Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kuruyan göz çevresine ne yapılır? Bilmeniz gereken 7 önlem

Mavi Kadın>Güzellik>Kuruyan göz çevresine ne yapılır? Bilmeniz gereken 7 önlem

Göz çevresindeki kırışıklıklar ve kuruluk, genellikle yaşlanmanın doğal bir sonucu gibi görünse de aslında bu durumu etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Güneşin zararlı UV ışınlarından stres seviyenize kadar birçok etken göz çevrenizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Kuruyan göz çevresinin bakımı için bilmeniz gereken 7 önlem ile kırışıklıklardan ve mat görünümden kurtulabilirsiniz.

Kuruyan göz çevresine ne yapılır? Bilmeniz gereken 7 önlem

Gözler, güzel ve genç görünmenin adeta anahtarıdır. Ancak stres, uyku eksikliği, hava koşulları gibi faktörler göz çevremizdeki hassas cildin kurumasına neden olabilir. Bu durum görüntümüzü ve dolayısıyla psikolojimizi olumsuz etkiler. Kuruyan göz çevresini nemlendirip parlak bir görünüm elde etmek ise hiç de zor değil. 7 ipucu size yol gösterecek:

GÖZ ÇEVRESİ KURULUĞU NEDEN OLUR?

Göz çevresindeki kuruluk birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir. İşte göz çevresi kuruluğunun yaygın nedenlerinden bazıları:

Çevresel Faktörler

Kuru hava, rüzgâr, aşırı sıcak veya soğuk hava gibi çevresel faktörler göz çevresinde cildin nemini azaltarak kuruluğa neden olabilir.

Yaşlanma

Yaş ilerledikçe cilt daha az yağ üretmeye başlar ve göz çevresinde kuruluğa yol açabilir.

Hormonal Değişiklikler

Hormon seviyelerindeki değişiklikler, menopoz döneminde kadınlarda göz çevresinde kuruluk hissinin artmasına neden olabilir.

Göz Makyajı

Bazı makyaj ürünleri, özellikle suya dayanıklı olanlar veya kimyasal içerikli ürünler, göz çevresindeki cildi kurutabilir.

Uyku Eksikliği

Yeterli uyku almamak, vücudun genel olarak nem dengesini etkileyebilir ve göz çevresinde kuruluk hissine neden olabilir.

Beslenme

Yetersiz su tüketimi veya sağlıksız beslenme alışkanlıkları da göz çevresindeki cildin kurumasına sebep olabilir.

Bu faktörlerden herhangi biri veya birkaçının etkisiyle göz çevresinde kuruluk hissedilebilir. Tedavi için uygun nemlendirici ürünler kullanmak ve yaşam tarzında gerekli değişiklikleri yapmak genellikle bu sorunu hafifletmeye yardımcı olur.

Kuruyan göz çevresine ne yapılır? Bilmeniz gereken 7 önlem

GÖZ ÇEVRESİNİN YÜZDEKİ DİĞER BÖLGELERDEN FARKI

Göz çevresi, yüzümüzdeki diğer bölgelerden farklı birçok özelliğe sahiptir. İşte göz çevresinin diğer yüz bölgelerinden farklarından bazıları:

  • Göz çevresindeki cilt diğer yüz bölgelerine göre daha ince ve hassastır. Bu nedenle göz çevresi daha kolay kuruyabilir ve kırışıklıklar daha belirgin hale gelebilir.
  • Göz çevresinde diğer bölgelere göre daha az yağ bezleri Bu da göz çevresinin kurumaya ve tahriş olmaya daha meyilli olmasına neden olabilir.
  • Gözlerimizi sürekli kullanmamız sebebiyle, göz çevresindeki kaslar diğer yüz bölgelerine göre daha fazla çalışır. Bu durum da zamanla mimik kırışıklıklarının oluşmasına yol açabilir.
  • Göz çevresindeki derideki damarlar diğer bölgelere göre daha belirgin olabilir. Bu nedenle uykusuzluk veya yaşlanma gibi faktörler göz altı morluklarına daha fazla neden olabilir.
  • Gözlerin sürekli hareket halinde olması ve dış etkenlere karşı maruz kalması sebebiyle, göz çevresi diğer yüz bölgelerine nazaran daha hassas bir yapıya sahiptir.

GÖZ ÇEVRESİ KURULUĞUNA İYİ GELEN ÜRÜNLER

Göz çevresi kuruluğuna iyi gelen ürünlerin nemlendirici ve besleyici özelliklere sahip olması gerekir. İşte göz çevresi kuruluğuna iyi gelebilecek bazı ürünler:

 

Kuruyan göz çevresine ne yapılır? Bilmeniz gereken 7 önlem

SHISEIDO ULTIMUNE POWER INFUSING EYE CONCENTRATE

Göz çevresi kremi arayışında olanlar için mükemmel bir seçim olan SHISEIDO ultımune power ınfusıng eye concentrate, koyu halkalar, şişkinlik, donukluk ve yorgunluk gibi çeşitli sorunlarla başa çıkmak için geliştirilmiştir. Hem yeni başlayanlar hem de uzun süredir göz bakımı rutininde olanlar için etkili bir yardımcıdır.

 

Kuruyan göz çevresine ne yapılır? Bilmeniz gereken 7 önlem

BİODERMA ATODERM INTENSİVE EYE GÖZ ÇEVRESİ KREMİ

Bioderma Atoderm Intensive Eye Göz Çevresi Kremi, yüksek onarıcı etkiye sahip özel bir cilt bakım ürünüdür. Hassas göz çevresini nazikçe onarmaya yardımcı olurken, zengin dokusuyla cilt tarafından hızla emilir.

Zengin ve kremsi yapısı sayesinde ciltte rahatsızlık oluşturmaz, aksine hassas göz çevresini korur ve nemlendirir. Özel formülü sayesinde zarar gören cildi onarıp, cilt bariyerini güçlendirir.

Kuruyan göz çevresine ne yapılır? Bilmeniz gereken 7 önlem

DERMOSKİN BE BRİGHT PEPTİT KOMPLEKS GÖZ ÇEVRESİ KREMİ

Ekonomik boyutları sayesinde uzun süre kullanılabilen krem, cildinize canlılık ve aydınlık bir görünüm kazandırmak için formüle edilmiştir. İnce bir tabaka halinde kolayca uygulanabilen krem, tüm cilt tipleriyle uyumludur. Pratik kullanımıyla beklentilerinizi karşılar ve yorgunluk hissini azaltır.

Mor halkaların görünümünü en aza indirerek canlı bir görüntü sağlayan bu özel krem, cildinizdeki parlak ve sağlıklı görünümü destekler. Cilt katmanlarını onarmaya yardımcı olan formülüyle güven veren Dermoskin be bright peptit kompleks göz çevresi kremi, göz çevrenizin özel ihtiyaçlarını karşılar.

Kuruyan göz çevresine ne yapılır? Bilmeniz gereken 7 önlem

CLİNİQUE REPAİRWEAR LASER FOCUS GÖZ KREMİ

Clinique Repairwear Laser Focus Göz Kremi, göz çevresindeki elastikiyet kaybı ve kaz ayağı görünümüyle mücadele etmek için özel olarak formüle edilmiştir. Zengin içeriği sayesinde cildi nemlendirirken, anti-aging etkisiyle de dikkat çeker. Günlük kullanıma uygun olan bu göz kremi, zamanla ciltteki ince çizgi ve kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...