Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kalorisavar altın sütü tarifi! Metabolizmayı ateşleyen süper güç

Mavi Kadın>Diyet>Kalorisavar altın sütü tarifi! Metabolizmayı ateşleyen süper güç

Sağlıklı kilo verme sürecinde popüler yöntemlerden biri, yağ yakımını destekleyen içeceklerdir. Beslenme uzmanı Betül Nur Çakar, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakımını destekleyen bir içecek tarifi paylaştı.

Kalorisavar altın sütü tarifi! Metabolizmayı ateşleyen süper güç

Her geçen gün, metabolizmayı hızlandırarak ve tokluk hissini artırarak kilo kaybını teşvik eden içeceklere olan talep artıyor. Bu içeceklerin düzenli tüketilmesi, kilo verme sürecini hızlandırmanın yanı sıra yağ yakımını da destekliyor.

Beslenme uzmanı Betül Nur Çakar'ın tavsiye ettiği "altın süt" tarifi, metabolizmayı hızlandırıcı özellikleriyle dikkat çekiyor.

YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRAN SÜPER GÜÇ

Kilo verdiren altın süt tarifi için malzemeler:

 • 1 bardak süt
 • 1 çay kaşığı zencefil
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • Yarım çay kaşığı karabiber
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı:

1 bardak sütü cezveye alın. Sütün içine zencefil, zerdeçal, tarçın ve karabiber ekleyip kaynayana kadar karıştırın. Ocağın altını kapattıktan 5 dakika sonra karışımın içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edip tüketin. 

Kalorisavar altın sütü tarifi! Metabolizmayı ateşleyen süper güç

Altın sütün vücuda etkileri:

Diyestisyen Çakar, bu içeceğin vücuda olan etkilerini madde madde sıraladı:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir
 • Metabolizmayı hızlandırır, sindirim sistemini düzenler
 • Yağ yakımını hızlandırır
 • Zerdeçal içeriğindeki kurkumin ile hücre yenilenmesine yardımcı olur toksinleri atar
 • Regl sancılarını yatıştırır
 • Alerji oluşumunu engeller

TOKLUK HİSSİNİ ARTIRIYOR, YAŞLANMAYI YAVAŞLATIYOR

Zencefilin içerdiği biyolojik aktif bileşenler, özellikle gingerol ve shogaol gibi, vücutta termojenik etkiyi artırarak metabolizmayı hızlandırır ve böylece kalori yakımını hızlandırır. Ayrıca, zencefil iştahı azaltır ve tokluk hissini artırır.

Zencefil, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri olan anti-inflamatuar ve antiemetik özelliklere sahiptir. Bulantıyı azaltır ve sindirim sorunlarını hafifletir. Ayrıca, vücuttaki serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarı azaltır ve yaşlanmayı yavaşlatır. Bu özellikleri sayesinde kanser, kalp hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur. 

Anti-inflamatuar özellikleri, vücutta iltihaplanmayı azaltır ve eklem ağrısı, osteoartrit gibi inflamatuar durumların semptomlarını hafifletir. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyonlarla savaşan bileşenler içerir, böylece soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korur. Beyin fonksiyonunu artırır ve hafıza ile bilişsel işlevleri geliştirir.

Kalorisavar altın sütü tarifi! Metabolizmayı ateşleyen süper güç

METABOLİZMA DOSTU KURKUMİN

Zerdeçalın içerdiği aktif bileşen olan kurkumin, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını destekler. Kurkumin ayrıca, vücuttaki yağ hücrelerinin parçalanmasını hızlandırır ve yağ metabolizmasını düzenler. 

Zerdeçalın sindirimi kolaylaştırıcı etkileri olduğu ve kan şekeri seviyelerini dengelediği bilinmektedir. Anti-enflamatuar etkileri sayesinde, zerdeçal eklem ağrısı, artrit, iltihaplı bağırsak hastalığı ve kalp hastalığı gibi inflamatuar hastalıkların semptomlarını hafifletir. 

Ayrıca, zerdeçal cildin yaşlanmasını geciktirici etkiye sahiptir ve akne, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıklarını giderir. Adet ağrılarını hafifletme etisi vardır.

Kalorisavar altın sütü tarifi! Metabolizmayı ateşleyen süper güç

TARÇIN FAYDALARIYLA ŞAŞIRTIYOR

Tarçın, vücudun daha hızlı bir metabolizmaya sahip olmasına ve daha fazla kalori yakmasına yardımcı olur. Ayrıca insülin duyarlılığını artırarak kan şekeri dalgalanmalarını düzenler ve ani açlık hissini önleyerek abur cubur tüketimini azaltırken tokluk hissini artırır. Bununla birlikte, tarçının iştah azaltıcı etkisi de bulunmaktadır.

Anti-enflamatuar özelliklere sahip olan tarçın, vücuttaki inflamasyonu azaltır ve bazı inflamatuar hastalıkların semptomlarını hafifletir. Ayrıca yüksek düzeyde antioksidan içeriği sayesinde vücudu serbest radikallerin neden olduğu oksidatif stresin zararlarına karşı korur. Bu da yaşlanma sürecini yavaşlatarak kronik hastalık riskini azaltır. 

Özellikle tip 2 diyabetlilerde, düzenli olarak tarçın tüketimi kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Tarçın ayrıca bakteri ve mantarların büyümesini engelleyerek ağız sağlığını destekler ve enfeksiyon riskini azaltır.

Kalorisavar altın sütü tarifi! Metabolizmayı ateşleyen süper güç

KALORİSAVAR KARABİBER

Yemeklere lezzet katmanın ötesinde birçok sağlık faydası olan karabiberin içeriğinde bulunan piperin maddesi sindirimi artırır ve metabolizmayı hızlandırır. Bu da vücudun daha fazla kalori yakmasına ve dolayısıyla kilo kaybına yardımcı olur. 

Anti-enflamatuar özellikleri sayesinde vücuttaki inflamasyonu azaltır. Beyin sağlığı ve sinir sistemi için önemli olan bileşenleri içerir. Ayrıca, antioksidanlar içerir, bu da vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyarak hücresel hasarı azaltır ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Kalorisavar altın sütü tarifi! Metabolizmayı ateşleyen süper güç

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın, Medicalpark, Memorial, Acıbadem internet siteleri
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...