Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Olağan şüpheliler dışında kişisel verilerinizi kim çalıyor?

Mavi Kadın>Tekno kadın>Olağan şüpheliler dışında kişisel verilerinizi kim çalıyor?

Akıllı telefonlar, uygulamalar, bilgisayarlar, web siteleri, konumunuza, zamanınızı nerede harcadığınıza, ilgi alanlarınıza ve hatta kişisel verilerinize kadar bir çok bilgiyi toplamak için kullanılıyor. Bunlar bildiklerimiz. Bir de hiç farketmediğimiz yöntemler ve teknooljik aletler var.

Olağan şüpheliler dışında kişisel verilerinizi kim çalıyor?

İster normal telefon kullanıcısı olun ister kronik bir oyun tutkunu olun, gerçek şu ki nerede yemek yediğiniz, uyuduğunuz, alışveriş yaptığınız ve takıldığınız yerlerle ilgili veriler ele geçirilmeye hazır. Dolayısıyla, dijital alanda çevrimiçi gizlilik, bir haktan çok bir ayrıcalığa benzeme durumuna geldi. 

Artık gittiğimiz her yere minik bilgisayarları yanımızda taşıyoruz ve bunların neredeyse tamamı, konum verileri de dahil olmak üzere çok büyük miktarda kişisel bilgiyi topluyor ve bunları satabilecek özel şirketlerle paylaşıyor.

Massachusetts ACLU'nun (American Civil Liberties Union-Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği) Özgürlük İçin Teknoloji Programı direktörü Kade Crockford, "İzleme cihazları inanılmaz şeyler yapma kapasitesine sahip. Dünyadaki herkesle bağlantı kurmamıza ve daha önce hiç olmadığı şekilde bilgiye erişmemize olanak tanıyor. Ama aynı zamanda şirketlerin ve hükümetlerin her hareketimizi ve hatta her düşüncemizi daha önce hiç olmadığı kadar takip etmesine de imkan tanıyorlar" diyor.

Olağan şüpheliler dışında kişisel verilerinizi kim çalıyor?

KONUM İZLEME TEKNOLOJİSİNE HAYIR DEMEK NEDEN ZOR? 

Bazı kişiler için takip teknolojileri gönül rahatlığı sağlıyor. Birçoğu, nerede oldukları bilgisini arkadaşları ve aileleriyle paylaşmak için konum paylaşma uygulamalarını kullanıyor.

Apple AirTags veya Samsung SmartTags gibi cihazlar, ebeveynlerin küçük çocuklarını takip etme mücadelesine dahil edildi ve hatta sık uçan yolcular bile, bagajlarının kaybolması durumunda eşyalarını etiketlemek için bu teknolojileri kullanıyor. Ve tabii ki coğrafi etiketleme... Kullanıcıları herhangi bir popüler hedefe yerleştirerek sosyal medya gönderilerine yönelik harika bir yardımcı.  

KONUM İZLEME NE İŞE YARAR? 

Konum izleme başka büyük avantajlar da sağlıyor. Örneğin, Google Haritalar gibi navigasyon uygulamaları, bölgedeki yol koşulları hakkında bilgi toplamak için gerçek zamanlı konum verilerini kitle kaynaklı olarak kullanıyor; bu da muhtemelen sürücülerin seyahatleri hakkında daha bilinçli seçimler yapmasına ve kullanıcıların ziyaret etmek isteyebileceği yerler için kişiselleştirilmiş arama sonuçları oluşturmasına olanak tanıyor.   

Araba sigortası şirketleri bile bir müşterinin riskini tahmin etmek, primleri değiştirmek veya ne kadar hızlandığı veya fren yaptığı gibi bilgilere dayanarak indirimler sunmak için araç teşhislerini takip etmeye başladı.

Olağan şüpheliler dışında kişisel verilerinizi kim çalıyor?

KONUM İZLEME TEKNOLOJİSİ, KİŞİSEL VERİLERE SALDIRI MI? 

Tüketiciler bundan daha fazla kişiselleştirilmiş ürün ve hizmet aldığında, kişisel verilere saldırı daha kabul edilebilir hale gelebilir. Ancak Carnegie Mellon Üniversitesi'nin Heinz Koleji'nde bilgi teknolojisi ve kamu politikası profesörü olan Alessandro Acquisti, ekonomik düzeyde kişiselleştirilmiş çevrimiçi deneyimlerden kimin en fazla fayda sağlayacağının o kadar da net olmadığını söylüyor. Buna, davranışsal hedefli reklamlar gibi konum verilerinden oluşturulanlar da dahil. Örneğin, kendinizi sık sık kafelerde buluyorsanız, kahve ürünlerine veya yakınlarda bulunan diğer mağazalara ilişkin reklamlar görebilirsiniz.  

Profesör Acquisti, “Reklam aracıları, tüketiciler hakkında topladıkları bilgi miktarını, ekosistemdeki diğer oyunculardan ziyade çoğunlukla kendilerine fayda sağlamak amacıyla stratejik olarak kullanabilirler. Reklamcılık söz konusu olduğunda izleme, tüketicilere genellikle iddia edildiği kadar faydalı görünmüyor.” diyor.

