Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kurban kavurmasını yumuşacık yapıyor, lezzetine lezzet katıyor! İşte 7 püf nokta

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>Kurban kavurmasını yumuşacık yapıyor, lezzetine lezzet katıyor! İşte 7 püf nokta

Kurban Bayramı kavurmasız olmaz. Genellikle hayvanın sırt bölgesinden yapılan kurban kavurmasında doğru yöntemler kullanılmazsa etin dokusu sertleşir. Usta kasapların kurban kavurması yaparken asla ihmal etmedikleri 7 püf nokta hem kıvamı hem de lezzeti tutturuyor.

Kurban kavurmasını yumuşacık yapıyor, lezzetine lezzet katıyor! İşte 7 püf nokta

Kurban Bayramı'nın vazgeçilmez lezzeti et kavurmada istenilen kıvam ve lezzeti tutturmak maharet ve tecrübe ister. Usta kasapların tavsiye ettiği 7 püf nokta bu maharet ve tecrübeye sahip olmasanız bile yumuşacak lezzetli kurban kavurması yapmanızı sağlayabilir. 

KURBAN KAVURMASI NASIL YUMUŞAK OLUR?

Kurban kavurmasının yumuşak olması için aşağıdaki püf noktalarına dikkat etmek gerekmektedir. Kavurmanızın yumuşak olabilmesi için;

Doğru Et Seçimi: Kurbanlık etin sırt bölgesinden seçilmesi, kavurmanın yumuşak olmasını sağlar. Ayrıca kavurmanın tadını daha da lezzetlendirmek isterseniz iç yağları da pişirirken kullanabilirsiniz.

Marine İşlemi: Etin marine edilmesi, içerisine baharat ve yağ karışımıyla ovulması, lezzetinin derinleşmesine ve yumuşaklığının artmasını sağlar.

Pişirme Süresi ve Isısı: Etin pişirme süresi ve ısısı doğru teknikle yapılmalı. Yavaş ateşte uzun süre pişirme işlemi, etin daha yumuşak olmasını sağlar.

Dinlendirme Aşaması: Piştikten sonra etin dinlendirilmesi, suyunun çekilmesine ve daha lezzetli hale gelmesine katkı sağlar.

Et Suyu Eklemek: Pişme esnasında ara sıra et suyu eklerseniz, etin kurumasını engelleyerek hem içinin hem de dışının yumuşak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kurban kavurmasını yumuşacık yapıyor, lezzetine lezzet katıyor! İşte 7 püf nokta

KURBAN KAVURMANIZIN YUMUŞAK OLMASINI SAĞLAYAN 7 PÜF NOKTASI

Kurban kavurmasının yumuşak olması için aşağıdaki 7 püf noktaya dikkat edebilirsiniz:

1- Etin sırt kısmını tercih edin

Kavurma için en uygun olan kurban eti genellikle sırt kısmından seçilir. Çünkü bu bölge hem daha yumuşak hem daha lezzetlidir. Sırt bölgesi, kavurmanın lezzetini ve dokusunu artırmak için tercih edilen bir parçadır.

2- Eti yaklaşık 3 saat dinlendirin

Lezzetli bir kurban kavurması yapmayı hedefliyorsanız, kesimden sonra etin uygun şekilde dinlendirilmesi büyük önem taşır. Etin yaklaşık bir gün boyunca buzdolabında dinlendirilmesi, etin lezzet ve yumuşaklık açısından daha iyi olmasını sağlar. Bu dinlenme evresi, etin katılaşmamasını ve suyunu daha iyi bir şekilde çekmesini sağlamak amacıyla uygulanır.

3- İç yağ ile lezzeti artırın

İç yağı kullanmadan önce bir tavada veya tencerede eritip sonrasında kavurduğunuz etin içerisine eklediğiniz de kavurma daha yumuşak ve lezzetli olur. İç yağ tüketirken kullandığınız miktara da dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden iç yağı ölçülü bir şekilde tüketmek sağlıklı olabilir.

4- Etin lezzetini arttırmak için mühürleyin

Kavurma yaparken iç yağı erittikten sonra etleri yüksek ateşte mühürlemelisiniz. Bu işlem sayesinde etler daha lezzetli ve yumuşak hale gelir. Mühürleme işlemini yapmak için bir tencere veya tavayı iyice ısıtmalısınız. Mühürleme sırasında bir parça tereyağı kullanarak etlerinizi daha da yumuşak kıvama getirebilirsiniz.  

Kurban kavurmasını yumuşacık yapıyor, lezzetine lezzet katıyor! İşte 7 püf nokta

5- Et pişmesine rağmen sertse su ekleyin

Kavurma yaparken etin kendi suyunu çekmesi durumunda su eklemek gerekebilir. Eti ilk aşamada kendi suyunu çekene kadar kavurun. Et suyunu çektikten sonra yaklaşık 1 su bardağı sıcak su ekleyebilirsiniz. Su eklemek, etin nemlenmesine ve daha yumuşak bir dokuya sahip olmasına yardımcı olacaktır.

6- Etleri, düşük ısıda pişirin

Uzun süreli pişirme işlemi, etin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar çünkü sert lifler yavaşça parçalanır ve etin dokusu daha hoş bir hal alır. Güveç veya fırın gibi kapalı ortamlarda bu yöntemi uygulamak, etin lezzetini koruyarak mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayabilir.

7- Baharatlarla lezzetlendirin

Etler ocaktan alınmadan önce baharatları eklemek daha lezzetli bir sonuç verebilir. Kuru baharat kullanacaksanız, servis yapmadan birkaç dakika önce eklemek yeterli olabilir. Taze baharat, tercih ediyorsanız da servisten yaklaşık 10 dakika önce etle beraber kavurmak uygundur. Tuz ise etin asit oranını etkileyerek pişme süresini uzatacağından kavurmanıza tuzu en son ekleyin.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...