Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Koreli kadınların fit kalma sırrı Kimchi yedikçe kilo verdiriyor, karın yağlarını eritiyor

Mavikadin>Diyet>Koreli kadınların fit kalma sırrı Kimchi yedikçe kilo verdiriyor, karın yağlarını eritiyor

Koreli kadınların yüzyıllardır fit kalma sırrı Kimchi, tuz, turp, balık, zencefil, sarımsak, soğan ve biber gibi içeriklere sahip bir lahana turşusu. Bağırsak sağlığına faydalı olması ve zengin antioksidan içermesiyle bilinen 'Kimchi'nin karın yağlarını da erittiği ortaya çıktı.

Koreli kadınların fit kalma sırrı Kimchi yedikçe kilo verdiriyor, karın yağlarını eritiyor

Koreli kadınlar, zayıf ve fit görünmesinin sırrı yüzyıllardır tükettikleri Kimchi'de sakldı. Kilo vermede etkili olduğu bilinen bu turşunun karın bölgesi yağlarını da erittiği ortaya çıktı. 

Kimchi, Kore mutfağına özgü fermente sebzeler içeren bir gıdadır. Genellikle beyaz lahana ve turp kullanılarak hazırlanır, ancak biber, sarımsak, zencefil ve diğer baharatlar da eklenerek çeşitlendirilebilir. Kimchi'nin temel özelliği, sebzelerin özel bir tuzlu su karışımında fermente edilmesidir.

OBEZİTEYE KARŞI SÜPER GIDA

Kimchi, mayalanma süreci sayesinde probiyotik bakterilerle zenginleşir. Bu, sindirim sağlığını destekleyebilecek ve bağışıklık sistemini güçlendirebilecek faydalı mikroorganizmaların varlığı anlamına gelir. Ayrıca, çeşitli vitamin, mineraller ve lifler içerir. Kore mutfağının vazgeçilmez bir parçası olan kimchi, genellikle yan yemek veya garnitür olarak tüketilir, ancak bazı Kore yemeklerinin ana bileşenidir.

Kore Kültür Merkezi (KKM) Müdürü Park Kee-houng, Kimchi'nin besleyici özelliğinin yanı sıra kansere, yaşlanmaya ve obeziteye karşı etkisi olan "süper fermente gıda" olarak anılmaya başlandığını söylüyor.

Koreli kadınların fit kalma sırrı Kimchi yedikçe kilo verdiriyor, karın yağlarını eritiyor

YEDİKÇE KİLO VERDİRİYOR

Kimchi düşük kalorili, yüksek lifli bir gıda olduğu için kilo kontrolüne de katkıda bulunur. Yüksek lif içeriği, tokluk hissi sağlayarak daha az yemek yemenize yardımcı olur. 

Fermente bir yiyecek olduğu için probiyotik bakteriler içerir. Bağırsak sağlığını iyileştirerek ve sindirim sistemini destekleyerek kilo kontrolüne destek olur.

İçerdiği sebzeler sayesinde antioksidanlar ve çeşitli besin maddeleri bakımından zengindir, vücut sağlığını destekler.

Fermente edilmiş sebzelerle hazırlanan Kimchi turşusu, çeşitli sebzeler eklenerek güçlendirilir ve günde üç porsiyon tüketildiğinde karın bölgesindeki yağları erittiği belirlenmiştir. Daha önceki araştırmalar, bu tür turşuların bağırsak sağlığına faydalı olduğunu ortaya koymuştu. Ancak, yapılan son çalışma, lahana kimchisin erkeklerde obezite riskini azaltabileceğini ve turpla yapılan kimchinin ise hem erkeklerin hem de kadınların fazla kilolarla mücadelesine yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Güney Kore'deki Chung Ang Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, günde üç porsiyon kimçi tüketmenin hem erkeklerde hem de kadınlarda karın bölgesindeki yağlanmayı önlemede yardımcı olduğu bulunmuştur. Ancak, tüm turşular gibi, kimçide de fazla miktarda tuz bulunduğundan, günlük üç porsiyonu aşmamak gerekiyor.

Araştırmacılar, Kore'deki yetişkinlerde kimchi tüketimi ile obezite arasındaki ilişkiyi incelemek için HEXA kohort çalışmasının verilerini analiz etti. Araştırma sonuçları, erkeklerde günlük 1-3 porsiyon kimchi tüketiminin obezite riski ile ters orantılı olduğunu gösterdi.  Kkakdugi'nin (turp kimchi)  artması ile hem erkeklerde hem de kadınlarda karın obezitesini azalttığı ortaya çıktı.

Birmingham Üniversitesi'nin yaptığı çalışmada ise güçlü bir antibiyotik etkisi olduğundan yemekle beraber tüketildiğinde besinlerin fayda oranını artırdığı ortaya çıkmıştır. 

Koreli kadınların fit kalma sırrı Kimchi yedikçe kilo verdiriyor, karın yağlarını eritiyor

KİMCHİ TARİFİ

Kimchi (Kimçi) için malzemeler:

Sebze karışımı için:

 • 1,5-2 kilogram Çin lahanası (Napa Cabbage)
 • 1/4 adet Japon turpu (normal turp da kullanabilirsiniz)
 • 1 kase salamura tuzu (Lahanaları ovmak için)
 • 1 demet taze soğan
 • 1 adet havuç

Unlu sos için:

 • 2 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı tatlı pirinç unu (normal un veya pirinç unu kullanabilirsiniz)
 • 2 yemek kaşığı esmer şeker (yoksa beyaz şeker de olur)

Sos için:

 • 1 adet soğan 
 • 15-20 adet sarımsak
 • 1 tepeleme yemek kaşığı rendelenmiş zencefil
 • 1/2 kase balık sosu
 • 1/2 kase acı kırmızı pul biber 

Yapılışı:

Lahanaları iyice yıkayın. Beyaz kısmına doğru ortadan ikiye kesin ve elinizle kalan kısmı çekerek ikiye bölün. Aynı işlemi tekrarlayarak 4'e bölünen lahanaların yaprak ve dip kısımlarını tuzlayarak geniş bir kaba aktarın. Lahanaları her yarım saatte bir çevirerek, yaklaşık 3-4 saat boyunca tuzda yumuşamaları için bekletin. Sonrasında sudan geçirerek süzülmesi için kenarda bekletin.

Pirinç unu ve su karışımını ocakta pişirin. Karışım kaynamaya başladığında şekeri ekleyip karıştırın ve soğuması için bir kenara alın. Turp ve havucu jülyen doğrayın, taze soğanları uzunlamasına kesin. Soğuyan unlu karışıma, blenderdan geçirdiğiniz soğan, sarımsak ve zencefili ekleyin. Acı toz biberi ve doğranan sebzeleri de ekleyerek karıştırın.

Süzülmüş lahana yapraklarının arasına hazırladığınız karışımı sürün. Yaprak kısmını katlayarak, cam veya porselen kaplara yerleştirin. Kapak kapalı olarak 24-36 saat oda sıcaklığında beklettikten sonra buzdolabına kaldırın ve 2-3 hafta boyunca beklettikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...