Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kahve peelingi ile selülitlere savaş açılabilir mi?

Mavi Kadın>Güzellik>Kahve peelingi ile selülitlere savaş açılabilir mi?

Evde bakım maskeleri trendinde kahve peelingi zirve sıralamalarındaki yerini koruyor. Kafeinin selülitleri azalttığı iddiası ile birçok kadın evde kahve peelingi deniyor. Peki bu bir mit mi yoksa gerçek mi? Araştırmalar kafeinin selülitleri azaltmadaki etkisini gösterse de tek başına kahve peelinginin işe yaramadığını ortaya koydu.

Kahve peelingi ile selülitlere savaş açılabilir mi?

Kahvenin kullanıldığı en popüler kozmetik ürünlerinden biri, öğütülmüş kahve çekirdeklerinden elde edilen selülit vücut peelingidir. Kadınların sıklıkla başvurduğu bu yöntemin etkili olup olmadığı ile ilgili tartışmalar güncelliğini koruyor. Kafeinin selülitleri azaltabileceği iddiası kulağa çok iyi geliyor. Kadınların yaşadığı en sık dermotolojik problemlerin başında gelen selülite karşı evde kahve ile çözüm yolları bulunuyor. Peki ne kadar etkili?

Kahve tek başına selülitleri gidermek için yeterli bir yöntem değil. Fakat geçerli bir kafein ile bitkisel yağ karışımı (örneğin hindistan cevizi yağı) devreye girince işin rengi kadınlar lehine değişiyor.

Kahve peelingi ile selülitlere savaş açılabilir mi?

SELÜLİT NE DEMEK?

Lipodistrofi olarak da adlandırılan selülit, cildinizin altındaki yağın şeklinin değişmesidir ve sonucunda yüzeyin topaklı veya çukur görünmesine neden olur.

Selülitin en sık görüldüğü yerler kalçalar ve uyluklardır. Kadınların yüzde 80-95'inde bir miktar selülit olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla bu anormal bir durum değil. Selüliti olan çoğu insan bu görünüşten hoşlanmaz ve ondan kurtulmak ister.

Ne kadar selülitiniz olduğu ise birden çok faktöre bağlıdır; genetik, hormonlar, egzersiz ve dolaşımın hepsi rol oynar. Selülitin oluşumunda altta yatan nedenler oldukça karmaşık. Bu faktörler arasında, su tutulması, zayıf mikro sirkülasyon, iltihaplanma, aşırı kollajen üretimi ve yağ depolanması yer alıyor.

Kahve peelingi ile selülitlere savaş açılabilir mi?

KAFEİNİN SELÜLİTE ETKİSİ NEDİR?

Kafein, yağ hücrelerindeki yağları parçalamaya teşvik edebilir, yağ hücrelerinde yağ birikmesini de önleyebilir ve aynı zamanda dolaşımı da iyileştirebilir.

Ancak konuyla ilgili bir uayrı var. Yeterince yüksek bir konsantrasyonda hipodermiste bulunan yağlı selülit dokusuna ulaşabilirse selülite yardımcı olabilir. Bu, Nurofen tabletini kafanıza koymanın baş ağrınızı gidermemesine benzer; ilaç sonuçta harekete geçmek için olması gereken yere ulaşamaz.

Kahve peelingi ile selülitlere savaş açılabilir mi?

KAHVE PEELİNGİ YETERLİ KAFEİN SAĞLIYOR MU?

Gerçek kahve peelingleri aslında hiç araştırılmadı, ancak kafeinin cilde başka şekillerde uygulanmasına ilişkin bazı çalışmalar var. Kafeinin cilde nüfuz etmesini sağlamaya yönelik pek çok çalışma var çünkü bu, araştırmacıların penetrasyon yöntemlerini karşılaştırmak için kullandığı yaygın bir örnek.

Kafeinin selülit üzerindeki etkisine ilişkin bazı insan/hayvan araştırmaları var. En umut verici olanı 2007 yılında Brezilyalı bir araştırma grubu tarafından yayınlandı. İnceledikleri nispeten büyük bir örneklemd. Yaklaşık 100 kişide yapılan deneyde, yüzde 7'sinde kafein jeli uygulamasının kadınların uyluk boyutunu azalttığı görüldü. 

Kafein nüfuzu, büyük ölçüde ürünün formülüne ve aynı zamanda cilt bölgesindeki kıl foliküllerinin miktarına bağlıdır. Kafeinin hızlı bir şekilde nüfuz etmesini sağlamak için genellikle nüfuz arttırıcılar, nanopartiküller, mikroemülsiyonlar veya ultrason kullanarak buna yardımcı olmak gerekir.

KAHVE SELÜLİT MASKESİ NASIL YAPILIR?

Kahve peelingleri oldukça basittir, ana bileşenler kahve telvesi ve bitki yağıdır. Kafein suda oldukça iyi çözünür ve su yağları iter.  Fakat yağ dokusundan gitmesini istediğimiz yere uzak durma eğilimindedir. Yine de özel formülasyonlar bazen yağa ulaşmaya yardımcı olabilir, ancak bu olmadan etki çok daha düşük olacaktır.

Ev yapımı kahve peelingi hazırlamak için bir fincan çekilmiş kahveye, 6 yemek kaşığı hindistan cevizi yağına, 3 yemek kaşığı deniz tuzuna ihtiyacımız olacak. Tüm malzemeleri (önce katılar, sonra sıvılar) karıştırın ve kapalı, steril bir kavanozda saklayın.

İdeal olanı banyodan sonra temiz cilde uygulanmasıdır. Sorunlu bölgeye yumuşak bir fırça veya parmak uçlarınızla masaj yapın. Birkaç masaj döngüsünden sonra bol suyla duşta durulayın.

KAHVE PEELİNGLERİ SELÜLİTİ GEÇİRİR Mİ?

Kahve peelinglerinin selülit için işe yaraması pek mümkün değil. Çünkü;

Yeterince kafein içermiyorlar

Yeterince uzun süre açık bırakılmazlar

Kafeinin cilde nüfuz etmesine yardımcı olacak şekilde formüle edilmemişlerdir.

Ancak oldukça güvenlidirler, bu nedenle karışıklığa aldırış etmiyorsanız ve selülitinizin iyileşmesini beklemiyorsanız, fiziksel bir eksfoliyant olarak kullanabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın, Labmuffin
Editör : Fatma Zeybek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...