17 Ekim 2021, Pazar 05:56

Kedi sahibi olmanın kanıtlanmış 11 faydası

Kedi sahibi olmanın kanıtlanmış 11 faydası

Kedi sahibi olan ailelerdeki çocukların daha sakin ve stressiz olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan bazı çalışmalara göre evde kedi beslemenin, kişiye sadece psikolojik yönde değil fiziksel sağlık yönünden de birçok faydası mevcut. Hatta araştırmacılar, kedi sahibi olunmasa dahi internetten izlenilen kedi videolarının bile kişiye enerji ve mutluluk verdiğini söylüyor. Bu araştırma sonucuna göre evinde kedi besleyenlerin ruh halini bir de siz düşünün... O zaman evde kedi beslemenin, başka ne gibi faydaları var,  gelin birlikte okuyalım;

Evde Kedi Beslemenin Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 11 Faydası

1) Stresi Azaltır

Evinde kedi besleyen kişiler kedileriyle vakit geçirirken günün güzelleştiğini dile getirirler. Zaten yapılan bilimsel araştırmalara göre kedi besleyen kişilerde stres ve kaygının daha az olduğu görülmüştür.

2) Mırlamasının Sağlığa Etkisi

Kedi mırlaması sadece insana huzur vermez aynı zamanda sağlığını da olumlu yönde etkiler. Yapılan bilimsel araştırmalara göre kedi mırlaması, kişinin sinirini yatıştırıp kişiye dinginlik verir. Aynı zamanda kedi mırıltısı, beyinde oksijen üretimini çoğalttığı için kişide daha fazla mutluluk hormonu salgılanmasını sağlıyor.

3) Kişinin Hayat Kalitesini Arttırır

Avustralya’da yapılan bir çalışma, kedi besleyenlerin diğer insanlara göre psikolojik olarak daha iyi hissettikleri yönünde. Evde kedi besleyenlerin çok daha mutlu, özgüvenli ve daha az gergin oldukları gözlemlenmiş. Bununla birlikte kişinin hayatında yaşadığı sorunlarla daha iyi yüzleştiği görülmüştür.

4) Kedilerin Kaliteli ve Huzurlu Bir Uyku Uyumada Etkisi

Birleşik Krallık’ta yapılan bir araştırmada, kedi sahiplerinin diğer insanlara göre daha rahat uyuduğu ve uyku kalitesini arttırdığı açıklanmıştır. Evde beslediğiniz kedinizle birlikte uyumak sizi psikolojik anlamda iyi hissettirir, böylece sakin bir kafayla uyuyarak daha verimli bir uyku çekmenizi sağlar.

5) Tansiyon Düşürücü Etkisi Vardır

Evde kedi beslemenin psikolojik anlamda faydası olduğu gibi fiziksel sağlık yönden de faydası bulunur.  Yine bir bilimsel araştırma, kediyi sevmenin, okşamanın vücudu sakinleştirdiği ve kalp atış hızını düşürdüğü yönünde. Kalp atışını düşürmesiyle bağlantılı olarak kan basıncını düşürmektedir.

6) Bağışıklık Sistemine Güç Kazandırır

Evde kedi besleyen bir kimsenin, insanlarla iletişimi artar ve depresyona girmez. Bununla birlikte kedisiyle oyun oynadığı için vücudu mutluluk hormonu salgılar, ve böylece yüzünden gülümseme eksik olmaz. Kedi beslemek kişiyi hem fiziksel hem de psikolojik anlamda mutlu hissettirdiği için de bağışıklığı düşmez. Hatta bilakis bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar.

7) Kişiye Yalnızlık Hissettirmez

Kediler hisleri oldukça kuvvetli olan hayvanlardır. Evde yalnız olduğunuzda sizi yalnız hissettirmez, üzgün olduğunuzu anladığında size varlığını hissettirerek mutlu olmanızı sağlarlar. Yalnız olduğunuzda kedinizi kucağınıza alıp okşayarak, oyun oynayarak yahut onunla konuşabilirsiniz. Çünkü yapılan çalışmalara göre kedi besleyen kişiler yalnızlıklarını kedileriyle giderdiği yönündedir.

8) Ruh Halini İyileştirir ve Depresyonu Giderir

İnsan sevdiği birini kaybettiğinde tarifi edilmez acılar yaşar. Bu acıyı azaltmanın ve insanın kendisini iyi hissedebilmesinin yollarından biri evcil hayvan sahibi olmaktır. Kediler, hisleri çok kuvvetli olan hayvanlardır, dolayısıyla kişinin zor anlarında sosyal destek görevi görürler. Sevdiğini kaybeden birçok insan, kedi sahibi olduktan sonra kendisini çok daha iyi hissettiğini söylemiştir.

9) Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcıdır

Stres, birçok hastalığın baş nedeni olmakla birlikte kişinin hayatını olumsuz etkiler. Evde kedi beslemenin faydaları arasında kişinin stresini azalttığı söylemiştik. Dolayısıyla kedi beslemek stresi azalttığından kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok hastalığın riskini de en aza indirir. Bilimsel bir çalışmanın sonucuna göre, evde kedi beslemenin çeşitli kalp hastalıkları riskini yaklaşık yüzde 30 oranında azalttığı yönündedir.

10) Evi Haşerelerden Koruma Görevini Üstlenirler

Evde kedi beslemenin faydalarından biri de, doğal böcek öldürücü olmalarıdır. Pek çok ev kedisi evdeki sinek, örümcek gibi haşereleri yok ederler. Bunları yaparken de oldukça zevk alırlar.

11) Hayatınızı Kurtarabilir

Kedilerin çok güçlü hislere sahip olduğunu bildirmiştik. Kediler hislerinin kuvvetli olmasının yanı sıra, sese ve kokuya da aşırı duyarlı hayvanlardır. Yapılan bir çalışmada, evde kedi besleyen bir kimsenin evinde gaz borusu sızdırmaya başlamış ve kedi bunu anlayıp sahibini uyandırmıştır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT