Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

‘Kesin kilo aldım’ dediğiniz an devreye giren: Mide Şişkinliği…

Video>Yaşam>‘Kesin kilo aldım’ dediğiniz an devreye giren: Mide Şişkinliği…
Mide şişkinliği hemen hemen herkesin başına gelen can sıkıcı bir sorun. Genelde çok fazla yemek yeme sonucu olan mide şişkinliği bazen daha ciddi rahatsızlıkların da habercisi olabiliyor.

Sebebi ne olursa olsun kişiye büyük bir rahatsızlık veren, gündelik hayatını direkt etkileyen bu sorun karşısında fiziksel aktivite hazımsızlık ve şişkinliğin giderilmesi için yürüyüş şart. Kısa ve düzenli olarak yapacağınız yürüyüş ile midede oluşan şişkinliği hafifletebilirsiniz.

Genellikle ağır yemeklerin ardından ikram edilen gazlı içeceklerin aslında midenize faydadan çok zararı olabilir. Gazlı içecekler fazla tüketildiğinde mide gazı daha da artar. Bu da şişkinliğe, hareketlerin kısıtlanmasına yol açabilir.

‘Kesin kilo aldım’ dediğiniz an devreye giren: Mide Şişkinliği…

Aşırı tuz tüketimi vücutta ödem oluşmasına ve mideyi rahatasız eden olumsuz etkenlere sebep olur. Buna şişkinliğin başlangıç evresi de denilebilir. Sindirim sorunları ve farklı mide rahatsızlıklarını önlemek için tuz kullanımını sınırlamak gerekir.

Sofralarımızdan eksik etmediğimiz, sağlık açısından faydalı olan bazı yiyecekler yemek sonrasında midede hazımsızlık oluşmasına neden olabilir. Sağlıklı olduğu için hem tüketilmesi gereken hem de aşırıya kaçılması sakıncalı olan fasulye, turpgiller, mercimek ve elma gibi besinler şişkinliğe yol açabilir.


Editör : Sevim Kipritçi