Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Klima satın alırken nelere dikkat etmeli? Performansı en yüksek klimayı almak için 10 öneri

Mavikadin>Tekno kadın>Klima satın alırken nelere dikkat etmeli? Performansı en yüksek klimayı almak için 10 öneri

Klima günümüzde artık lüks olmaktan çıktı, ihtiyaç haline geldi. Çoğumuz uzun saatlerimizi ofis, büro, ev gibi kapalı ortamlarda geçiriyoruz, bu nedenle yazın serinlememize kışın ise ısınmamıza yardımcı olacak bir cihaz talep ediyoruz. Peki klima alırken nelere dikkat etmeli? Klimanın hangi özelliklerine göz önünde bulundurmalı?

Klima satın alırken odanın büyüklüğü, klimanın satış ve servis ağı, garanti süresi mutlaka göz önünde bulundurulmalı.
Klima satın alırken odanın büyüklüğü, klimanın satış ve servis ağı, garanti süresi mutlaka göz önünde bulundurulmalı.

Sıcakların kendini iyiden iyi hissettirdiği şu günlerde klimaya talep yoğunlaştı, klima satışları arttı. Hem bu yaz serinleyip hem de kışa ısınmak isteyenler, bütçesine ve beklentilerine en uygun klimayı bulabilmek araştırmalar yapıyor. Klima satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar şunlardır:

KLİMA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Günümüzde piyasada farklı özelliklerde pek çok klima satışta. Doğru klimaya karar verebilmek için bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. İşte dikkat edilmesi gerekenler:

ODA BÜYÜKLÜĞÜNE DİKKAT ETMELİ

Klima seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken şey hiç şüphesiz odanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmak olmalı. Klimanın kapasitesi kullanılan alan için uygun değilse doğal olarak beklediğiniz performansı alamazsınız. Klimalar 12.000, 15.000 ve 18.000 BTU olarak satıştadır. Odanızın büyüklüğü arttıkça satın almanız gereken BTU oranı da artmalıdır. 12 m2 olan bir odayı soğutacak klima ile 40 m2 olan bir odayı soğutacak olan klima aynı değildir. Örneğin odanız 20 m2 ise 12.000 BTU klima seçmeniz gerekirken 40 m2 ve daha büyük odalar için 18.000 veya 24.000 BTU klima uygun olacaktır. Kaç BTU klima satın almanıza karar veremiyorsanız satın almak istediğiniz klima markasını arayıp ücretsiz keşif yaptırabilirsiniz, size almanız gereken klimayı bildireceklerdir.

YORUMLARI İNCELEMELİ

Klima seçiminde mutlaka internet üzerindeki yorum ve şikayetleri okumalısınız. Beğendiğiniz klima modellerini not alıp bunları internette araştırabilir, yorumlarını inceleyebilirsiniz.

MONTAJ VE SERVİS AĞI YAYGIN OLMALI

Evim Dergisi'nin haberine göre klima seçiminde bilinen markaları tercih etmek montaj ve servis ağı açısından oldukça önemli. Pek duyulmamış bir marka klima seçmek yedek parça bulmanızı zorlaştıracağı gibi, montaj ve diğer hizmetler konusunda da sorun yaşayabilirsiniz.

A SINIFI KLİMALARI TERCİH ETMELİ

Klima çok elektrik yakan cihazlardan olduğundan elektrik tüketimini minumum yapan “A” sınıfı ve inverter teknoloji klimaları tercih etmeli. Hatta “A+,A++,A+++” modeller daha iyi olacaktır. “A” harfinin yanında ne kadar “+” varsa klimanın enerji tüketimi daha az olacak fatura daha düşük gelecektir. Baymak Klima Akademi Direktörü Mustafa Bozkurt klima seçiminde şu öneride bulundu: “Hem verimlilik hem de enerji tasarrufu için en az A+ ve üzeri enerji sınıfındaki inverter özellikli SEER ve SCOP değerleri yüksek cihazlar tercih edilmeli. SEER ve SCOP değerleri ne kadar yüksek olursa ünite o kadar verimli çalışır ve elektrik tüketimi de düşük olur.”

