Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Keskin zekâ testi: Farklı adamı 6 saniyede bulanların gözlem gücü nefes kesiyor!

Mavi Kadın>Keşfet>Keskin zekâ testi: Farklı adamı 6 saniyede bulanların gözlem gücü nefes kesiyor!

Optik illüzyonlar insan beyninin nasıl çalıştığına dair önemli bilgiler sunuyor… Bizde sizin için nefes kesici harika bir optik illüzyon hazırladık. Yüzlerce aynı adamın arasında farklı adamı 6 saniyede tespit edenin zekâsı nefesleri kesiyor! Şimdi gözlem gücünüzü test etme zamanı!

Algı uzmanları optik illüzyon testlerinde süreyi aşmadan cevaba ulaşmayı hedefliyor.
Algı uzmanları optik illüzyon testlerinde süreyi aşmadan cevaba ulaşmayı hedefliyor.

İnternette dolaşırken karşısına çıkan optik illüzyonlar aslında bir tesadüf değil. Onlar sosyal medyanın her yerinde. Zekanızı ve görsel yeteneğiniz ne kadar iyi olduğunu görmeniz için size sunuluyor. Hem eğlenceli vakit geçirmenize olanak sağlıyor hem de beyin egzersizi yapmanın en kolay yolu diyebiliriz.

Söz konusu optik illüzyon görselinde yüzlerce aynı adamın arasına gizlenmiş farklı bir adam var. Hedefiniz 6 saniye içinde adamı tespit etmeye çalışmak olacak. Şimdi, hazırsanız 6 saniyelik sürenizi başlatın ve farklı olan adamı bulmak için tüm gayretinizi gösterin.

Keskin zekâ testi: Farklı adamı 6 saniyede bulanların gözlem gücü nefes kesiyor!

FARKLI ADAMI 6 SANİYEDE BULANLAR PARLAK ZEKAYA SAHİP

Optik illüzyonların insan beynini nasıl etkilediğini inceleyen araştırmacılar, beynin farklı bölümlerinin optik illüzyonlara nasıl tepki verdiğini gösteren bir dizi deney geliştirdiler.

Optik illüzyonu çözerken görselde farklı adamın olmadığına inanan insanlar çözümü gördüklerinde hayrete düşüyor! Yüzlerce pembe giysili adamların arasında biri farklı. Şimdi resme dikkatlice odaklanın ve asla pes etmeyin.

Zaman akıyor…

3…2…1…0.

Şimdi dur

Farklı adamı 6 saniyede bulabildiniz mi?

Yüzlerce aynı adam arasında ayrı olan adamı bulduysanız tebrikler. Gözlerinizin çok keskin olduğunu söyleyebiliriz ve siz bir optik illüzyon dehasısınız.

Farklı adamı bulamayanlar kaçıncı saniyede bulduklarını yorum kısmına yazabilirler.

Hâlâ bulmakta sorun yaşıyorsanız çözümünü aşağıda kırmızı halka içinde gösterdik.

OPTİK İLLÜZYONUN ÇÖZÜMÜ

Keskin zekâ testi: Farklı adamı 6 saniyede bulanların gözlem gücü nefes kesiyor!

Algı ve bilişin farklı yönlerini keşfetmek için kullanılan optik illüzyonların birçok türü var. Sosyal mecralarda sıklıkla paylaşılan optik yanılsama çeşitlerini sıralayalım:

GEOMETRİK İLLÜZYONLAR

Kare, üçgen ve daire gibi geometrik şekilleri ve çevrelerine bağlı olarak nasıl boyut veya şekil değiştirdiklerini içeriyor.

BELİRSİZ İLLÜZYONLAR

Birden fazla şekilde görülebilir ve beyin farklı yorumlar arasında seçim yapmak zorunda bırakır. Örneğin ünlü "ördek-tavşan" illüzyonu ya ördek ya da tavşan olarak görülebilir.

HAREKET İLLÜZYONLARI

Hareketsiz resmi hareket ediyormuş izlenimi verebilir. Örneğin sabit görüntülerin hareket ediyormuş gibi göründüğü "dönen yılanlar" illüzyonu yaygındır.

RENK İLLÜZYONLARI

Renklerin göze nasıl göründüğünü içeren optik illüzyonlar. Örneğin, "dama gölgesi" yanılsaması, çevreleyen gölgeler nedeniyle aynı renkte görünen, farklı gri tonlarında iki kare gösterir ve göz yanılmasına neden olur.

DOKUNSAL İLLÜZYONLAR

 Bir kişinin lastik eli kendisininmiş gibi hissettiği "lastik el" illüzyonu gibi dokunma duyusunu içerir.

BİLİŞSEL İLLÜZYONLAR

Beynin kırmızı mürekkeple yazılmış "mavi" kelimesini okumak gibi çelişkili bilgileri işlemek için mücadele ettiği "Stroop etkisi" gibi bilgileri yorumlama biçimini içerir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...