Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kızım, Oğlum Kilo Almıyor, Bebeklerin Kilo Almaması Problemi

Mavikadin>Anne çocuk>Kızım, Oğlum Kilo Almıyor, Bebeklerin Kilo Almaması Problemi

Her anne baba, her ebeveyn bebeklerinin normal kiloda ve sağlıklı olmasını ister. Ancak “ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 aylık bebeğim  kilo almıyor”

Kızım, Oğlum Kilo Almıyor, Bebeklerin Kilo Almaması Problemi

Her anne baba, her ebeveyn bebeklerinin normal kiloda ve sağlıklı olmasını ister. Ancak “ 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 aylık bebeğim  kilo almıyor” diye bu durumdan muzdarip olan pek çok anne de vardır. İşte bu hususta Çocuk Doktorlarına sorulan sorular ve cevapları;

Sual: 5 aylık bebeğim var doğum kilosu 3750 şuan 6400 gram. Boyu 66 cm. Kilo alamadığı için doktora götürdük, doktor fantomal diye özel mama yazdı. Bebeğim çok az kilo alıyor ayına göre zayıf bir bebek.  4,5 aylıkken alttan iki dişi çıktı. Şimdi üst damağı da şişti. Ateş, ishal huysuzluk yok ama kilo alamıyor. 6.ayında ama dört aylık bebek gibi. neden kilo almıyor? Mama vermedim anne sütü alıyordu. Yeni yeni aptamil kaşık mamalarına başladık. Kilo alamamasının nedenleri nelerdir?  Doktora götüreceğim. Yaptırmam gereken tahliller nelerdir? (1ayda aldığı kilo 500 600 gr)

CEVAP:

 Yrd.Doç.Dr. Seydi Battal Gölgeli’nin cevabı: ( Bence önce titiz bir muayeneden geçirilmeli ve kan ve idrar tahlilleri yaptırılmalı. Eğer bir anormallik bulunursa tedavi edilmeli. Aylık 500-600 gramlık büyüme az olsa da anormal değil. Fantamalta ihtiyacı olduğu konusunda henüz emin değilim. Tahlil sonuçları çıktığında bu konunun değerlendirilmesi daha uygu olur.)

Sual: Oğlum 8 aylıkken 9,50 kg, 2 yaşında 10 kilo idi. Sonra gittikçe kilosu düştü. Yapılan kan testleri ve çekilen akciğer filmlerinde de bir şey çıkmadı. Ama bir türlü kilo almıyor. Yeme isteği son derece az. Her şeyi deniyoruz fakat çok iştahla yediği bir yiyecek yok. Durum böyle olunca artık endişelendiğim için başka bir problem olduğuna inanmaya başladım. Hangi doktora götürmeliyim ne gibi testler yaptırmalıyım?

CEVAP

Uzm.Dr. Adem Kutanis’in cevabı:  (Çocuk Endokrinolojisi  yani Çocuk büyüme gelişme bölümüne gitmeniz iyi olacaktır.)

Sual: Kızım 3,5 yaşında 97cm ve 12,8 kg. Son 4 aydır kilo almıyor.(Sıcaklarla beraber su kaybından mı bilemiyorum.)İştahı yok. Nadiren bizimle beraber yemek yiyor. Genelde çikolatalı bisküvi veya patates cipsi gibi yiyeceklerle öğün geçiştiriyor. Bizle niye yemediğini sorduğumuzda ağzının kenarlarının kirlendiğinden yemek yemediğini söylüyor. Ne önerirsiniz?

CEVAP

Diyetisyen Hamide Ataman’ın cevabı:  (Kızınızın boyu için 50. persentil 98.5 cm, yani yaşına göre 1.5 cm kısa ve boyuna göre ortalama 14 kg olmalı. Bu durumda yaşına göre biraz geriden takip ediyor diyebiliriz. Öncelikle enerji içeriği yüksek, ancak besin değeri olmayan, besin öğelerinden yoksun bisküvi, cips, şekerleme vb besinlerin tüketimini sınırlamalı, mümkünse kaldırmalısınız. Çünkü bu besinler yüksek enerjili olduğu için iştahı azaltıp, asıl yemesi gereken vitamin, mineral, proteinden zengin besinleri yemesine engel oluyor. Bu tür besinler yerine meyve, evde hazırlanmış meyveli ya da sütlü tatlı tercih edilebilir. Yumurta, peynir, et/tavuk/balık, sebze ve meyve gibi besin öğelerinden zengin besinlerin tüketimini özendirmelisiniz. Bunu yaparken abur cuburlardan uzak durmasını sağlamalısınız.)

Sual: 13 aylık oğlumun kilosu 3-4 aydır 10,5 kg. Bu normal mi? boyu 77 cm. çok güzel yemek yiyor, iştahı iyi, her şeyi yiyor ama kilo almıyor. 2 hafta boyunca supra vit verdim ama bir değişiklik olmadı. Siz ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Uzm.Dr. ramazan Özen’in cevabı: (Çok yiyor kilo almıyorsa ya tartı yanlış ya da serbest t4-tit tahlili(şeker atılımı var mı)ve 6 saatlik açlık kan şekeri baktırmanızı gerektiren bir durum var...boy ve kilo çok güzel. 9-15 ay arası her ay 250-300 gram alması beklenir.)

