Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Koltuk altındaki kararmaları anında geçiren, beyazlatan evde en etkili 6 doğal çözüm

Mavi Kadın>Güzellik>Koltuk altındaki kararmaları anında geçiren, beyazlatan evde en etkili 6 doğal çözüm

Koltuk altı kararması genetik, hamilelik ve doğum sonrası hormonal değişimler, ağda yanığı gibi çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebiliyor. Koltuk altı kararması için güzellik merkezine gitmenize gerek yok! İşte koltuk altı kararmasını yok eden, koltuk altlarını beyazlatan toz zerdeçal, süt, limon suyu ve karbonat gibi malzemelerle yapılan doğal maskeler:

Toz zerdeçal ve süt karışımı koltuk altı kararmasına doğal çözüm yöntemlerinden.
Toz zerdeçal ve süt karışımı koltuk altı kararmasına doğal çözüm yöntemlerinden.

Koltuk altı kararması genellikle kadınları çok rahatsız eden estetiksel bir problem. Bu sorun güzellik merkezlerinde lazer, kimyasal peeling, karbon peeling gibi yöntemler ile çözüm bulabiliyor. Ancak tüm bu yöntemler hem çok maliyetli hem de tek seans değil pek çok kez uygulama gerektiriyor. Neyse ki ev yapımı doğal yöntemler var! Koltuk altlarını beyazlatan, kararmayı gideren, koltuk altlarının rengini açan en etkili maske tarifleri için buyurun devam edelim.

KOLTUK ALTI KARARMASI NASIL GEÇER?

Cleveland Clinic Amerikan Tıp Merkezi’nin haberine göre genetik, aşırı terleme, tıraştan kaynaklanan tahriş, alerjik kontakt dermatit, sedef hastalığı, dar giysileri giymeye bağlı sürtünme ve polikistik over sendromu (PKOS ) gibi çeşitli nedenlerden dolayı zamanla koltuk altında kararma meydana gelebiliyor. Güzellik merkezine harcayacak param ve zamanım yok diyorsanız işte koltuk altı leke ve kararmaları geçiren doğal tarifler:

ZERDEÇAL VE SÜT

Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı zerdeçal tozu
 • 1 yemek kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

Tüm malzemeleri karıştırın ve macunu koltuk altlarına uygulayın. 10-12 dakika kurumasını bekleyin ve ardından durulayın. Bunu haftada iki kez tekrarlayın. Zerdeçal, cilt tonunu açmak ve aydınlatmak ve ayrıca lekeleri gidermek için yüz maskelerinde yaygın olarak kullanılmakta . Koltuk altlarına düzenli uygulama kesinlikle koltuk altı bölgesindeki koyu ten rengini açacaktır. Süt, koltuk altı cildinin rengini açmaya yardımcı olan laktik asit içerir. Zerdeçal ve süt karışımı koltuk altı kararmalarını geçirmek için en etkili yöntemlerden sayılıyor.

LİMON VE KARBONAT

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı karbonat

Limon ve karbonat koltuk altı kararmasını gideren en etkili yöntemlerden. Karbonat peeling özelliği sayesinde koltuk altı bölgesini ölü hücrelerden arındırırken limon ise aydınlatıcı, beyazlatıcı içeriği ile koltuk altını beyazlatmaya yardımcı oluyor. Bir yuvarlak halka şeklindeki limona karbonat serpin, bunla koltuk altınızı ovalayın. Kuruyunca yıkayın. Her gece buna devam edin.

Yahut 1 yemek kaşığı limon suyu ile 1 yemek kaşığı karbonatı güzelce karıştırın. Bunu koltuk altına sürün, kuruyunca suyla yıkayın.

Koltuk altındaki kararmaları anında geçiren, beyazlatan evde en etkili 6 doğal çözüm

ELMA SİRKESİ VE KARBONAT

Malzemeler

 • 2 tatlı kaşığı elma sirkesi
 • 2 tatlı kaşığı karbonat

Stylecraze.com’un sitesinde yer alan bilgiye göre elma sirkesi ve karbonat karışımı ile koltuk altı kararmasını giderebilir misiniz! Nasıl mı? 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ile 2 tatlı kaşığı karbonatı bir kasede güzelce karıştırın. Karışımın köpürmesi geçtikten sonra, bu karışımı koltuk altı bölgesine uygulayın ve kurumasını bekleyin. Soğuk su ile durulayın. Bunu haftada üç kez tekrarlayın. Karbonat peeling özelliği ile koltuk altlarındaki ölü hücreleri gideriyor, elma sirkesi ise kararmış koltuk altı bölgesini aydınlatacak zararsız asitler içeriyor. Ayrıca dezenfektan görevi görüp mevcut mikropları öldürüyor. Cildiniz hassas ise 2 tatlı kaşığı değil 1 tatlı kaşığı olarak tarifi uygulayın ve tarife 1 tatlı kaşığı da su ekleyin.

ZEYTİNYAĞI VE ESMER ŞEKER

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
 • 2-3 yemek kaşığı esmer şeker

Bir kasede kahverengi şekeri yağa ekleyip karıştırın. Koltuk altı bölgesine karışımı uygulayın. 3-5 dakika boyunca koltuk altlarınızı parmak uçlarınızla ovalayın. 10-15 dakika sonra suyla yıkayın.

İstediğiniz sonuçları elde edene kadar bunu haftada iki kez yapın. Zeytinyağı cilt için çok nemlendirici ve besleyicidir. Aynı zamanda antioksidanlar açısından da zengindir. Kahverengi şeker, cilde peeling uygular, birikmiş ölü deri hücrelerini ciltten uzaklaştırarak koltuk altı cildinizi daha beyaz hale getirir.

Koltuk altındaki kararmaları anında geçiren, beyazlatan evde en etkili 6 doğal çözüm

GÜL SUYU VE KARBONAT

Malzemeler

 • 1-2 yemek kaşığı gül suyu
 • 1 yemek kaşığı karbonat

Bir kasede bu malzemeleri karıştırıp koltuk altlarına uygulayın. Yaklaşık 5-7 dakika bekletin ve ardından soğuk suyla durulayın. Bunu haftada iki kez tekrarlayın.

Gül suyunun cildi aydınlatma, yatıştırma, nemlendirme, cildin pH'ını dengeleme ve iltihapla mücadele gibi birçok cilt faydası vardır. Karbonat ise doğal peelinglerden sayılıyor.

PATATES SUYU

Healthline.com'un haberine göre patates suyu da koltuk altı kararmasından kurtulmakta etkili olabiliyor. Bir adet patatesi rendeleyin, rendelenmiş patatesin suyunu ellerinizle sıkın yahut katı meyve sıkacağında patatesin suyunu çıkarın ve suyunu koltuk altlarınıza uygulayın. 10 dakika sonra koltuk altlarınızı soğuk suyla durulayın.

Yukarıdaki yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak koltuk altı kararmasına çözüm bulabilirsiniz. Bu yöntemleri haftada 2-3 defa uygulayarak birkaç ay içinde çözüme kavuşabilirsiniz. İlk uygulamada bile farkı göreceksiniz. Koltuk altınız her maske uygulanışında daha da beyazlayacaktır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...