Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kıyafetlerde Elbiseden Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Mavi Kadın>Yaşam>Kıyafetlerde Elbiseden Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yemek pişirirken ya da yemek yerken yanlışlıkla elbisemize yağ sıçrayabilir. Bu zorlayıcı bir leke olsa da, pratik yöntemlerle hemen giderilmesi mümkündür. Bu yöntemleri elbisenizdeki kurumuş yağ lekelerini çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

Kıyafetlerde Elbiseden Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar

Yemek pişirirken ya da yemek yerken yanlışlıkla elbisemize yağ sıçrayabilir. Bu zorlayıcı bir leke olsa da, pratik yöntemlerle hemen giderilmesi mümkündür.

Bu yöntemleri elbisenizdeki kurumuş yağ lekelerini çıkarmak için de kullanabilirsiniz.

1.Yöntem

Kıyafetinize yağ lekesi bulaştı ve kuruduysa öncelikle yapmanız gereken, bu lekenin üzerine bulaşık deterjanı ya da sıvı sabun dökmektir. Sonra orayı güzelce çitilemeniz gerekir. Bu sayede giysinizdeki o inatçı leke kolayca çıkacaktır.

2.Yöntem

Lekeli giysi veya kumaş düz bir yüzeye serilir. Ardından lekenin olduğu bölgeye nişasta serpiştirilir. 1 saat beklemeye bırakılır. Nişasta, yağ lekesini kıyafeten ayıracaktır. 1 saat sonra lekelenmiş kısma bir miktar bulaşık deterjanı sürülür ve ovalanır ya da çitilenir. Son olarak kumaş iyice durulanır. Yağ lekelerinden kurtulma hususunda en etkili bir diğer yöntem un kullanmaktır. Nişasta yerine bunu tercih etmek de mümkündür.

3. Yöntem

Kıyafete bulaşan yağ lekesini çıkarmak su+karbonat karışımıyla da mümkündür. Karbonata azıcık su eklenir. Macun hâline getirilip lekeli yer temiz bir fırça ile bir güzel fırçalanır. Karbonatı fazla dökmek lekenin daha çabuk çıkmasında büyük rol oynayacaktır.

Şu yöntem de uygulanabilir: Lekelenen bölgeye karbonat dökün. Üzerine su sıkıp 30 dakika bekletin. Sonra yağlı kısmı fırçalayın. Böylelikle yağ lekesi ortadan kaybolacaktır.

4. Yöntem

Saç spreyi de yağ lekelerini giderme konusunda iyi bir çözümdür. Giysinin leke olan yerine saç spreyi püskürtüp birkaç dakika öyle bırakın. Yağ lekesinin dakikalar içinde nasıl bu kadar kolay çıktığına şaşıracaksınız. Ancak bu, çoğu zaman hafif yağ lekelerinde işe yarar. Yine de o elbiseyi yıkamak gerekir.

5.Yöntem

Yağ lekesi çıkarma yolları arasında tuz basmak da vardır. Fakat leke bulaşır bulaşmaz, hiç vakit kaybetmeden bunu yapmak lâzımdır. Aksi takdirde faydası olmayabilir. Tuz koyulduktan sonra 20 dakika böyle kalmalıdır. Makineye atılıp güçlü bir deterjanla yıkanır. Leke tamamen yok olacaktır.

6.Yöntem

Lekenin üstüne bulaşık deterjanı dökülerek makinede yıkanabilir. Basit gibi görünse de yeni oluşan lekelere karşı gayet başarılıdır. Ancak leke uzun bir süre önce meydana gelip kuruduysa biraz uğraşmanız gerekebilir.

7.Yöntem

Yağ lekesi çıkarma işlemi bebek pudrasıyla da gerçekleştirilebilir. Mümkün olduğunca erken müdahale edilmelidir. Lekelenen yere bolca mısır unu, tuz veya bebe pudrası serpilir. Bölgeye nüfuz etmesi için biraz beklenir. Bebek pudrası döküldüyse orası kaşık ile kazınmalıdır. Geri kalan lekeye de bulaşık deterjanı uygulanmalıdır. Diş fırçasıyla daireler çizerek fırçalanmalıdır. Sonra durulanıp makinede yıkanmalıdır. Ardından açık havada kendi kendine kurumaya bırakılmalıdır. Leke temizlenmeden o kumaş veya giysi kurutma makinesi kullanılmamalıdır. Yoksa leke daha derine işleyebilir.


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...