Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kısa sürede kilo verdiren bu diyet çok konuşuldu! Sağlığından olan da var memnun kalan da...

Mavikadin>Diyet>Kısa sürede kilo verdiren bu diyet çok konuşuldu! Sağlığından olan da var memnun kalan da...

Hollywood diyeti ünlüler dünyasını ikiye böldü. Kısa sürede düzenli bir şekilde uygulandığında 12 kilo verdiren bu diyet çeşidi kimini zayıflattı kimini de sağlığından etti… Hollywood diyeti nasıl olur, neler yenir gibi soruların cevabı haberimizde yer alıyor.

Kısa sürede kilo verdiren bu diyet çok konuşuldu! Sağlığından olan da var memnun kalan da...

Hollywood diyeti ne kadar güvenli? Bu diyet sahiden zayıflatıyor mu, yoksa öldürüyor mu? Ünlü isimlerin tercih ettiği bu diyet gerçekten tehlikeli mi?

Kilo bir sorun haline geldiğinde hepimizin ilk tercihi diyet olur. Diyetten beklenen ise kısa zaman içerisinde ideal kiloya ulaştırmasıdır. Bu beklentiyi gerçekleştirmek uğruna karşılaşabileceğiniz pek çok diyet türü vardır. Diyet çeşitlerinden özellikle kilo alıp verme konusunda sürekli değişim yaşayan ünlülerin Hollywood diyeti dikkat çekmeye başladı.

Ünlü simaların her adımı hayranları tarafından benimsendiği için Hollywood medyasından yansıtılan bu diyetin popülerlik kazanması çok sürmedi. Öyle ki haber köşeleri, sosyal medya paylaşımları çok sık Hollywood özel diyetinden bahseder oldu.

Kimi ünlülerin bu diyet ile istediği kiloya ulaştığı kimi ünlülerin de sağlık sorunları yaşadığını gözlemlenmiştir. Bu nedenle bu diyet popülerlik kazansa da birçok kişi hakkında endişe duyuyor. Şimdi gelin bu diyete dair merak edilenleri beraber öğrenelim.

HOLLYWOOD DİYETİ NASIL OLUR?

Ünlü yazar Jamie Kabler tarafından oluşturulan ve 3 ana ile 1 ara öğün üzerinden devam ettirilen beslenme şekli Hollywood diyeti olarak ifade edilir. Kabler’in ‘The Hollywood Cookie Diet: The First Delicious Way to Lose Weight!’ adlı kitabında bahsettiği diyetin asıl amacı kilo vermenin kolay ve lezzetli yönünü öne çıkarır;

- Gün içerisindeki öğünlerinizi üçe bölerek ayrıca kurtarıcı bir ara öğün eklenmiştir.

- Günün ilk saatlerinde başlayacağınız öğünlere 18.00’dan sonra devam edemiyorsunuz.

- Her türlü atıştırmalıklarınız ise 20.00 itibariyle devam etmemelidir. 

- Haftada en az 5 gün devam edilmesi gereken 30 günlük bir diyettir.

- Beslenmenin yanında günde en az 30 dakika süren egzersizlerle diyetinizi desteklemelisiniz.

Neredeyse tüm besin kaynaklarının kullanıldığı ancak belli sınırların uygulandığı bir oluşumu vardır. Kilo verdirmekle birlikte cildinizi temizler, vücudunuzu gençleştirir, toksinlerden kurtulmanızı sağlar.

HOLLYWOOD DİYETİNDE NELER YENİR?

Hollywood diyeti içeriğinde; et, şeker, un, yağ, süt ve süt ürünleri ile yağlı yiyecekleri sınırlamıştır. Tamamen besin yasağı getirmeden sınırlandırma yaparak tüketimi meyve ve sebze üzerine yoğunlaştırmaktadır. Diyeti oluşturan besin değerleri içerisinde de;

-Ananas

-Elma

-Patates

-Havuç

-Portakal

-Kayısı

-Şeftali

-Muz püreleri

-Üzüm suyu konsantreleri yer alır.

 

Diyet esnasında su tüketiminin çokça önemi olmakla arıtılmış su kullanılması da gereklidir. Ayrıca bazı takviye vitaminler de kullanılır. Bunlar daha çok;

-A, D, C ve E vitaminleri

-B1, B2, B6, ve B12 vitaminleri

-Niasin

-Folik asit

-pantotenik asit takviyeleridir.

Yukarıda belirtilen tüm besin kaynakları ve vitamin takviyeleri diyette günlük alınması uygun görülen %75’lik beslenme bölümünü oluşturur.

HOLLYWOOD DİYETİ SAĞLIKLI MI?

Hollywood diyeti üzerinden genel sağlık değerlendirmesi yapıldığında içeriğinde besinlerden kaynaklı yeterli miktarda protein ve yağ alımı sağlayamadığını görülür. Bu nedenle vücudunuzun düzgün çalışmasına ve enerji üretimine olumsuz etkileri olur. Eğer bağışıklığınız kuvvetliyse ve kilo vermekle protein, yağ eksikliğiniz olmayacaksa kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Her diyette olduğu gibi Hollywood diyetinde de uygulayacak kişinin bazı sağlık taraması yapması uygundur. Vücudunuzun hangi ürüne alerjisi var ya da almanız gereken vitaminler nelerdir, bilmelisiniz. Bunun yanında bir uzman doktor tarafından onaylanmayan hiçbir diyeti de uygulamamalısınız.

HOLLYWOOD DİYETİ İLE KAÇ KİLO VERİLİR?

Hollywood diyeti için belirlenen süreye ve aşamalarına adım adım uyum sağladığınızda 12 ile 16 kilo vermeniz mümkündür. Toplum arasında da kısa sürede hızlı kilo verdiren diyet olarak kabul görülür. Fakat kilo veriminde vücut yapınızın ve metabolizmanızın etkilerini de vardır.

İdeal kilonuza ulaşırken aynı zamanda sağlığınızın da etki altında kaldığını unutmayın. Popüler olarak duyduğunuz tüm diyetler için öncelikle vücudunuzu tanımayı ve doktor onayı almayı da ihmal etmeyin.

BU DİYET İLE 17 KİLO VERMİŞTİ

Ünlü oyuncu Cevahir Özkan’ın Hollywood diyetini uygulayarak çeşitli sağlık sorunları yaşadığı son zamanlarda gündemi meşgul eden haberler arasında yer alıyor.  Amacı 5-6 kilo vermek olan oyuncunun kontrolü kaybettiği ve hastaneye yattığı gündeme gelmişti. Ufuk Özkan bu diyet ile kısa zaman içerisinde 17 kilo vermişti. 

 

Kullanılan Kaynaklar

acikerisim.sakarya.edu.tr

Kaynak : mavikadin.com, acikerisim.baskent.edu.tr, dergipark.org.tr
Editör : Ezgi Sezer
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...