Olağan şüpheliler dışında kişisel verilerinizi kim çalıyor?

KONUMUNUZA KİMİN ERİŞTİĞİNİN FARKINDA OLAMAYABİLİRSİNİZ 

Konumunuzla ilgili verilere kimlerin erişebileceğinin farkında olamayabilirsiniz. Akıllı telefonlar, akıllı saatler ve bilgisayarlar en bariz suçlulardan bazıları olsa da farkında olmadan hayatımızın en gizli kısımlarını paylaştığımız pek çok türde teknoloji var.  

Bazı bankacılık uygulamalarının, dolandırıcılığın belirlenmesine ve şüpheli işlemlerin önlenmesine yardımcı olmak için telefonunuzun coğrafi verilerini izlediği tespit edildi.

Ev güvenlik sistemleri, coğrafi sınır adı verilen sanal bir sınırı uygulamak için konum verilerini kullanır. Bunun nedeni, sınırları terk ettiğinizde ev ve dışarıda modu gibi belirli özelliklerin otomatikleştirilmesine yardımcı olmasıdır.

Havaalanındaki dahili yüz tanıma teknolojisine sahip kameralar gibi cihazlar, verilerinin kaçınılmaz olarak size karşı kullanılabileceği yönündeki güvenlik endişelerini tarihsel olarak artırdı. 

Web sitesi tıklamaları ve çerezler, kredi kartıyla yapılan satın alımlar ve diğer birçok izleyici türü dahil olmak üzere kişisel yaşamınızdan parçalar da benzersiz dijital günlüğünüzü oluşturmanıza katkıda bulunabilir.

Olağan şüpheliler dışında kişisel verilerinizi kim çalıyor?

VERİLERİNİZ SATILABİLİR 

Herhangi bir zamanda bu veriler en yüksek teklifi verene satılır. Hassas veriler veri komisyoncularından yabancı hükümetlere, kolluk kuvvetlerine ve işverenlere dağıtılabilir.  

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Electronic Frontier Foundation'da çalışan güvenlik ve gizlilik aktivisti Thorin Klosowski , “Bir kişinin, kendi verilerinin dünya çapında ne kadar yayıldığına dair bir fikre sahip olmasının bile imkansız olduğunu düşünüyorum" diyor.  

DİJİTAL GİZLİLİK İHLAL EDİLEBİLİR  

Yanlış ellerde, kötü aktörler potansiyel kurbanları bulmak ve onlara zarar vermek için konum verilerini silah olarak kullanabilirler. Yurtiçi istismarcıların kurbanlarını bulmak ve korkutmak için izleme teknolojisini kullandıkları bilinirken, dolandırıcılar ve bilgisayar korsanları hedefli kimlik avı dolandırıcılıkları oluşturmak veya çalıntı kimlikler elde etmek için daha ayrıntılı çevrimiçi bilgileri ve coğrafi konum verilerini kullanabilir. 

Alternatif olarak yetkililer, polis soruşturmalarına yardımcı olmak için sıklıkla konum ve arama geçmişi verilerini kullanıyor ve yakın zamana kadar bunları belirli bir bölgede bulunabilecek kullanıcılar için izin almak için kullanıyordu.

Olağan şüpheliler dışında kişisel verilerinizi kim çalıyor?

DİJİTAL GİZLİLİĞİMİZİ GÜVENCE ALTINA ALABİLİR MİYİZ? 

Columbia Business School'da çevrimiçi ortam ile insan davranışı arasındaki ilişkiyi incelemek için Büyük Veri'yi kullanan hesaplamalı bir sosyal bilimci olan Sandra Matz-Cerf, “Verileriniz üzerinde gerçekten tam kontrol sahibi olmak istiyorsanız, bu 7/24 yapılacak bir iş olurdu. Bunun hem sonuçlarını tam olarak anlayamadığımız hem de kimsenin vakti olmadığı ve yapmak için gerekli donanıma sahip olmadığı bir iş gibi olduğunu düşünüyorum” diyor.  

KONUM VERİLERİNİN GÜVENLİĞİ İÇİN NE YAPILMALI? 

Geçtiğimiz yıl, telefon konum verilerinin kendi eyaletlerinde satışının ve ticaretinin yasaklanmasına yardımcı olmak için Massachusetts'in ACLU'su, “Konumunuz: Bu Onları İlgilendirmez” adlı bir kampanya başlattı.

Yasalaştığı takdirde şirketlerin cep telefonu konum verilerini toplamadan veya işlemeden önce onay almasını gerektirecek bir yasa tasarısını destekliyor.

Crockford, böyle bir yasanın insanların Google Haritalar gibi temel hizmetlere erişimini engellemeyeceğini ancak şirketlerin bu verileri açık piyasada satmasını engelleyeceğini söylüyor.

Kaynak : Mavikadın, National Geographic
Editör : Fatma Zeybek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...