KLİMA TİPİ İHTİYACA UYGUN OLMALI

Piyasada salon tipi klimalar, duvara monte edilebilen, split klimalar veya merkezi klima sistemleri gibi farklı klima türleri satışta. İhtiyacınızı göz önünde bulundurarak klima tipini seçebilirsiniz. Örneğin soğutacağınız yahut ısıtacağınız alan çok büyükse salon tipi klimalar sizin için uygun olacaktır.

Klima satın alırken nelere dikkat etmeli? Performansı en yüksek klimayı almak için 10 öneri

HAVA FİLTRELEME ÖZELLİĞİ OLMALI

Gelişen klima teknolojisi ile birlikte sadece iklimlendirme yapmakla kalmayıp, havayı temizleyen modeller de arttı. Bu tarz modeller, koku giderme özelliği ile birlikte ortamdaki bakterileri de yok edebiliyor.  Satın alacağınız klimanın mutlaka hava filtreleme özellikte olmasını dikkat edin. Bu klimalar havadaki partikülleri, tozun, polenin, alerjenlerin ve diğer kirleticilerin azaltılmasına yardımcı olmak için tasarlanmış filtrelerdir. Bu sayede odanız serinlerken yahut ısınırken daha hijyenik bir ortam elde edebilirsiniz.

SESSİZ ÇALIŞMALI

Klima satın alırken dikkat edilmesi mutlaka gerekli bir diğer husus da sessiz çalışması. Gürültülü çalışan klimalar kişinin yaşam kalitesini çok düşürüyor, rahatsız edici oluyor. Bu nedenle klimanın desibel miktarına dikkat etmeli. Klimalardaki desibel oranı 20 ila 40 arasında değişmekte. 20 ve 20 desibelin altındaki klimalar sessiz çalışırken 40 ve üstü klimalar ise yüksek sesle çalışacaktır. Düşük desibel ile çalışan klimaları seçmek oldukça önemli.

GARANTİ SÜRESİ

Klima tercihi yaparken bir diğer önemli husus da garanti süresi. Garanti süresi uzun cihazlar tercih edilmeli, bu garantinin tüm ürünü koşulsuz olarak kapsadığına dikkat edilmeli.

KLİMA SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DİĞER HUSUSLAR;

Klima fiyatına montajın dahil olmasına özen göstermeli, kendi kendini temizleme, sessiz çalışma (silence) özelliğine sahip olmasının yanı sıra; nem alma, ECO modu, Wi-Fi ile uzaktan kontrol gibi özelliklere sahip olmalı.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Tekno Kadın
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Çalışan anneler, aktif kariyer sahibi genç kadınlar veya birden fazla işi ve sorumluluğu olanlar… Hepimiz için ortak olan şey, zamana karşı yarışıyor oluşumuz. Gün içerisinde işlerimize yetişmeye çalışırken kendimize ayıracak vakti bulmak çoğunlukla imkânsız hale geliyor. Sizin için kişisel bakımınıza vakit ayırmayı hem kolaylaştıracak hem eğlenceli hale getirecek hızlı ve etkili yöntemleri listeledik.
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Tekno Kadın
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, pratik atıştırmalıkların kurtarıcısı olan tost makineleri artık sadece ekmek kızartma işlevinden çok daha fazlasını sunuyor. Tost makinesi markaları arasından seçim yaparken hangi özelliklere dikkat etmeliyiz? Hangi markalar güvenilir ve dayanıklı ürünler sunuyor? İşte tüm bu soruların cevaplarına göz atacağız.
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Tekno Kadın
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Kadınlar için hediye seçimi karmaşık bir süreç olabilir ve hediyenin özel ve anlamlı olmasını isteriz. Ancak, bir erkeğe hangi hediyenin beğenileceğini belirlemek bazen zor olabilir. İşte bu noktada, burçlara göre hediye rehberi devreye giriyor. Her burcun kendine özgü bir karakteri bulunmaktadır ve bu karakterlere uygun hediyeler seçmek, karar verme sürecinizi kolaylaştırabilir. Burçlara göre hediye seçimleri, alıcıya özel ve düşünceli bir armağan sunma fırsatı tanır. İşte Burçlara göre erkeklere alınabilecek hediyeler… 
Sonraki Haber Yükleniyor...