Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Köftenin lezzetini kaçıran 5 hata! Köfte kuru kalıyor ve çabuk bayatlıyor

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>Köftenin lezzetini kaçıran 5 hata! Köfte kuru kalıyor ve çabuk bayatlıyor

Köfte pişirirken ev hanımları bu hataları sürekli yapıyor. Bu yanlış köftelerin iyi pişmemesine ve kuru kalmasına neden oluyor.

Köftenin lezzetini kaçıran 5 hata! Köfte kuru kalıyor ve çabuk bayatlıyor

Köfte, Türk mutfağının en çok tüketilen et ürünlerinin başında gelir. Sadece ev, anne, kasap köftesi değil aynı zamanda hamburger köftesi de en yaygın türlerindendir. Ancak evde anne köfte pişirilirken yapılan bazı hatalar hem köftenin lezzetini doğrudan etkiliyor hem de kuru kalmasına neden oluyor. Haliyle ortaya da hoş bir görüntü çıkmıyor. Peki iyi ama ev hanımlarının sürekli yaptığı bu yanlışlar neler? Sizler için köfte yaparken en sık karşılaşılan 5 hatayı derledik. 

Yemek.com sitesinde yer alan içerikte köfte pişirilirken yapılan hatalar içerisinde bayat ekmekleri harca kabuğuyla birlikte katmak, köfteyi elinizle yoğurmaktan kaçınmak, soğanı suyunu sıkmadan harca eklemek, kıymayı iki kez çektirmeden satın almak ve yüksek ateşte pişirmek gibi etkenlere yer verdi

1. Bayat ekmekleri harca kabuğuyla birlikte katıyorsunuz

2. Köfteyi elinizle yoğurmaktan kaçınıyorsunuz

3. Soğanı suyunu sıkmadan harca ekliyorsunuz

4. Kıymayı iki kez çektirmeden satın alıyorsunuz

5. Yüksek ateşte pişiriyorsunuz

Köftenin lezzetini kaçıran 5 hata! Köfte kuru kalıyor ve çabuk bayatlıyor

AYRICA DİNLENDİRMEDEN TAVAYA ATMAYINIZ...

Yukarıda saydığımız hatalara ilaveten köfteyi dinlendirmeden kızgın yağa atmayı da ekleyebiliriz. Köfteleri hazırladıktan ve şekil verdikten sonra kendini toparlayabilmesi adına buzdolabında bekletmek önemlidir. Eğer ani bir misafir gelmediyse bunu yapmanızda oldukça fayda var. Köfteleri hemen tavaya atmak yerine buzdolabından minimum 30 dakikalık bir bekleme süresine izin vermelisiniz. Sonrasında veya öncesinde şekil vererek tavaya atıp kızartabilirsiniz. Böylelikle köfteleriniz sönmez ve lezzetinde ciddi anlamda olumlu yönde değişiklik yaşanır.

Kaynak : Mavikadin.com
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...