Sual: 19 aylık bir oğlum var 10.8 kg, boyu 86 cm.4-5 aydır aynı kiloda. İştahsızlık problemimiz var. Ne önerirsiniz?

CEVAP

Uzm.Dr. Asaf Güven’in cevabı: (Oğlunuzun boyu uzun kilosu da normal sınırlara giriyor. Çocuklar bazı aylarda kilo almayabilir.4-5 ay almama uzun süre. Bu nedenle muayene olup tahlillerinin yapılması gerekir.)

Sual: Kızım 12 aylık. Dişleri çıktığı halde kaşık ile bir şey yemiyor.2 aydır 10 kg, iştahı da yok.  500ml mama ile akşam ediyor ne önerirsiniz?

CEVAP

Uzm.Dr. Murat Aydın’ın cevabı: (Kilosu iyi olup diş çıkarmalarda iştah az olur ve de kilo alımı durabilir. Sorun yok, zorla beslemeyin.)

Sual: Oğlum 1 hafta sonra beşinci ayına girecek ve 4 kilo 400 gr. kilo almıyor. Doktor protifar diye bir mama önerdi kullanmalı mıyım?

CEVAP

Uzm.Dr. Süheyla Gör’ün cevabı: (4 aylık bir bebek için 4,400gr düşük bir kilo. Doğum kilosunu bilmek isterdim. Emziriyorsanız ve çalışmıyorsanız ek besin vermeniz doğru olmaz. Bu bebekte idrar yolu enfeksiyonu veya başka bir hastalık aranmalı. Bu kilo oldukça düşük; sorunun mama ile düzelmesini beklemiyorum.)

Sual: 3340 gr doğan bebeğim şuan 6,5 aylık 5300gr. yavaş kilo alıyor. Ek gıda beslenmesine geçtik. İdrar, böbrek ultrasonu ve kan tahlili yapıldı. Biraz kansızlık olduğu tespit edildi. Onun dışında bir sorun yok. Ne yapmalıyım?

CEVAP

Uzm.Dr. Atilla Ersen’in cevabı: (Büyüme diyagramına baktığımda bebeğinizin kilosu ayına göre normal sınırın altında olduğu görülüyor. Bu durumda yapmanız gereken, çocuk endokrinolojisi ile görüşüp daha sonrasında onların da önerileriyle büyümesinin ciddi anlamda takip edilmesi veya altta yatan herhangi bir durum varsa ortaya konarak tedaviye gidilmesi olmalıdır.) 

Bebeklere Kilo Aldıran Tarifler (En Lezzetli, Kilo Aldırıcı Tarifler) Tıklayınız

Bebeklerde Gaz Yapmayan Mama Markaları İçin Tıklayınız

Gece Uyumayan Bebek İçin Ne Yapmalı? Çocuk Doktorları Cevaplıyor

3,4,5,6,7,8,9,10,11,12 Aylık Bebekte Öksürüğe Bitkisel Çözüm Tıklayınız

Bebekler Hangi Ayda Kaç Kilo Olmalı Ve Boyları Kaç Olmalıdır? Tıklayınız


Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
4 Görüş
Sevinç yürekli22 Eylül 2023 - 21:45
3 aylık kızım var 4150 gram doğdu daha yeni 6 kg oldu şu an da da mama reddi yapıyor
Seher Belet 04 Temmuz 2023 - 22:43
Merhabalar benim üç çocuğum var üçünde yeni biri dört biri sekiz biride on yaşına bastı ama yaşlarına göre hem boy hemde kiloda çok geriler neyapmam gerekiyo lütfen yardımcı olurmusunuz
Esmer 14 Şubat 2023 - 01:39
İyi akşamlar benim oğlum 2 890 kg doğdu biotinizdan eksikliği var tedavi görüyor şuan 7 buçuk aylık ve 7 kilo cok az ayına göre ve doğduğundan beri ishal çocuk doktoruna götürdüm tahlil tuttu birey yok dedi gastroloji ye sevk etti ona da götürdün o da bisey yok dedi ve alerji doktoruna sevk etti ve biz 4 aydır randevu almaya çalışıyoruz hiç bi şekilde yok bende ondan bundan bilgi almaya çalışıyorum ne olur bana net bi bilgi verin kilo alması için vereceğiniz bu tavsiye var mı şimdiden teşekkürler
Zekiye 18 Ocak 2023 - 01:28
Oğlum 6 aylık 2800 doğdu ama topuk kanında 2200 düştü şimdi ise 5900 kilo sma mama kullanıyorum çok moralim bozuluyor boyu 74 cm acil yardım lazım lütfen
Sonraki Haber Yükleniyor...