Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kakao maskesi nasıl yapılır, ne işe yarar? Kakaonun cilde 5 faydası

Mavikadin>Güzellik>Kakao maskesi nasıl yapılır, ne işe yarar? Kakaonun cilde 5 faydası

Kakao, yüksek antioksidan özleriyle hem sağlık, hem saç hem de cilt için çok faydalı bir madde. Günümüzde pek çok cilt bakım ürününde kakao yer alıyor. Siz de daha güzel bir görünüme kavuşmak için kakaodan yararlanabilirsiniz. Peki kakao maskesi nasıl yapılır? İşte ayrıntılar.

Kakao maskesi cildi gençleştiriyor, sivilceye iyi geliyor, yaşlanma etkileriyle savaşıyor.
Kakao maskesi cildi gençleştiriyor, sivilceye iyi geliyor, yaşlanma etkileriyle savaşıyor.

Kakao, flavanoller ve polifenoller açısından zengin içeriği sayesinde cildi nemlendiriyor, cilt tonunuzu dengeliyor, güneşin UV ışınlarının zararını gideriyor, pürüzsüz bir cilde sahip olmaya yardımcı oluyor. Kakaodaki antioksidanlar ayrıca cilt iltihabını önlüyor, oksidatif stresi nötralize ederek cildi içten dışa doğru besleyip koruyor. Kakaonun tüketilmesi de cilt için çok faydalı. The Journal of Nutrition’da 2016 Ocak ayında yapılan çalışmada yaşlı kadınlarda düzenli kakao flavanol tüketiminin yüz kırışıklıkları ve elastikiyeti üzerinde olumlu etkileri görüldü. Kakaonun cilde olan faydalarından yararlanabilmek için kakaoyu tüketmek yerine kakao ile maske yapabilirsiniz.

KAKAO MASKESİ CİLDE NASIL UYGULANIR?

Malzemeler

  • 1 tatlı kaşığı kakao
  • 1 tatlı kaşığı bentonit kili (aktardan veya kozmetikçilerden temin edebilirsiniz)
  • 1 tatlı kaşığı su

Wildly Organic ‘de kakao maskesi tarifi verildi. Bir kasede 1 tatlı kaşığı bentonit kil ile 1 tatlı kaşığı kakaoyu karıştırın. İçerisine biraz su ekleyip tahta veya plastik kaşıkla karıştırın.

(Metal kase veya metal kaşık kullanmaktan kaçının; çünkü metal bentonit kili ile reaksiyona girip etkisini azaltabiliyor.)

Maskeyi parmak uçlarınızla tüm cilde uygulayıp 10 dakika bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayın. Son olarak cildinize nemlendirici sürün.

Kakao maskesi nasıl yapılır, ne işe yarar? Kakaonun cilde 5 faydası

KAKAO MASKESİNİN CİLDE FAYDALARI NELERDİR?

myglamm.com’da kakaonun cilde faydaları şöyle geçiyor:

İçeçeceklerimizde, hamur işlerinde kullandığımız kakaonun cilt için çok yararlı olduğunu duymuş muydunuz? Kakao tozunun iyileştirici özelliklerinden dolayı kullanımı Eski Mayalar ve Aztek uygarlıklarına kadar uzanıyor. Kakao cildi besliyor, canlandırıyor, sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Kakaonun cilt için bilinen faydaları şöyledir:

CİLDİ PARLATIR

Kakao tozunda bulunan teobromin, cilt yüzeyine kan akışını artırıyor, cilt hücreleri yenileniyor, bunun sonucunda daha parlak bir cilde kavuşulmuş oluyor.  Kakaoda yer alan C vitamini de hiperpigmentasyonu azaltıp her türlü cilt lekesine iyi geliyor.

SİVİLCEYE İYİ GELİR

Tıbbi özellikleri sayesinde kakao tozunun cilt için faydalarından biri de sivilceye iyi gelmesi. Kakao tanenlerle dolu olan antiinflamatuar etkisiyle sivilce ve sivilce kızarıklıklarını gidermeye yardımcı oluyor.

YAŞLANMA ETKİLERİYLE SAVAŞIR

Kakaonun cilde bir diğer önemli faydası da kırışıklıklar ve yaşlanma belirtileriyle savaşması. C vitamini ve magnezyum içeriği sayesinde cildi anında aydınlatıyor, omega 6 yağ asitleri açısından da zengin özleriyle cildin iyileşmesini hızlandırıyor.

GÜNEŞİN UV IŞINLARINDAN KORUR

Kakao antioksidan flavonoidler içermesiyle güneşin UV ışınlarının verdiği hasarın onarılmasına yardımcı oluyor.

CİLDİ GENÇLEŞTİRİR

Genç bir cilde sahip olmak kakao ile çok kolay! Kakao gençleştirici özellikleri sayesinde pek çok kozmetik yüz bakım ürününde bulunan bir madde. Cildinize giden kan akışını artırmaya yardımcı olarak cildinizin gençleşmesinde, ışıltılı bir cilde kavuşmakta etkili rol oynuyor.

Kaynak : The Journal of Nutrition, ScienceDirect, Wildly Organic, myglamm.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...