Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kod adı E951! O tatlandırıcı kanserojen ilan edilecek! Yoğurt, kola, sakız ve ketçapta kullanılıyor…

Mavi Kadın>Yaşam>Kod adı E951! O tatlandırıcı kanserojen ilan edilecek! Yoğurt, kola, sakız ve ketçapta kullanılıyor…

Şekerden daha tatlı olan yapay tatlandırıcı aspartamın sağlığa zararlı olduğu iddiaları konuşuluyor.

Kod adı E951! O tatlandırıcı kanserojen ilan edilecek! Yoğurt, kola, sakız ve ketçapta kullanılıyor…

Aspartam dünyanın en yaygın yapay tatlandırıcılarından biri. Coca Cola'nın diyet içeceklerinden çikolata ve sakızlara birçok gıda ürününde bulunuyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün Aspartam ile ilgili kanserojen olduğuna dair iddialar endişe uyandırdı. Peki aspartam nedir? Aspartam hangi ürünlerde var? Aspartam neden zararlıdır?

ASPARTAM NEDİR?

Aspartam birçok gıda ve içecek ürününde bulunan, şekerden 180 kat daha tatlı ve tüm dünyada yaygın şekilde kullanılan bir tatlandırıcı çeşidi. Kimyasal formülü aspartil-fenilalanin-1-metil ester bir tür tatlandırıcı.

İlk kez James M. Schlatter tarafından 1965 yılında keşfedilmiştir. ABD'de 1974'te kullanımının onaylanmasının ardından Dünya Sağlık Örgütü ile Gıda ve Tarım Örgütü’nün Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesi JECFA’ya göre günlük limitler dahilinde tüketilmesi güvenli maddeler içindeydi.

Kod adı E951! O tatlandırıcı kanserojen ilan edilecek! Yoğurt, kola, sakız ve ketçapta kullanılıyor…

ASPARTAM HANGİ ÜRÜNLERDE VAR?

Aspartam, kola ve diyet içeceklerin birçoğunda, meşrubatlarda, meyveli yoğurt ve sütlerde, kahvaltılık gevreklerin içerisinde ve hazır tatlılarda, diyabet hastalarının kullandığı neredeyse tüm gıdalarda ve ketçap gibi soslarda bulunuyor.

ASPARTAMIN ZARARLARI NELERDİR?

Aspartam içeren gıdaların başta kanser olmak üzere sağlık sorunlarına yol çatığı iddiaları yıllardır konuşuluyor. Bazı bilim insanlarına göre, beyin tümörü, zekâ geriliği, kalp ve kanser hastalıklarına neden oluyor ancak bunlar FDA tarafından onaylanmış değil. Bu iddiaları destekleyecek herhangi bilimsel kanıt olmadığı için günlük limitler dahilinde tüketilmesi güvenli maddeler içinde yer alıyordu.

 Aspartamın, sıçanlar ve maymunlar gibi memelilerde büyük mal nöbetlerine ve beyin kanserlerine neden olduğu biliniyor. Genel olarak kabul gören bilimsel kanıtlar, aspartamın güvenli bir şekilde tüketilebileceğini desteklerken, bazı akademisyenler hala tatlandırıcının güvenliği konusunda şüphelerini dile getirmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü'nün aspartamla ilgili yapacağı açıklamalar ve yeni bilimsel çalışmalar, bu konudaki tartışmalara ışık tutacaktır.

Kod adı E951! O tatlandırıcı kanserojen ilan edilecek! Yoğurt, kola, sakız ve ketçapta kullanılıyor…

KANASOREJEN İLAN EDİLMESİ BEKLENİYOR

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kanser araştırma birimi Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (IARC), birçok gıda ürününde kullanılan aspartamı “insanlar için muhtemelen kanserojen” kategorisinde listeleyecek.

DSÖ, aspartamın güvenliğini yeniden değerlendirmek için iki toplantı düzenlemiş ve tatlandırıcı hakkında yeni uyarılar duyurabileceğinin sinyalini verdi.

Yapay tatlandırıcılarından aspartamın Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanserojen madde olarak ilan edilmesi bekleniyor.

14 TEMMUZ'DA AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

DSÖ'nün Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzman Komitesi aspartam hakkındaki bulgularını, Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın kararını açıkladığı gün, yani 14 Temmuz'da kamuoyuna duyurması bekleniyor.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...