmştır. 

Kadir gecesiyle ilgili hadisler şu şekilde sıralanıyor;

Taberani: "Kadir gecesi mülayim ve oldukça açık olur. Asla soğuk ve sıcak değildir. O günden sonra olan sabahın güneşi ise zaif ve kızıldır. Tüm insanlara aydınlık vardır."

Taberani: "Kadir gecesinde bulut olmaz. Yağmur ve rüzgar da yoktur. Soğuk veya sıcak olmaz. O geceden sonra güneş çok güzel bir şekilde doğar. Kimseyi yakmaz, herkese yol gösterici ışık yayar."

Sahihul Camii-s Sağır: "Kadir gecesinde başını kaldırıp göğe bakan kişiler yıldızların kaymadığını göreceklerdir. Bu gece yıldızlar kaymaz, her şey ibadete durur."

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...